Prevence

K preventivním opatřením patří odstranění příčiny a rizikových faktorů nebo jejich kompenzace. Opakovanému vzniku bércového vředu žilního původu může nemocný předejít pravidelným nošením kompresivních obinadel nebo punčoch. Je důležité, aby byl pacient o této skutečnosti informován a pochopil význam této léčby. Dále je třeba se vyhýbat účinkům tepla - pobytu na slunci, v saunách apod.

Často se setkáváme u nemocného s bércovými vředy s dotazem na pobyt u moře. Pobyt u moře a koupání nejsou kontraindikovány, při slunění na pláži je třeba si krýt dolní končetiny slunečníkem nebo osuškou a při koupání v moři použít jako krytí rány některý z moderních, pro vodu nepropustných krycích prostředků určených k léčbě bércového vředu.

Dalším preventivním opatřením je pohybová aktivita, procházky, sporty, rehabilitační gymnastika a cvičení. Není vhodné dlouhodobé stání a sezení. Velkou pozornost je třeba věnovat správnému oděvu a obuvi. Vyvarujte se ponožkám či podkolenkám se škrtícím okrajem, který zvyšuje městnání krve v dolních končetinách. Obuv se doporučuje pohodlná, s kulatou špičkou na nižším a širším podpatku. Do komplexu preventivních opatření patří bezesporu boj proti obezitě a udržování optimální tělesné váhy. Při léčbě bércového vředu jakéhokoliv původu je zakázáno kouření, zejména u vředů tepenné příčiny. Recidivám bércového vředu je také třeba předcházet pravidelnou péčí o kůži bérců. Kůži je třeba ošetřovat zvláčňujícími krémy, které zabrání suchosti kůže a tvorbě trhlin.

NEWSLETTER
PARTNEŘI