Virové onemocnění a hemoroidy: zhoršení je jisté

Současná doba je taková, že každé zakašlání vzbuzuje obavy. Viróza? Chřipka? Nebo dokonce covid? Žádná z možností není dobrá. O to víc u lidí, kteří trpí hemoroidy.

Vliv koronaviru, který podle studií napadá výstelku žilních stěn, je při hemoroidech jakožto žilním onemocnění jednou z dosud neprobádaných možností. Je pravděpodobné, že nějaké následky mít bude. Často vědci pozorují vznik krevních sraženin, což by zřejmě souviselo i se stavem hemoroidů. Ovšem už jen silný kašel při všech respiračních infekcích jednoznačně při hemoroidech způsobuje zhoršení bolesti i dalších obtíží.

Vliv námahy na tlak

Hemoroidy, nesprávně hemeroidy, jsou svazky žil v oblasti konečníku, jejichž úkolem je uzavírat a bránit samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Hemoroidy máme tedy všichni, ale jako o onemocnění o nich mluvíme teprve tehdy, když v nich dojde k zánětu, rozšíření a případně i vyhřeznutí.

Rizikem je každá situace, kdy se z fyziologických příčin významně zvýší tlak žilní krve do pánve, zejména při nadměrné námaze. Tlak v žilním řečišti se zvyšuje při překrvení, tedy při zvýšeném tlaku. K tomu dochází jak při zmíněném kašli, tak u stolice při zácpě nebo naopak při časté stolici při průjmech, zvedání těžkých břemen, jízdě na kole a koni, při sedavém způsobu zaměstnání, či dlouhé jízdě autem.

Dvojí léčba je nutná

Při každém prudkém zakašlání dojde ke stažení svěrače a tím ke stlačení hemoroidálních pletení. Vyšší tlak v cévách může způsobit výhřezy (prolapsy), kdy jsou tyto vnitřní bouličky již tak velké, že se úplně vytlačí ven z konečníku. Nejdřív se ještě spontánně stáhnou zpátky, v pozdějším stádiu již zůstávají trvale vyhřezlé ven. 

Proto se lidem, trpících již existujícími hemoroidy, doporučuje brát při respiračních onemocněních venofarmaka – léky na zlepšení stavu žil a krevního oběhu. Tuto celkovou léčbu nasazuje odborný lékař vedle lokální terapie, při níž se používají masti a čípky, které potlačují zánět, svědění a bolestivost.

Doporučuje se také pečlivá hygiena řitního otvoru a používání jemného proudu vlažné vody po každé stolici k dočištění konečníku.

Na nic nečekejte

Kašel bývá často dokonce příčinou akutních perianálních trombóz, kdy vlivem vysokého tlaku krve ve vnějších hemoroidálních pleteních dochází při kašli k prasknutí cévy a vytvoření krevních sraženin pod kůží okraje řitního otvoru.

Hemoroidy jsou totiž rozšířené cévní uzlíky v řitním kanále. Rozlišujeme je na vnější a vnitřní, které jsou závažnější. Jde vlastně o křečové žíly v konečníku, jejichž příčinou bývá vrozený sklon k slabším žilním stěnám neboli chronická žilní nedostatečnost. Na jejich vznik působí vedle dědičnosti množství dalších faktorů, souvisejících s životním stylem, například s dlouhým sezením. Kašel je pak jednoznačně rizikovým faktorem.

Obecně platí, že čím dřív s hemoroidy zajdeme k lékaři, tím snáz a efektivněji je půjde odstranit. Lidé se však za své problémy stydí nebo mají z návštěvy u specialisty strach. Přicházejí pak se zbytečně rozvinutými potížemi. Hemoroidy ovšem nikdy nezmizí samy od sebe a bez patřičné péče se vždy pouze zhoršují.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI