Bolest nohou: Nemoc cév, ale jaká?

Křeče a bolesti v dolních končetinách, nejčastěji v lýtkách, bývají často se vyskytujícím problémem. Ačkoliv se projevují alespoň zpočátku stejným způsobem, může jít o příznaky dvou naprosto rozdílných onemocnění, která se však rozhodně nevyplatí zaměňovat.

Pokud se vyloučí jiné příčiny, jako je bolest neurologického původu („záda“) nebo namožení či natržení svalu nebo svalového úponu, pak častá nebo chronická bolest v nohách, zejména v lýtkách, s největší pravděpodobností znamená buď projev chronického žilního onemocnění, nebo známky ischemické choroby dolních končetin (projev aterosklerózy). Obě tyto nemoci se léči zcela jinak a vyžadují diametrálně jiný přístup.

Pozor na příznaky

Bolest v dolních končetinách tedy může mít dvojí původ – chronické žilní onemocnění, spojené se a vznikem křečových žil, nebo kornatění tepen, při němž se cévy zužují a ucpávají a tím pádem způsobují nedokrvení končetiny.

„Byť je to veřejností vnímáno často jako téměř identické onemocnění („onemocnění cév“), tak se zásadně liší jak etiopatogeneticky, tak příznaky i léčbou. Zatímco podkladem rozvoje křečových žil je především genetika a zánětlivá kaskáda změn v žilní stěně, příčinou ischémie končetiny a zúžených tepen je aterosklerotický proces ve stěně tepny, a i když i zde hraje roli genetika, vliv má i mnoho dalších faktorů,“ vysvětluje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D, vedoucí lékař Centra žilní chirurgie VASCUMED v Brně.  

Opačný průběh

Při ischemické chorobě dolních končetin je nejčastější příčinou (v 90 % případů) nemoci ateroskleróza (kornatění tepen). Mění se při ní cévní stěna a do stěny se ukládají tukové pláty. Jejich zvětšováním se postupně uzavírá tepna a zmenšuje průtok okysličené krve. Vnitřní povrch tepny přestává být hladký, což vede k usazování krevních destiček a možnosti tvorby krevních sraženin, které mohou tepnu náhle uzavřít. Proces se projevuje zpočátku rozvojem tzv. klaudikačních bolestí, kdy se po zdolání určité vzdálenosti musí pacient pro bolest v končetinách zastavit.
„U křečových žil je problém naopak v ´překrvení´ – krev se městná v žílách, odtéká pomaleji, než je potřeba. Mezi příznaky patří otoky, pocit těžkých nohou a mnohé další. Úlevu přinese uložení končetin do vyšší polohy,“ vysvětluje doktor Vlachovský. Úlevu přináší také nošení kompresních stehenních punčoch.

Jediný společný recept

Tyto pomůcky by naopak při ischemické chorobě dolních končetin nepřinesly nic dobrého. „U zúžení tepen je naopak problém v tom, že krev do končetiny nedotéká v dostatečném a potřebném množství. Potíže jsou tedy spíše opačné – nohy bolí po ujití určité vzdálenosti, kdy pacienta bolest donutí zastavit. Úleva nastává při svěšení končetiny, otoky přitom nejsou běžné,“ uvádí MUDr. Vlachovský.

Protože se jedná o dvě diametrálně odlišná onemocnění, nevyplácí se spoléhat na laické diagnózy, a nechat stanovení problému na odborníkovi, který doporučí správnou terapii.

Jednu věc však uslyšíte jako radu v obou případech. Je to dodržování správného životního stylu se zdravým jídelníčkem a dostatkem pohybu. Pravidelná fyzická aktivita totiž prospívá celkovému zdraví. U křečových žil napomáhá svalové pumpě, která usměrňuje tok krve směrem k srdci a pomáhá funkci chlopní. U aterosklerózy zase pohybem zvýšená cirkulace krve přispívá ke tvorbě kolaterálního oběhu. Pomáhá tak pacientům s oběma druhy onemocnění. Ne nadarmo totiž lékaři říkají, že člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI