Zásady správné péče o bércové vředy

Pacienti s bércovými vředy se obvykle dozvědí, že jejich onemocnění je chronické, obtížně léčitelné a pravděpodobně na celý život. Dnes už to nemusí být pravda.

Především je nutné zjistit odborným vyšetřením, jakou příčinu bércový vřed má. Pokud jde o žilní původ, kdy vředy vznikají spolu s křečovými žilami nedostatečným odtokem krve z dolních končetin, pak je řešení poměrně snadné. S odstraněním křečové žíly se pak obvykle zhojí i vřed žilního původu a na dědičné dispozice k jejich vytváření platí užívání léků proti žilní nedostatečnosti (venofarmaka).

Nový život s bércovým vředem

Ovšem než k tomu odstranění dojde, je třeba o ránu správně pečovat. Špatný postup může zpomalit léčbu, nebo dokonce zhoršit stav. Také podceňování preventivních a režimových opatření tak může napáchat hodně škod.

Co se týká denního režimu, je třeba dbát především na pohyb. Strava by měla obsahovat větší množství bílkovin, které napomáhají k hojení. V jídelníčku by tak neměly chybět sýry, jogurty, mléko, kuřecí a rybí maso, či masové vývary. Spolu se základní stravou obvykle získáváme i dostatek minerálů. K lepšímu hojení bércových vředů přispívají selen, magnézium, kalcium či zinek. Pokud chcete tělo v jeho hojivém úsilí podpořit, lze je koupit v lékárně jednotlivě nebo v různých kombinacích.

Nezapomínejte rovněž na pohyb (celkový i tzv. žilní gymnastiku), ale na druhou stranu i na odpočinek: v noci a nejméně dvě hodiny přes den odpočívejte s podloženýma nohama.

Důležitá je také souběžná léčba případné cukrovky a obezity.

Postup ošetření bércového vředu

Hlavním smyslem správné péče je zabránit šíření infekce a zajistit dostatečnou vlhkost v místě hojení.

Krytí, přilepené na bércový vřed, snímejte je pod tekoucí vodou o příjemné teplotě. Přitom okolí rány asi minutu jemně masírujte. Pak toto místo osušte buď papírovou utěrkou, nebo čtverečkem gázy či  netkaného materiálu. Široké okolí promažte borovou vazelínou, vhodným ošetřujícím krémem nebo tělovým mlékem podle lékařova doporučení.

Na ráně je vhodné během masáže ponechat mulový čtverec navlhčený ve vodě, nebo obklad s doporučeným roztokem. Masáž okolí rány provádějte mastným krémem. Masáž by měla trvat alespoň 5 minut.

Nezapomínejte na obinadla

Po masáži ošetřete blízké okolí bércového vředu ochrannou pastou. Zejména u silně mokvajících ran se osvědčuje zinková pasta. Na vřed se přiloží gáza smočená v obkladovém roztoku a nechá se působit asi 20 minut.

Teprve pak se aplikujte krytí pro vlhké hojení, předepsané lékařem. Obvazy upevněte náplastí nebo obinadlem. Savé horní (sekundární) krytí při prosáknutí vždy vyměňte! Primární krytí, které je přímo na vředu, převazujte v intervalech, které doporučil lékař nebo sestra.

U vředů žilního původu se osvědčuje kompresivní terapie. Bandáž speciálním (krátkotažným) elastickým obinadlem je důležitou součástí léčby. Přikládá se ráno, ještě než pacient vstane z postele. Ponechává se se celý den a v některých případech lékař rozhodne i o tzv. trvalé bandáži, kdy se  obinadlo ponechává také v noci. Často jsou vhodné i stahovací punčochy.

Jaké jsou časté chyby při bércových vředech?

Jde o zbytečné šetření, nebo naopak o plýtvání zdravotnickým materiálem – obojí může uškodit. První chybou je nanášení příliš velkého množství masti. Ta pak zbytečně dráždí okolní pokožku a napomáhá nežádoucímu šíření problému.

Naopak obvazovým materiálem mají pacienti tendenci šetřit.  Pamatujte, že moderní krytí má plochu rány přesahovat aspoň o dva centimetry po všech stranách.  Pokud potřebujete upravit velikost krytí, použijte čisté nůžky a zbytek vždy vyhoďte. Porušena totiž byla sterilnost obalu. Nemá smysl ani omezovat použití sekundárního krytí, jako jsou gázové čtverce, hydrofilní a kompresivní obvazy. Při aplikaci na příliš malou plochu sekret rychle prosákne a bohužel přischne ke spodině vředu. Při sundávání tak dojde ke stržení, krvácení a poškození nově se tvořících buněk, což zpomalí hojení.

Při důsledném dodržování zásad správné péče se však bércový vřed může zahojit mnohem dřív, než byste čekali.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI