Bolest nohou nebo křeče můžou značit chronické žilní onemocnění nebo ischemickou chorobu dolních končetin. Bolest nohou nebo křeče můžou značit chronické žilní onemocnění nebo ischemickou chorobu dolních končetin.

Bolest nohou: nemoc cév, ale jaká?

20.12.2020

Křeče a bolesti v dolních končetinách, nejčastěji v lýtkách, bývají často se vyskytujícím problémem. Ačkoliv se projevují alespoň zpočátku stejným způsobem, může jít o příznaky dvou naprosto rozdílných onemocnění, která se však rozhodně nevyplatí zaměňovat.

Pokud se vyloučí jiné příčiny, jako je bolest neurologického původu („záda“) nebo namožení či natržení svalu nebo svalového úponu, může mít bolest končetin dvojí původ. Nejčastěji chronická bolest v nohách, zejména v lýtkách, s největší pravděpodobností znamená buď projev chronického žilního onemocnění, nebo známky ischemické choroby dolních končetin (projev aterosklerózy). Při níž se cévy zužují a ucpávají a tím pádem způsobují nedokrvení končetiny. Obě tyto nemoci se léčí zcela jinak a vyžadují odlišný přístup.

Bolest nohou je vždy jiná
Byť je to veřejností vnímáno často jako téměř identické onemocnění („onemocnění cév“), tak se zásadně liší jak souborem příčin, tak příznaky i léčbou. Zatímco podkladem rozvoje křečových žil je především genetika a zánětlivá kaskáda změn v žilní stěně, příčinou ischémie končetiny a zúžených tepen je aterosklerotický proces ve stěně tepny, a i když i zde hraje roli genetika, vliv má i mnoho dalších faktorů.

Jak bolí nohy při ischemické chorobě?
Při ischemické chorobě dolních končetin je nejčastější příčinou (v 90 % případů) nemoci ateroskleróza (kornatění tepen). Mění se při ní cévní stěna a do stěny se ukládají tukové pláty. Jejich zvětšováním se postupně uzavírá tepna a zmenšuje průtok okysličené krve. Vnitřní povrch tepny přestává být hladký, což vede k usazování krevních destiček a možnosti tvorby krevních sraženin, které mohou tepnu náhle uzavřít. Proces se projevuje zpočátku rozvojem tzv. klaudikačních bolestí, kdy se po zdolání určité vzdálenosti musí pacient kvůli bolesti v končetinách zastavit.

Jak bolí nohy při křečových žilách?
U křečových žil je problém naopak v „překrvení´ – krev se městná v žilách, odtéká pomaleji, než je potřeba. Mezi příznaky patří otoky, pocit těžkých nohou a mnohé další. Úlevu pocítíte při uložení končetin do vyšší polohy a také při nošení kompresních stehenních punčoch.

Kompresní punčochy nenoste při ischemické chorobě
Tyto pomůcky by naopak při ischemické chorobě dolních končetin nepřinesly nic dobrého. „U zúžení tepen je naopak problém v tom, že krev do končetiny nedotéká v dostatečném a potřebném množství. Potíže jsou tedy spíše opačné – nohy bolí po ujití určité vzdálenosti, kdy pacienta bolest donutí zastavit. Úleva nastává při svěšení končetiny, otoky přitom nejsou běžné.

Nespoléhejte na názory laiků a navštivte lékaře
Protože se jedná o dvě zcela odlišná onemocnění, nevyplácí se spoléhat na laické diagnózy. Nechte stanovení problému na odborníkovi, který doporučí správnou terapii. Zeptat se můžete i lékaře v naší online poradně

Jednu věc však uslyšíte jako radu v obou případech. Je to dodržování správného životního stylu se zdravým jídelníčkem a dostatkem pohybu. Pravidelná fyzická aktivita totiž prospívá celkovému zdraví. U křečových žil napomáhá svalové pumpě, která usměrňuje tok krve směrem k srdci a pomáhá funkci chlopní. U aterosklerózy zase pohybem zvýšená cirkulace krve přispívá ke tvorbě kolaterálního oběhu. Ne nadarmo proto lékaři říkají, že člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy.