Vyšetření křečových žil: Kdy je třeba na ně jít?

Pavučinky žilek na nohou jsou jasnou zprávou: máte křečové žíly. To, co je vidět na povrchu, však není to nejdůležitější. Podstatné je, co se skrývá pod kůží. Proto je nutné nechat si důkladně vyšetřit, v jaké stavu jsou vaše hluboké žíly.   

Modré metličky lze do jisté míry ještě považovat za estetickou záležitost. Podle odborníků z nich obávané velké vystouplé provazce křečových žil samy nevzniknou. Jenže právě tyto drobné projevy jsou signálem, že v žilním systému existují další, závažnější problémy.

Vyhněte se komplikacím

Vždy jde o příznak počátečního stádia chronického žilního onemocnění, které pak člověku zůstává po celý život. K jeho projevům patří otoky, svědění nebo brnění, pocit těžkých nohou, později dokonce bolest a snadná unavitelnost dolních končetin, vyplývající z žilní nedostatečnosti.

Čím dřív začnete s léčbou, tím úspěšněji se vyhnete pozdějším možným komplikacím. K nim patří zánět žil (tromboflebitida), vytváření krevní sraženiny (trombóza) nebo hromadění tekutiny v nohách (otok neboli edém). Je jen na vás, zda věc necháte zajít tak daleko, nebo ji začnete zavčas řešit.

Než půjdete do ordinace (začít můžete u svého praktika), pokuste se vysledovat, kdy vás potíže s žilami trápí nejvíce. Lékař při vaší návštěvě zjistí anamnézu, vyšetří vás ve stoji, případně pošle pro potvrzení diagnózy na specializované pracoviště s duplexní sonografií.

Ultrazvuk odhalí problém

Tato technika dokáže podrobně zobrazit žilní systém v nohách.  Ultrazvukové vlny odhalí průchodnost hlubokých žil, případně prokáží zpomalení toku krve či její nežádoucí zpětné proudění. V takovém případě dochází k jejímu městnání. Žíly se pak kvůli trvalému přeplňování rozšiřují, jejich stěny pod nátlakem povolí a vyboulí se. Tím se zvýší riziko zánětu a z něj vyplývajících komplikací, uvedených výše. Trombóza patří k velmi častým. Ultrazvukové vyšetření trvá podle rozsahu a složitosti křečových žil zhruba 15 – 20 minut.

Na základě získaných výsledků vám pak lékař doporučí léčebný postup, případně vás předá do péče specialisty na cévní systém – flebologa. Tam vám poradí jak s vhodnými změnami v životním stylu, tak s prevencí. V případě potřeby vám lékař předepíše venofarmaka (léky na zlepšení žilního oběhu a zpevnění žilní stěny).

Šetřete peníze i zdraví

Léčba se vždy sestává z kombinace konzervativního postupu a různých forem radikálnější léčby, což nemusí vždy být operace.

Ke konzervativním metodám patří především nošení kompresivních punčoch. Ty i v současnosti tvoří základ terapie, důležitější než vše ostatní. Nejčastěji se používají klasické zdravotní punčochy ve II. kompresivní třídě, které stahují od prstů pod koleno,. Jsou vhodné k preventivnímu používání ve fázi, kdy ještě projevy křečových žil nejsou okem viditelné. Vhodnější jsou pak stehenní punčochy, které sahají až k tříslům,

Jak kompresivní punčochy, tak některé druhy žilních léčiv lze zakoupit i volně v lékárně. Nehřešte na to, návštěva v ordinaci specialisty vám může ušetřit peníze i zdraví!

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI