Hemoroidy
Kdy jít k lékaři?
Obraťte se na lékaře, když zaznamenáte krev na papíře, tlaky, pálení a řezání v oblasti konečníku. Ne vždy však uvedené projevy musí značit hemoroidální onemocnění. Vyšetření není bolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnější nemoci.
Na koho se obrátit?
Základní vyšetření provede praktický lékař, gynekolog či gastroenterolog. Na základě toho vám pak lékař doporučí další podrobnou prohlídku u specialisty, např. v proktologické či chirurgické ambulanci.
V proktologických ambulancích se provádí i léčba těžších stádií. Ideálně by každému pacientovi mělo být dáno na výběr více možností ošetření dle aktuálního stavu a rozsahu jeho onemocnění.
Vyšetření lékařem je nebolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění. Pouze Váš lékař může stanovit skutečnou příčinu Vašich obtíží a navrhnout Vám správnou léčbu.
Jak probíhá léčba hemoroidů?
Včasná léčba je předpokladem toho, aby se předešlo zhoršení stavu. Nejdříve se potíže řeší konzervativní cestou jako jsou režimová opatření, lokální a celková medikamentózní léčba.
Cílem medikamentózní léčby je posílení žilní stěny v hemoroidálních pleteních a zastavení probíhajícího zánětu. Z toho důvodu se podávají venofarmaka – léky, které rychle zmírní doprovázející příznaky (krvácení, bolest). Vhodné venofarmakum vám předepíše lékař.
Lékař také může doporučit:
Je možné absolvovat operaci hemoroidů?
Většina zákroků je pouze ambulantní bez nutnosti lokální anestezie, protože jsou prováděny v místech, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti. Jen u malého procenta pacientů je nutná vyloženě chirurgická operace v celkové anestezii.