Vyšetření při křečových žilách: Co vás vlastně čeká?

Často otékající nohy, jejich bolest a snadná unavitelnost člověka dříve či později dovede k úvahám, zda nejde o křečové žíly. Zatím třeba ještě ne, projevy ještě nemusejí být viditelné ani v podobě modrých či červených metliček, ale všechny tyto potíže obvykle bývají jejich předzvěstí.

Otoky, svědění nebo brnění, pocit těžkých nohou jsou příznakem počátečního stádia chronické žilní nedostatečnosti. Už v této fázi byste se měli objednat k lékaři, aby se začalo s léčbou včas.

Diagnostika křečových žil nebolí

Vyšetření u žilního specialisty je neinvazivní - nedochází při něm k porušení kožního krytu vpichy nebo řezáním, a je tedy bezbolestné, takže se není čeho bát.  Obavy by spíš měly vzbuzovat odklady řešení problému. Pozdější komplikace nejsou rozhodně nic příjemného.

Lékař nejprve situaci vašich nohou zhodnotí pohledem a bude se vás ptát na povahu vašich obtíží, poté pak dojde i na pohmat.  Následují různé polohové testy, dále si pomocí škrtidla orientačně ověří stupeň postižení. Pak ještě může udělat speciální ultrazvukové vyšetření, které stanoví, jak žilní chlopně fungují, a zda v žilách není přítomná krevní sraženina. Tato diagnostika pomůže určit charakter onemocnění a definitivně potvrdí diagnózu křečových žil.

Žilní onemocnění odhalí ultrazvuk

Podrobně vyšetří žilní systém v nohách tzv. duplexní ultrazvuk. Trvá podle rozsahu a složitosti křečových žil, cca 15 – 20 minut. Ultrazvukové vlny při něm dokáží odhalit průchodnost hlubokého žilního systému, případně nežádoucí zpětné proudění (reflux) v žilním systému. Dále je pomocí tohoto přístroje možno orientačně zhodnotit i tepenný  systém.

Na základě získaných výsledků vám pak doporučí léčebný postup, který vždy zahrnuje kombinaci konzervativní a různých forem radikálnější léčby (což nemusí být vždycky operace). Na chirurgické řešení křečových žil však je čas až v pokročilém stádiu, do něhož při správné životosprávě a dodržování léčby (kompresivní punčochy, venofarmaka) vůbec nemusí dojít.

Jaké jsou komplikace křečových žil?

K návštěvě odborníka a včasnému zahájení léčby by vás mohlo přesvědčit pochopení, jak vlastně křečové žíly vznikají a jaké jsou jejich hrozící komplikace. Rozhodně nejde jen o estetickou vadu, ale o zdravotní problém.

Za jejich vznikem stojí zejména nesprávné zatěžování nohou, kdy dochází ke zpomalení toku krve a jejímu městnání v žilách. Ty se pak rozšiřují, žilní stěny pod nátlakem povolí a vyboulí se. V žilách fungují chlopně, které umožňují proudění krve pouze jedním směrem a brání jejímu zpětnému toku. Pokud se chlopně nesprávně uzavírají, nejčastěji vlivem vrozené dispozici k méněcennosti vaziva v žilní stěně, nadváhy či těhotenství, krev se vrací zpátky do žil. Ty se pak kvůli trvalému přeplňování rozšiřují.  

Komplikace pozdních forem onemocnění žil

Jde o zánětlivý proces, při kterém dochází k dalšímu poškození žilní stěny i zpomalení  odtoku krve. V rozšířených žilách chlopně nedomykají, což ještě více zvyšuje tlak krve na žilní stěnu. Žíla se roztahuje a deformuje. Následkem jsou hmatné, už viditelně modré nebo černé a dokonce vyboulené provazce - zvané právě křečové žíly. Těch se pak dá zbavit jedině operací.

Při dlouhodobém městnání krve v rozšířených žílách vzrůstá riziko propuknutí zánětu žil (tromboflebitida), vytváření krevní sraženiny (trombóza) nebo hromadění tekutiny v nohách (otok neboli edém). Křečové žíly jsou chronickým onemocněním, které člověku zůstane na celý život. Je jen na vás, kam až ho necháte zajít…

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI