Bércové vředy a hojení: léto využijte k úspěchu

Lékaři pacientům s bércovými vředy obvykle v létě radí ke zvýšení opatrnosti. Nástrahy totiž číhají takřka všude. Stačí ale dodržovat pár zásad a rizika se promění naopak ve výhody.

Pozor je však třeba dávat na příliš vysoké teploty. Na druhou stranu hezké slunečné počasí prospívá psychice, která je při hojení bércových vředů rovněž významným faktorem. Také mírné oslunění často pomůže zlidnit nehojící se ránu.

Přístup vzduchu bércovým vředům prospívá

Především je nutné vyhýbat se nebezpečí infekce. O tu v létě není nouze, přispívají k tomu například drobná poranění či kousnutí nebo poštípaní od hmyzu a především otevřená obuv. Jenže právě toto riziko se může v létě snadno proměnit ve výhodu.

Teplejší počasí umožňuje používat lehčí otevřenou obuv, v níž se noha tolik nepotí a nezapařuje. Přístup vzduchu tak napomáhá procesu hojení, a to tím spíš, že je zároveň snazší končetinu omývat a oplachovat. Voda totiž bércovému vředu neškodí, jak se stále ještě domnívá mnoho lidí. Naopak, koupele, oplachy, časté sprchování stavu kůže a podkoží vyloženě prospívá. Světle růžový hypermanganový roztok nebo odvar z heřmánku pomáhají o se zdoláním zmíněné infekce.

Voda léčí bércové vředy

Léta rovněž přeje pravidelnému pohybu, který je při bércových vředech velmi důležitým aspektem. Přispívá totiž k lepšímu prokrvení nohou a tím k lepšímu vyživování postiženého místa, což napomáhá hojení.

Důležitý je rovněž přiměřený příjem tekutin, který umožňuje tělu obnovit poškozenou tkáň. Za normálních podmínek potřebujeme asi 1,8 l tekutin denně. V horkých dnech či při hojení komplikovaných ran je spotřeba vyšší. Většinu přijatých tekutin by měla tvořit čistá voda, dalším zdrojem může být ovoce a zelenina. Jinak samozřejmě i v létě platí osvědčené zásady péče o chronické rány.

Vlhkost ráně prospívá

V domácím prostředí spočívá především v pečlivě aplikaci lokální terapie – mastí, krémů či roztoků. Pozor však na příliš silné vrstvy, aby nedošlo ke zhnisání. Zatáhnutí rány podpoří přípravky mokrého hojení.

Vhodné moderní materiály v ráně vytvoří příznivé vlhké mikroklima, které napomáhá k urychlení hojivého procesu. Moderní krytí, určené pro vlhké hojení ran při bércových vředech, se nelepí ke spodině rány, nedochází tedy k poškození nově vytvořené tkáně a výměna krytí je téměř bezbolestná.

V první fázi léčby se nejvíc osvědčily prostředky, které odvádějí z rány sekret s choroboplodnými zárodky, nečistoty i odumřelou tkáň. Pro druhou etapu jsou vhodné materiály, které podporují tvorbu nové tkáně tím, že brání jejímu vysychání a udržují postižené místo vlhké. Pro třetí fázi volte podle rady takové krytí rány, jenž urychlí dělení kožních buněk a brání vytváření strupů.

Kompresní punčochy noste i v létě

Základním předpokladem úspěšné léčby je ovlivnění příčiny vzniku bércových vředů. U vředů žilního původu je podmínkou odstranění městnání krve v dolních končetinách a přetlaku v povrchovém žilním systému. K tomu slouží systémová léčba. Závisí na příčině vzniku vředů, přidružených onemocněních a celkovém stavu nemocného (stavu výživy a imunitního systému, přítomnosti bolesti, kvalitě spánku, psychických vlivech atd.). Nejobvyklejší příčinou vzniku bércových vředů jsou problémy s žilním oběhem – tvoří až 73 % všech případů. Proto je nutné užívat příslušná léčiva na žilní nedostatečnost.

Zapomínat nelze ani na fyzikální léčbu. Tu představuje i u bércových vředů kompresní terapie, ať už v podobě speciálních punčoch nebo elastickou bandáží končetin. Při cestování jsou naprostou povinností! Kromě nich lze využít i přístroje střídající přetlak a podtlak. Příznivé účinky má manuální masáž okolí rány nebo léčba biostimulační lampou, která podporuje vznik a růst nové zdravé tkáně.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI