Zhoršily se vám v zimě hemoroidy? Na co být opatrný

Na ročním období ani na venkovní teplotě u hemoroidů nezáleží, ale záleží na tom, co děláte a jak žijete. Právě proto se v zimě mohou hlásit pravděpodobněji – ať už znovu, nebo poprvé. Je dobré si uvědomit, že jakmile se jednou objeví, samy od sebe už nezmizí nikdy, a období klidu je vždy pouze přechodné.

Hemoroidy jsou považovány za civilizační chorobu, takže je hodně ovlivňuje životní styl. Například vliv stravy, pravidelného vyprazdňování a péče o správnou konzistenci stolice (ani zácpa, ani průjem) je dobře známý, důležitý je také pitný režim a pravidelný rozumný pohyb. Jak jste k těmto zásadám v zimě přistupovali vy?

Pozor na stres a infekty

Méně se ví, že za vznikem hemoroidálního onemocnění, jak zní správný název těchto potíží, se projevuje také stres. Přitom konec roku a vstup do toho nového, tedy zimní měsíce, tradičně bývají stresu plné. 

Odborníci se dnes přiklánějí k názoru, že úsloví „mít strachem stažený zadek“ je pravdivé. Člověk ve stresu má skutečně stažený řitní otvor, čímž následně dochází zbytnění žilních pletení, které jsou jinak přirozenou součást řitního kanálu. Tlak potom může způsobit jejich vyhřeznutí, případně krvácení, a tyto žilní městky i se svým okolím se stávají častým místem zánětu.

K vyhřeznutí zduřelých pletení může vést i přílišná námahy při kašli, kýchání či prudkém smrkání. K prevenci proto patří i vyhýbání se sezónním infekcím a posilování imunity.

Chlad může škodit

Také měly pravdu naše babičky, když varovaly před sezením na studeném. Když si nemocný sedne na něco chladného nebo vlhkého, opět dojde ke stažení cév. Přitom se do nich hrne krev, takže céva nevydrží a praskne. Vyhýbat byste se proto měli sezení na prochladlých lavičkách, potíže mohou vyvolat také lanovky a vleky na horách.

Škodit však může i opačný extrém – příliš teplé oblečení, kdy může dojít k zapaření a následným problémům. Pozor proto také na vyhřívání sedadel při delších jízdách v autě.  

S nepříjemnou situací se můžete také setkat, pokud jste začali v rámci novoročních předsevzetí „makat“ ve fitku. Posilování, zvedání těžkých vah (jakýchkoliv těžkých předmětů) a silový trénink se při hemoroidech nedoporučují, vhodná není ani jízda na kole. Někdy může podráždění způsobovat káva nebo alkohol, kterými se v zimě snažíme zahřát.

Jak v zimě jíst?

Problémy s hemoroidy má přibližně polovina populace.  Nejčastější příčinou jejich vzniku či zhoršení je obvykle nedostatečná pružnost žilní stěny, která toto onemocnění dává do souvislosti s křečovými žilami. Velkou roli hrají dědičné dispozice, ale přesto je na nás, jak průběh nemoci ovlivníme. Pomohou léky na zvýšení pružnosti žilních stěn (venotonika), o jejichž preskripci rozhodne lékař.

Se zmírněním projevů pomůže zařadit do jídelníčku více potravin, obsahujících vlákninu. Proto je důležité i v zimě konzumovat hodně zeleniny, jako například okurky, cukety, lilky, rajčata řepu, různé ředkve, mrkev a zejména kyselé zelí. Z ovoce prospívají zejména citrusy, které v přirozené formě obsahují některé z účinných látek, které k léčbě hemoroidů využívá i farmaceutický průmysl. Usnadní střevní pasáž i vyprazdňování a pomůže omezit bolest, svědění či krvácení.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI