Jak přežít léto s křečovými žílami?

MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

Asi si většina z nás ani neuvědomuje fakt, že operační nebo invazivní léčba křečových žil v letních měsících může být mnohem obtížnější než během podzimu, zimy a jara. Neuspokojivého stavu svých žil si začneme více všímat, až když se oteplí a začneme hledat v našem šatníku sukně, šortky a plavky – což bude letos pravděpodobně později než v předchozích letech… To pak vede k rozpakům nad vzhledem svých končetin a k touze mít tyto žíly ošetřené okamžitě, abychom se mohli bez obav a zábran těšit z letního slunce. Léto ale přináší problémy nejen při operativní léčbě, ale i u těch pacientů, kteří se na žádnou operaci žil nechystají. Ani u nich nejsou letní měsíce oblíbeným obdobím roku, protože dochází velmi často ke zvýraznění a zhoršení příznaků, které jsou jinak v chladnějších obdobích roku minimální nebo úplně skryty. Obavy ale nejsou na místě, neboť vám nabízíme několik tipů, jak v létě „přežít“ své křečové žíly a jejich případné odstranění, a dosáhnout tak požadovaného cíle – úlevy od příznaků – a mít krásné a opálené nohy pokud možno bez křečových žil…

1. Chlad a tekutiny

Zvýšená teplota a pobyt v horku způsobuje rozšíření vašich žil a může způsobit nebo zhoršit příznaky chronické žilní insuficience – bolesti, křeče a otoky.

Doporučení: Pomůže vám nošení volného a prodyšného oblečení, vyhýbání se přímým účinkům slunečního záření a pobytu v horkém prostředí. Dále je vhodná dostatečná hydratace – pomáhá nejen regulovat teplotu, také zlepšuje proudění krve. Není na škodu, když svým nohám dopřejete po ránu studenou nebo vlažnou sprchu.

2. Zůstaňte aktivní!

Co nejvíce se procházejte, nevozte se výtahem a vynechejte pohyblivé schody, zkuste to pěšky. Tohle pomáhá nejen na křečové žíly… Vytáhněte ven kola, posílíte tak své svaly na nohou. Pravidelné, nenáročné cvičení jako například plavání nebo chůze pomáhá udržet v činnosti žilně-svalovou pumpu na dolních končetinách. Jestliže doma nebo v práci hodně sedíte, vyhýbejte se překřížení nohou (ulevíte tak žilnímu tlaku v křečových žilách) a pravidelně cvičte s končetinami – rotujte kotníky, následně propínejte nohu do špičky a do maximálního ohnutí (minimálně 10-15krát za hodinu). Zlepšíte tak cirkulaci krve v končetinách a snížíte si tím žilní tlak.

3. Udržujte končetiny ve vyšší poloze

Kdykoliv sedíte, zkuste alespoň na chvíli dát své končetiny do vyšší polohy (položit na stoličku, pohovku nebo na stůl – pokud to bude společensky možné a únosné), omezíte tak negativní vliv gravitace na křečové žíly. Pokud relaxujete doma, lehněte si na chvíli na pohovku a pouhým tímto manévrem svým končetinám pomůžete a ulevíte. V posteli můžete na noc podložit končetiny polštářem.

4. Výsledky léčby nejsou okamžité

Ve většině případů nejsou výsledky léčby křečových žil a metličkových žilek okamžité. A přiznejme si to, zejména v létě je pro vás čas rozhodujícím faktorem. Může to trvat (a většinou to i trvá) až 6-8 týdnů, než dosáhnete uspokojivých kosmetických výsledků. To samozřejmě závisí na řadě faktorů, jakými jsou velikost žil a rozsah postižení, a v neposlední řadě i na metodě používané k jejich odstranění.

Doporučení: Začněte již co nejdříve na jaře. Březen nebo duben jsou pořád dobré a vhodné měsíce pro zahájení terapie a výsledky můžete mít již před začátkem léta. Zvažte ošetření pouze kosmeticky nejhorších míst na svých končetinách a nesnažte se „udělat všechno naráz“. Pokud bude lékař souhlasit a hlavně pokud bude mít takové lokální ošetření smysl, tak vás tyto menší výkony na méně místech rychleji přivedou k dobrým výsledkům.

5. Kompresivní punčochy – v létě nic moc…

Jedním z pilířů konzervativní terapie křečových žil je kompresivní léčba (nošení kompresivních punčoch nebo podkolenek II. kompresivní třídy), ale většina pacientů, pokud nemá skutečně významné obtíže, nošení kompresivních punčoch během velmi teplých dnů odmítá. Jinou věcí je pak nošení kompresivních punčoch po operaci křečových žil (ať klasické, nebo nitrožilní) nebo po sklerotizaci – tady je nutno řídit se radou ošetřujícího lékaře, většina pracovišť doporučuje jejich nošení minimálně po dobu 2-3 týdnů, většinou i déle.

Doporučení: Znovu a od začátku – nošení punčoch a podkolenek je dobrý nápad a základní kámen konzervativní terapie chronické žilní nedostatečnosti. I když letní měsíce nošení kompresivních punčoch nesvědčí, pokud trpíte obtížemi (otoky, bolesti, barevné změny nebo dokonce bércové vředy), je nutné kompresivní punčochy nosit. V současnosti existuje na trhu řada firem, které vyrábějí kompresivní zboží nejrůznějších barev a odstínů, úprav materiálů, designů a také například s příměsí stříbra (antibakteriální působení) nebo bylinek. Přes noc je možno je samozřejmě odložit, podobně jako při některých sportovních aktivitách, např. plavání (sama voda působí na povrchové žíly dolních končetin kompresivně…). Neakutní ošetření žil si kvůli nutné době nošení po výkonu každopádně plánujte spíše na chladnější měsíce.

6. Načasování  vzhledem k vaší letní dovolené a dle termínů vašeho lékaře

Mnozí z nás plánují svoji nejdelší dovolenou roku na letní měsíce. Léčba a následná rekonvalescence (i když bude relativně krátká) může kolidovat s vašimi letními cestovními a dovolenkovými plány. Je vhodné navštívit lékaře specializujícího se na žilní onemocnění před létem co nejdříve. Nutno počítat, že termín k výkonu nebude okamžitě a že mnohé ambulance a zdravotnická zařízení mají v létě omezenou kapacitu a provoz.

Doporučení: Prodiskutujte termín své dovolené s lékařem, u kterého plánujete podstoupit výkon na žilách. Pečlivé plánování a včasné informování o dovolené může usnadnit organizaci celého výkonu a umožní lékaři provést svoji práci a vám absolvovat svoji dovolenou bez problémů.

7. Pozor na slunce po ošetření křečových žil!

Slunce zvyšuje riziko barevných změn na kůži v místech po předchozím ošetření křečových žil. Tyto dočasné barevné změny (v nejrůznějších odstínech hnědé) jsou běžnou součástí většiny ošetření, ale riziko je vyšší a doba do vymizení těchto změn je mnohem delší, pokud necháte na tato místa působit sluneční záření. Většina lékařů doporučuje vyhýbat se slunečnímu záření minimálně 1-3 týdny po ošetření, v závislosti na rozsahu výkonu.

Doporučení: Léčba mimo letní měsíce je opět nejlepší způsob, jak se vyhnout těmto potížím. Pokud však přesto léčba v létě probíhá, noste po dobu rekonvalescence plnou obuv a k ošetření míst po operaci používejte opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 30.

Závěrem – neexistuje žádný závažný důvod k tomu, aby se křečové a metličkové žíly neošetřovaly v letních měsících. Jen je třeba uvědomit si rozdíly, které s sebou přináší ošetření v tuto roční dobu oproti jiným měsícům, a připravit se na ně.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI