Co jsou to křečové žíly

Žíly, které vystupují na povrch kůže a postupem času jsou více zřetelné. Křečové žíly se objevují v případě nedostatečné funkce žilní chlopně, kdy žíly ztrácejí elasticitu, tok krve k srdci se zpomaluje a dochází k natahování žil. Ty pak vystupují na povrch kůže.

V případě, že pacient nezačne s léčením od prvních příznaků křečových žil, dochází ke zhoršení stavu a s tím spojených projevů jako je napětí v nohou, otoky, brnění a křeče (často v noci). V pokročilých stádiích jsou patrny změny na kůži - zvýšená pigmentace, suchá olupující se kůže, ekzém. Důsledkem křečových žil je však nejen nepěkný vzhled končetin, ale také chronická žilní nedostatečnost, trombóza postižené žíly, zánět žíly a jejího okolí, ruptura žíly či bércové vředy. Důležité je začít včas s léčbou.

CO JE PŘÍČINA VZNIKU KŘEČOVÉ ŽÍLY

Na vzniku křečových žil se podílí různé faktory jako je těhotenství, hormonální léčba, obezita, vystavování se vysokým teplotám např. v sauně, životní styl (dlouhé sezení a stání, dlouhé cestování, malá pohybová aktivita, kouření, alkohol, nevhodná strava způsobující zácpu…), poranění, vysoký krevní tlak, dědičnost a mnoho dalších vlivů. Zároveň existují faktory zhoršující stav křečových žil, jako je nošení vysokých podpatků, upnuté oblečení kolem lýtek a stehen, škrábání pokožky na křečových žilách.

JAK PŘEDCHÁZET VZNIKU KŘEČOVÝCH ŽIL

Vzniku křečových žil se do jisté míry dá předejít. První krok je doplnění takových potravin v jídelníčku, které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, bioflavonoidy, rutin a antioxidanty, dostatečné množství ovoce a zeleniny, velmi prospěšná je pohanka, zelenina, citrusové ovoce, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže a červená řepa a také dodržování pitného režimu. Nejsou vhodné soli, konzervované potraviny, smažená jídla, dorty, sušenky apod. Druhým a neméně důležitým krokem zabraňujícím vzniku křečových žil je pohyb. Vhodná je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze protože napomáhají cirkulaci krve v dolních končetinách, což působí na kvalitu žil (naopak nevhodné je například posilování či aerobic). Dále pak pravidelné cvičení nohou, jako je pohupování nohou ze špiček na paty, odpočívání s nohama ve zvýšené poloze a také koupel nohou střídavě v teplé a studené vodě.

LÉČBA

Léčbu křečových žil lze rozdělit na konzervativní a operační. O metodě léčby vždy rozhoduje odborník. Ke konzervativní metodě patří bandáže končetin či kompresivní punčochy, léky napomáhající zesílení žilní stěny, zvyšující pružnost a zlepšující činnost žilních chlopní a lymfodrenáže. V pokročilejších stadiích je nutné přistoupit k operační metodě. Dle stavu žil se odborník rozhodne buď pro léčbu uzavřením žíly nebo pro úplné odstranění. Úspěch konkrétní léčby závisí hlavně na příčině a rozsahu křečových žil.

NEWSLETTER
PARTNEŘI