Hemoroidy

Hemoroidy

Kdy jít k lékaři?

Obraťte se na lékaře, když zaznamenáte krev na papíře, tlaky, pálení a řezání v oblasti konečníku. Ne vždy však uvedené projevy musí značit hemoroidální onemocnění. Vyšetření není bolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnější nemoci.

Na koho se obrátit?

Základní vyšetření provede praktický lékař, gynekolog či gastroenterolog. Na základě toho vám pak lékař doporučí další podrobnou prohlídku u specialisty, např. v proktologické či chirurgické ambulanci.

V proktologických ambulancích se provádí i léčba těžších stádií. Ideálně by každému pacientovi mělo být dáno na výběr více možností ošetření dle aktuálního stavu a rozsahu jeho onemocnění.

Vyšetření lékařem je nebolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění. Pouze Váš lékař může stanovit skutečnou příčinu Vašich obtíží a navrhnout Vám správnou léčbu.

Na koho se obrátit?

Jak probíhá léčba hemoroidů?

Včasná léčba je předpokladem toho, aby se předešlo zhoršení stavu. Nejdříve se potíže řeší konzervativní cestou jako jsou režimová opatření, lokální a celková medikamentózní léčba.

Cílem medikamentózní léčby je posílení žilní stěny v hemoroidálních pleteních a zastavení probíhajícího zánětu. Z toho důvodu se podávají venofarmaka – léky, které rychle zmírní doprovázející příznaky (krvácení, bolest). Vhodné venofarmakum vám předepíše lékař.


Lékař také může doporučit:

místní léčbu ve formě mastí a čípků,
rychle působící přípravky omezující výskyt krvácení a bolesti (flebotropní přípravky),
přípravky potlačující bolest (analgetika),
projímadla.
Hemoroidy

Je možné absolvovat operaci hemoroidů?

Většina zákroků je pouze ambulantní bez nutnosti lokální anestezie, protože jsou prováděny v místech, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti. Jen u malého procenta pacientů je nutná vyloženě chirurgická operace v celkové anestezii.


Příklady častých metod:

podvázání hemoroidálních uzlů gumovým kroužkem,
aplikace přesně regulovaného jemného elektrického proudu,
sklerotizace (pomocí injekce),
kryoterapie (zmrazení).

Tipy, jak předejít hemoroidálním atakám:

Pijte dostatečné množství tekutin.
Jezte dostatek vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina).
Dbejte na pravidelný aktivní pohyb.
Najděte si čas na pravidelnou stolici.
Omezte kořeněná jídla, alkohol a nadměrné množství kávy.
Vyvarujte se dlouhému sezení vč. vysedávání na toaletě.
Hemoroidálním atakám můžete předejít podporou činnosti střev. Jezte dostatek vlákniny a dbejte na pravidelný pohyb. Vyhnete si zácpě.