Zásady prevence při hemoroidech: Ušetří vám pozdější komplikace

Jak často se aktivně hýbete? Jak se stravujete? Co ukazuje vaše váha - v normě, nebo v pásmu obezity? Kouříte? Hemoroidy odborníci považují za jednu z civilizačních chorob – neboli nemocí z blahobytu, které zkrátka věrně odrážejí životní styl moderní doby. A ten, přiznejme si, bývá často na pováženou.

Základní prevencí proti hemoroidům je proto jednoznačně zdravější životní styl. Co to však v praxi znamená?

Příčinou je cévní onemocnění

Pokud máte sedavé zaměstnání – a podíl takových míst se stále zvyšuje – je nutné ho vyvážit ve volném čase pravidelnými pohybovými aktivitami, úplně postačí delší svižnější chůze. Další nutnou podmínkou je správný jídelníček, který by měl obsahovat co nejméně rychlých jídel z fast-foodů, smažených a tučných pokrmů a pokrmů z bílé mouky, ale naopak co nejvíce zeleniny, celozrnných výrobků a potravin obsahujících vlákninu.

S tím by měla přijít ruku v ruce také žádoucí redukce hmotnosti a rovněž plynulé vyprazdňování. Nezapomínejte, že pravidelnost této tělesné funkce se dá nacvičit a nutkání na stolici by se nemělo potlačovat. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu, kávy a cigaret. Zplodiny z tabákového kouře totiž prokazatelně škodí cévám.

Jako „hemoroidy“ se běžně označuje onemocnění, vznikající na cévních pletencích v okolí konečníku, které se medicínskou terminologií správně nazývají hemoroidy.

Prevencí mohou být i léky

Hemoroidy mohou být vnitřní i vnější. Potíže s nimi vznikají podobně jako u křečových žil rozšířením žilních stěn a jejích sníženou pružností, což bývá důsledkem dědičných faktorů. Tuto tzv. chronickou žilní nedostatečnost dokáží do značné míry eliminovat speciální léky na zlepšení pružnosti žil, tzv. venofarmaka. Proto při genetických dispozicích (hemoroidy či varixy v rodině) neváhejte navštívit odborného lékaře, aby posoudil vhodnost jejich nasazení.

Zvýšení nitrožilního tlaku v cévách v oblasti konečníku vede k riziku zánětu. Projeví se jako otoky či zanícené uzlíky, které svědí, pálí a bolí. Mohou se v nich však také vytvořit krevní sraženiny, které často praskají a krvácejí.

Taková situace, která může skončit i velmi bolestivou fisurou – prasklinou, však nebývá ojedinělým zážitkem. Potíže s hemoroidy se obvykle vracejí, a tak po odeznění akutního stavu s bolestí proto přichází čas na prevenci dalšího postupu nemoci.  

Vyhýbejte se stresu

Proti dalším komplikacím působí především dodržování hygienických opatření – nejen důkladné otření jemným papírem po každé stolici, případně vlhčenými ubrousky, ale také co nejčastější mytí. Myslete také na dostatečný přísun tekutin vnitřně – denně byste měli vypít zhruba 0,5 litru vody na každých 15 kg tělesné hmotnosti.

Vhodné jsou také bylinné koupele, případně používání zklidňujících gelů, mastí a čípků. Vyplatí se rovněž vyhýbat se rizikovým faktorům, mezi něž patří opakované zvýšení nitrobřišního tlaku, ke kterému dochází například při častém zvedání těžkých břemen, namáhavém cvičení, silových sportech cyklistice, ale i při dlouhodobém stání či sezení.

Abyste vsedě zatěžovali oblast konečníku co nejméně, pomůže anatomický sedák, vyrobený z tzv. chytré pěny“. Pod vlivem tělesného tepla přizpůsobí svůj tvar a minimalizuje tlak na konečník. A protože v lidském těle všechno souvisí se vším, součástí prevence proti hemoroidům je omezení stresových situací.  

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI