Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

29.09.2023, Téma: Žilní trombóza
Dobrý den, přes tři týdny se léčím s hlubokou žilní trombozou po úrazu nártu. Trombozu mám v lytku. Snažím se hodně chodit, ale někdy mě při chůzi to lytko stále tahá a chytá. Je to v pořádku? Není to vždy, jen někdy. Děkuji předem

Dobrý den, je možné, že byla trombózou postižena svalová žíla lýtka, což se může projevovat právě bolestmi při chůzi. Při protisrážlivé léčbě a nošení kompresních punčoch by potíže měly ustoupit. Je ale také možné, že potíže souvisí s úrazem - event. prokonzultujte s ortopedem.

Odpověděla:
Hirmerová foto s pozadím (1).jpg
29.09.2023, Téma: Hemoroidy
Dobrý den, mám takový problém už třetí den chodím cca 6x denně na toaletu na velkou / průjem a začlo se k tomu přidávat i krvácení (hodně krve poměrně) teď i dokonce, když jdu čůrat a trošku zatlačim tak také krvácím. Nic mě, ale nebolí a na hemeroidy nestrpím / nikdy jsem neměla. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Tento problém je nutné řešit okamžitě. Pokud je krvácení výraznější intenzity i mimo vyprazdňování navštivte pohotovostní chirurgickou nemocniční ambulanci v nejbližší nemocnici dle Vašeho bydliště. Nejčastější příčiny krvácení z konečníku jsou podrobně popsány viz.: https://www.zilniporadna.cz/magazin/nejcastejsi-priciny-krvaceni-z-konecniku

Odpověděl:
Kouda  foto na web ŽP (1).jpeg
27.09.2023, Téma: Hemoroidy
Dobrý den, má dotaz na problém, který stále se objevuje. Hemeroidy mám odstraněny, ale stále mám problém s krví, svědění a pálení konečníku. A nevím co mám dělat. Nemám podvěsek mozkový a v hlavě jsem měl prasklou žilku. Beru tedy tyto léky: Hydrocrtison, Euthyrox, Minirin Melt, Pradaxa, Ursosan, Rosucard, Lacosamide Glenmark na epilepsii, Detralex. Mám si změnit výrobce léků. Předtím jsem tyto problémy neměl a užíval jsem stejné léky, kromě toho na epilepsii. Je mi překvapením, že se najednou oběvil tento problém a kromě svědění a pálení mi teče krev a mám citlivou kůži konečníku. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den. Uvedená medikace by neměla způsobovat Vaše obtíže v oblasti řitního otvoru. Jednozačně je nutné podstoupit proktologické vyšetření k objektivizaci zdroje pálení, svědění a krvácení. Je otázkou jak důkladně bylo hemoroidální onemocnění ošetřeno a před jakou dobou. Pokud je to možné, obraťte se na kontrolu na pracoviště, kde Vám byly hemoroidy odstraněny.

Odpověděl:
Kouda  foto na web ŽP (1).jpeg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše osobní údaje zůstanou skryty.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění.


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDr. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie, vitiligo, alopetie

Pracoviště

Dermal Centre Mělník

Pracuje v oboru více jak dvacet let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V posledních jedenácti letech pracuje v Dermal Centre v Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologii intenzivně věnuje léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vede flebologickou poradnu. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky. 
Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. 
Své praktické zkušenosti znásobila ve vyšších desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem.

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky