Elastické kompresivní punčochy - poučení pro pacienty

Byly vám lékařem doporučeny elastické kompresivní punčochy? Tato zdravotní pomůcka bude plnit důležitou úlohu při léčbě vašich žilních potíží.

 

MUDr. Petr Bartoš
Odborný cévní lékař, Ostrava

 

Byly vám lékařem doporučeny elastické kompresivní punčochy? Tato zdravotní pomůcka bude plnit důležitou úlohu při léčbě vašich žilních potíží.

 

 

Punčochy a jejich správné nošení zajišťuje až 60-70 % celkové péče o vaše nohy!Léky na „žíly” jsou doplňkovou léčbou k punčochám a ne naopak.

 

 

Aby punčochy plnily svou funkci správně, musejí výrazně snížit zvýšený „žilní” tlak ve vašich žilách a k tomu potřebují zevně přes kůži vyvinout poměrně vysoký a konstantní protitlak, a to je základní vlastností vašich punčoch! Pro pacienta, který není na punčochy zvyklý, mohou být první pocity při oblékání nových punčoch velice nepříjemné. Na punčochy je třeba si postupně zvykat, začít je nosit 2-4 hodiny denně a délku nošení pak přiměřeně prodlužovat. Punčochy se nosí „preventivně” přes den a hlavně při zátěži, aby zabránily bolestem, pnutí v lýtkách a pozátěžovým otokům dolních končetin, které se obvykle dostaví v odpoledních hodinách a k večeru. Zátěž vašich žil je statická a dynamická, typickým příkladem statické zátěže je celodenní sezení (např. u počítače, při cestování) nebo celodenní stání (prodavačky). Dynamická zátěž zahrnuje běžné pohybové režimy (kolo, běžky, tenis, běh, práce na chatě a zahrádce atd.). Při všech těchto typech uvedené zátěže nosíme elastické punčochy, večer a ve spánku se punčochy nenosí, úlevu spíše přinese polohování končetin.

 

 

 

A co důležitého byste ještě měli vědět?

 

 

1. Všechny elastické kompresivní punčochy nemusejí mít stejný pracovní tlak, míra tlaku je závislá na tzv. třídě komprese. Až 90 % používaných zdravotních punčoch je ve II. třídě elastické komprese.

 

 

2. Punčochy II. třídy komprese vám může předepsat také praktický lékař, přes pojišťovnu máte nárok na 1 pár punčoch každého ½ roku. Punčochy jsou obvykle pojišťovnou plně hrazeny, doplácí se jen za nadstandard (punčochy s mikrovláknem, protiskluzové lemy, atd.). Předpis elastických punčochových kalhot musí schválit revizní lékař pojišťovny.

 

 

3. Punčochy II. třídy komprese jsou také volně prodejné bez předpisu.

 

 

4. Punčochy se automaticky nenosí na obě končetiny, způsob nošení určuje ošetřující lékař.

 

 

5. Punčochy by měly svou délkou pokrýt celý rozsah vašich křečových žil, nejčastěji používané punčochy jsou proto lýtkové nebo stehenní. Velikost punčochy se musí stanovit pro každého pacienta individuálně měřením obvodu končetiny.

 

 

6. Punčochy III. třídy komprese (s vysokým tlakem) může předepsat jen odborný lékař!

 

 

7. Podpůrné punčochy I. třídy komprese (s nízkým tlakem) jsou volně prodejné a nejsou na předpis, velikost tlaku těchto punčoch částečně stoupá s počtem tzv. DEN jednotek (čeští výrobci vyrábějí nejčastěji punčochy síly 70, 140, 150 a 280 DEN). Podpůrná komprese nemůže funkčně nahradit vaši zdravotní punčochu.

 

 

8. Punčochy by se měly nosit celoročně, v horku je nošení elastických kompresivních punčoch nepříjemné, a proto je výhodné kombinovat užívání účinných léků na žíly a současně nošení kompresivních punčoch částečně omezit.

 

 

9. Obecné principy a informace o punčochách platí i pro elastickou bandáž.

 

 

 

Co říci závěrem?

 

 

V léčbě žilních onemocnění plní zdravotní elastické kompresivní punčochy hlavní úlohu. Jakýkoli typ komprese je obvykle lepší než žádná komprese!

V mnoha případech je punčocha jediným a doživotním řešením vašich problémů!

 

 

 

_______________________________________________________________

 

Související videa:

 

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI