Žíly a dědičnost: Dá se zlomit prokletí?

Některým ze žilních onemocnění trpí v ČR podle údajů odborných lékařů až 70% dospělých. Je to hodně vysoké číslo, které zároveň naznačuje, s jakou mírou pravděpodobnosti postihnou i vás.

A to tím spíš, že většina těchto chorob vzniká z velké části na základě dědičnosti. Uvádí se, že jde až o polovinu všech případů. Ale toto „prokletí“ je jen částí problému. Tu druhou představuje životní styl, režim a opatření, která mohou tendenci ke vzniku či postupu choroby žil zvrátit.

Chůze – základ zdraví

Zpozornět byste měli, pokud se žilní onemocnění jakéhokoliv druhu objevilo v rodině, tím se riziko zvyšuje i pro vás.  Základním požadavkem prevence žilních onemocnění je pravidelný pohyb. Je pravda, že rok života pandemií pohybu příliš nepřeje, ale úplně stačí chůze – a ta se naštěstí dá provozovat i nyní, kdykoliv a kdekoliv. Tato fyzická aktivita přitom přispěje k dosažení další důležité zásady, jíž je zdravá přiměřená váha, což platí také v těhotenství. Zároveň je třeba vyhýbat se dlouhodobému sezení a stání. Zvážit je nutné užívání hormonů včetně antikoncepce.

Dbejte také na to, abyste nenosili příliš těsné oblečení, svírající ponožky či podkolenky, ani nepohodlnou obuv. Ke správné životosprávě patří i dostatek tekutin a odpočinek, ideálně s vyvýšením dolních končetin. Kouření a alkohol samozřejmě škodí.

Stahovací punčochy žíly podpoří

Účinnou podporu žilního systému představují elastické kompresivní punčochy a pomůcky. Není důvod se vyhýbat jejich nošení už kvůli prevenci, mohou vám pomoci ušetřit mnoho pozdějších problémů. Při chronické žilní nedostatečnosti totiž dochází k progresivnímu poškozování žilní stěny a tím ke zpomalení oběhu. Krev se pak hromadí, žíly se rozšiřují, a tok krve se obrací, což má odborný název reflux. V dolních končetinách se pak rozvíjí zánětlivý proces a onemocnění se projeví například jako křečové žíly, metličky a hemoroidy, a konečným stadiem typicky bývá vznik bércového vředu.  

Stahovací punčochy podpoří žilní stěnu, přispějí ke zvýšení její pružnosti i průtoku krve, což umožní lepší výživu tkání. V okamžitém výsledku brání otékání a při správném nošení zabraňují vzniku křečových žil. Působí tak jako prevence zánětů a hluboké žilní trombózy.

Co správně jíst?

Elastické punčochy koupené volně nebo na předpis jsou vhodné k běžnému nošení, ale zejména při zvýšené zátěži, ať už se jedná o fyzickou aktivitu (sport), nebo například v těhotenství či při nadváze.

Vliv na onemocnění žil mají i dietní zvyklosti a s nimi spojené poruchy vyprazdňování, které často vedou ke vzniku křečových žil v konečníku - hemoroidů. Nedostatek vlákniny vede k zácpě a později k zvýšenému tlaku v žilách. Žilnímu systému prospívají především luštěniny a zelenina (cibule, česnek, paprika, brokolice, rajčata a mrkev), ale také například pohanka, ovesné výrobky a celozrnné potraviny. Z ovoce to pak jsou zejména citrusy,  borůvky, jahody, borůvky, brusinky, hrozny a černý rybíz.

Při všech žilních onemocněních je dobré pamatovat na to, že ovlivnitelné jsou následné škody, ale skutečná příčina - tedy geneticky podmíněná méněcennost žilních stěn - trvá i nadále a vyžaduje stálý lékařský dohled. V porovnání s jinými evropskými zeměmi však čeští pacienti s žilním onemocněním přicházejí k lékaři až v pokročilejších stadiích nemoci. Proto neváhejte a zajděte na konzultaci s odborníkem.

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI