Virové onemocnění a hemoroidy: zhoršení je jisté

Současná doba je taková, že každé zakašlání vzbuzuje obavy. Viróza? Chřipka? Nebo dokonce covid? Žádná z možností není dobrá. O to víc u lidí, kteří trpí hemoroidy.

Vliv koronaviru, který podle studií napadá výstelku žilních stěn, je při hemoroidech jakožto cévním onemocnění jednou z dosud neprobádaných možností. Je pravděpodobné, že nějaké následky mít bude. Často vědci pozorují vznik krevních sraženin, což by zřejmě mohlo souviset i se stavem hemoroidů. Ovšem už jen silný kašel při všech respiračních infekcích je komplikací a jednoznačně způsobuje zhoršení bolesti i dalších obtíží.

Vliv námahy na tlak

Hemoroidy, nesprávně hemeroidy, jsou svazky žil v oblasti konečníku, jejichž úkolem je uzavírat a bránit samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Hemoroidy máme tedy všichni, ale mluvíme o nich teprve tehdy, když nás trápí – a tato situace nastává při zánětu a jejich případném rozšíření.

Rizikem se může stát každý stav, kdy se z fyziologických příčin významně zvýší tlak žilní krve do pánve, zejména při nadměrné námaze. Tlak v žilním řečišti se zvyšuje při překrvení. K tomu dochází jak při zmíněném kašli, tak u vyprazdňování při zácpě nebo naopak při časté stolici při průjmech, ale také při zvedání těžkých břemen, jízdě na kole nebo na koni, při sedavém způsobu zaměstnání, či dlouhé jízdě autem.

Dvojí léčba je nutná

Při každém prudkém zakašlání dojde ke stažení svěrače a tím ke stlačení hemoroidálních pletení. Vyšší tlak v cévách může způsobit výhřezy (prolapsy), kdy jsou tyto vnitřní bouličky již tak velké, že se úplně vytlačí ven z konečníku. Nejdřív se ještě spontánně stáhnou zpátky, v pozdějším stádiu již zůstávají trvale vyhřezlé ven.

Proto se lidem s existujícími hemoroidy doporučuje brát při respiračních onemocněních venofarmaka – léky na zlepšení stavu žil a krevního oběhu. Tuto celkovou léčbu nasazuje odborný lékař vedle lokální terapie, při níž se používají masti a čípky, které potlačují zánět, svědění a bolestivost.

Doporučuje se také pečlivá hygiena řitního otvoru a používání jemného proudu vlažné vody po každé stolici k dočištění konečníku.

 

Na nic nečekejte

Kašel bývá často dokonce příčinou akutních tzv. perianálních trombóz, kdy vlivem vysokého tlaku krve ve vnějších hemoroidálních pleteních dochází při kašli k prasknutí cévy a vytvoření krevních sraženin pod kůží okraje řitního otvoru.

Hemoroidy jsou totiž rozšířené cévní uzlíky v řitním kanále. Rozlišujeme je na vnější a vnitřní, které jsou závažnější. Jde vlastně o křečové žíly v konečníku, jejichž příčinou bývá vrozený sklon k slabším žilním stěnám neboli chronická žilní nedostatečnost. Na jejich vznik působí vedle dědičnosti množství dalších faktorů, souvisejících s životním stylem, například s již zmíněným dlouhým sezením. Kašel je pak jednoznačně rizikovým faktorem.

Obecně platí, že čím dřív s hemoroidy zajdeme k lékaři, tím snáz a efektivněji je půjde odstranit. Lidé se však za své problémy stydí nebo mají z návštěvy u specialisty strach. Přicházejí pak se zbytečně rozvinutými potížemi. Hemoroidy ovšem nikdy nezmizí samy od sebe a bez patřičné péče se vždy pouze zhoršují. Přitom v počátku onemocnění by často stačila léčba venofarmaky.

Virové onemocnění a hemoroidy: zhoršení je jisté

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI