Co je to zánět žil

Záněty žil se nejčastěji projevují na dolních končetinách. V případě zpomalení toku krve v žilách, přímého poškození stěny žíly, případně dojde-li ke srážení krve v žilách, dochází k ucpávání žilního průsvitu, což je spouštěcí mechanismus pro zánět žil. Z lékařského hlediska rozlišujeme dva typy nemoci:

tromboflebitida –onemocnění povrchových žil

trombóza hlubokých žil – tedy stav, kdy se v hlubokých žilách dolních končetin začne krev srážet a vzniká městek, v jehož okolí se vytvoří zánět. Tato nemoc může mít za následek až plicní embolii.

JAKÉ JSOU PŘÍČINY?

Rizikové faktory srážení krve - chirurgické výkony, úrazy, nádory, kouření nebo jen pouhé užívání hormonální antikoncepce. 
Rizikové faktory zpomalení krevního proudu v žilách - delší upoutání na lůžko, znehybnění končetiny např. při zlomenině či poruše nervového zásobení. Dalšími faktory jsou obezita, těhotenství, srdeční selhání, pooperační infekce, vysoký věk nad 50-60 let.

JAK SE ZÁNĚT ŽIL PROJEVUJE?

Při zánětu povrchových žil – postižené místo je zarudlé, na pohmat bolestivé, často zatvrdlé. Na postiženém místě může také zůstat pigmentace kůže. Končetina neotéká! 
Při trombóze hlubokých žil – končetina je oteklá, velmi bolí a to hlavně po došlápnutí. Trombóza je velmi zrádná hlavně u ležících pacientů (např. po operaci), neboť může vzniknout bez výraznějších obtíží a projevuje se až plicní embolií. Končetina může mít také namodralou barvu. Trvá-li trombóza delší dobu, drobné žilky přemostí postižený úsek. Těmto žilkám říkáme kolaterály.

NEWSLETTER
PARTNEŘI