Zbavte se bolestí při křečových žilách

Bolest bývá jedním z průvodních příznaků křečových žil – konec konců právě od bolestivých křečí dostalo toto onemocnění svůj název. Pokud přetrvává, rozhodně byste měli navštívit žilního odborníka, hrozí totiž hluboký žilní zánět nebo trombóza. Potrápit ale mohou i mírnější příznaky - pocit „těžkých nohou“, mravenčení, otoky nebo zvýšená svalová únava.

Bolest vzniká v důsledku přetlaku, způsobeného městnáním krve v dolních končetinách. Jako první pomoc můžete vyzkoušet akupresuru: tiskněte bod uprostřed mezi nosem a horním rtem, křeč by měla pominout. Pomoci by mělo také masírování postižené části v lýtku, stehně nebo chodidle. V případě křečí prudce ohýbejte chodidlo prsty k sobě a současně vystrčte patu od těla.

Co rychle zabere?

Pomoci mohou běžné léky, jaké se užívají i proti jiným bolestem. Některé mají zároveň protizánětlivý účinek, což v tomto případě násobí jejich účinek. Z lokálně působících přípravků lze k úlevě doporučit masti, krémy, emulze a gely, které se dají koupit v lékárně. Nohám udělá dobře, když na ně po koupeli naneste fytoemulzi z kaštanu koňského a roztíráte ji dlouhými tahy od prstů ke kotníkům.

Proti bolestem, vyvolaným křečovými žilami, je však třeba bojovat systematicky. Jako prevenci lze doporučit užívání rutinu, který posiluje cévní stěnu. Také si dávejte nohy nahoru, aby krev mohla dobře odtéci, kdykoli je to možné, a hlavně noste stahovací punčochy. Minimálně ty podpůrné, ale samozřejmě jsou lepší léčebné aspoň II. kompresní třídy, na které významně přispívají i pojišťovny. Rozhodně se vyhněte nošení ponožek s tenkým a úzkým lemem, které nohu zaškrtí. Lem ponožek by měl být alespoň čtyři centimetry široký. Stejně tak by vás nemělo oblečení tísnit ani v tříslech nebo v pase.

Jaké léky pomohou?

Skutečně účinnou léčbu při křečových žilách představují speciální léčiva – venofarmaka, která řeší podstatu nemoci, jímž ztráta elasticity žilních stěn, obvykle na základě dědičné vlohy nebo po jiném onemocnění. Tato skupina léčiv podporuje žilní stěnu a krevní oběh, potvrzený efekt však mají jen ty přípravky, které jsou lékařský předpis. Pokud si místo nich koupíte jen některý z potravinových doplňků, které se prodávají v lékárně nebo drogérii, jenom zbytečně vyhodíte peníze.

Odborníci na žilní systém – flebologové – upozorňují, že velkou roli při křečových žilách hraje životní styl pacienta. Nejde jen o zdravou stravu, dostatečný přísun tekutin a omezení kouření a konzumace alkoholu. Důležitý je zejména pohyb, a to pravidelný. Nemocní s křečovými žilami mají často tendenci bolavým nohám ulevovat, ale je to velká chyba.

Pohyb i speciální cviky

Pohyb svalů totiž napomáhá vytlačování nahromaděné krve ze žil směrem k srdci. Účinek této tzv. žilní pumpy cévám v dolních končetinách uleví a bolesti se zmírní. Je však třeba vyhýbat se silovým sportům včetně nadměrného posilování a přílišné zátěži.

Osvědčené jsou i speciální cviky proti křečovým žilám. Existuje jich mnohem víc, ale tyhle dva jsou vyzkoušené:

Postavte se zády ke zdi a opřete se, chodidla asi dvacet centimetrů od stěny. Posaďte se na „imaginární stoličku“, chodidla držte na zemi a vydržte tak 15 až 30 sekund. Pak se postavte a dejte si třicetivteřinovou pauzu. Opakujte třikrát. Kolena neohýbejte ve větším úhlu než pravém.

Sedněte na židli tak, abyste před sebou měli volný prostor. Zvedněte nohy mírně od země a provádějte pohyby, jako při jízdě na kole. Asi deset vteřin „šlapejte“ dopředu, pak si chvíli odpočiňte a dalších deset sekund „šlapejte“ pozpátku.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI