Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

29.02.2024, Téma: Žilní trombóza
Dobrý den. Začlo to bolesti v lýtku pravé nohy. Prodělal jsem sono vyšetřeni s výsledkem trombóza.Dostal jsem injekci a na doma lék Eliguis. Sám jsem si koupil komplexní punčochy. Prosím můžu si něco podle Vás pořidit ? Nerád bych něco pokazil.děkuji moc.

Dobrý den, Eliquis a punčochy jsou správnou léčbou trombózy, zároveň je dobrá pravidelná chůze. Předpokládám, že kontrolu u lékaře máte naplánovanou. Nic dalšího si pořizovat nemusíte.

Odpověděla:
Hirmerová foto s pozadím (1).jpg
28.02.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
Bolí mě dolní část pravé nohy prášky zaberou na chvilku a injekce to samé doktor mi napsal kapacky pomůže to

Dobrý den, mrzí mě, že  máte potíže a že  Vám nezabírá léčba. Vsechny své dotazy však musíte směřovat na ošetřujícího lékaře, který na základě výsledků vyšetření  Vám může nastavit správnou a účinnou léčbu.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg
27.02.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
Dobrý den, asi před 15ti lety jsem byla na cévním, protože jsem měla křeče v lýtkách. Bylo mi řečeno, že průtoky jsou v pořádku, že to můžou být vnitřní křečáky. Že si mám dávat hořčík, víc se hýbat a nic jiného, že se s tím nedá dělat. Od té doby jsem takové křeče už neměla. Ale asi 2 roky mám problémy s ponožkami, hodně se mi zařezávají a už celoročně nosím jen ťapky. Na podzim jsem chtěla začít běhat, ale po pár metrech mě rozbolely nohy (vyloženě těžké) a trvalo to asi měsíc, než to přestalo. Teď jsem byla na pravidelné lekci jógy, jen tentokrát se více zaměřila na nohy a kyčle. A druhý den jsem se vzbudila opět s těžkými nohami a otoky. Po dvou týdnech je to trochu lepší, ale pořád cítím nohy těžké a i při krátkém sezení mě brní. Může to být od žil? Předem děkuji.

Dobrý den, na základě informací, které jste mi poskytla, se zdá, že Vaše potíže mohou souviset s onemocněním žilního systému na dolních končetinách. Žilní insuficience, včetně vnitřních křečových žil, může vést k příznakům, jako jsou otoky, pocit těžkých nohou, bolesti, brnění a zařezávání se gumiček od ponožek, což jsou všechny symptomy, které popisujete.

Křečové žíly nejsou jen kosmetický problém; mohou způsobovat bolest, otoky a pocit těžkých nohou. Váš případ ukazuje, že i přes předchozí vyšetření, kdy byly průtoky shledány v pořádku, problémy přetrvávají nebo se dokonce zhoršují. To naznačuje, že by mohl být vhodný čas na další vyšetření. Moderní diagnostické metody, jako je duplexní ultrasonografie, mohou poskytnout podrobnější pohled na stav žil a průtok krve v nohách.

Doporučuji Vám následující kroky:

Konzultace s odborníkem: Doporučuji navštívit lékaře specializujícího se na cévní medicínu nebo angiologa. Tito specialisté mohou provést podrobné vyšetření a určit, zda se jedná o žilní insuficienci nebo jiný problém.
Změna životního stylu: Pokračujte v dodržování doporučení, která jste již obdržela, jako je pravidelný pohyb, užívání hořčíku a snaha o udržení zdravé hmotnosti. Tyto kroky mohou pomoci zmírnit některé symptomy.
Kompresní punčochy: Mohou být užitečné pro zmírnění symptomů těžkých a oteklých nohou. Kompresní punčochy pomáhají zlepšit venózní návrat krve zpět k srdci a mohou snížit otoky a bolesti nohou.
Cvičení: Specifická cvičení zaměřená na posílení svalů dolních končetin a zlepšení krevního oběhu v nohách mohou také pomoci.
Přestože je pravda, že některé aspekty žilní insuficience mohou být obtížně léčitelné, existuje řada strategií, které mohou zlepšit příznaky onemocnění a kvalitu života. Důležité je nepodceňovat Vaše symptomy a vyhledat odbornou pomoc, aby se předešlo dalšímu zhoršení stavu.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše jméno a e-mail zůstanou skryty. Prosíme, neposkytujte žádné osobní informace v poli „Podrobný popis problému".

nebude zveřejněno
nebude zveřejněno
Kompletní znění bude zveřejněno společně s odpovědí.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění. Spolu s odpovědí bude též zveřejněn váš původní dotaz. Prosím, vyvarujte se poskytování osobních informací v poli „Podrobný popis problému".

* povinné údaje


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDr. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

Nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie

Pracoviště

Distribuovaná klinika s.r.o.

Pracuje v oboru více jak 22 let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Do roku 2023 pracovala více než 11 let v Dermal Centre na Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologie intenzivně věnovala léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vedla flebologickou poradnu. Aktuálně pracuje jako konzultantka hojení ran v centrech pro seniory a úzce spolupracuje s agenturami domácí péče. Dále se věnuje jako dermatoložka flebologii, sklerotizacím a všeobecné dermatologii.

V souvislosti s obtížně a dlouhodobě se hojícími ránami se v posledních letech do větší hloubky věnuje dopadu nemoci na psychiku pacienta a jeho okolí a pomoci pacientům s vyrovnáváním se obtížných situací. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky.

Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. Své praktické zkušenosti znásobila v desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem. Je autorkou mnoha odborných článků a členkou Výboru České společnosti pro léčbu rány. 

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České angiologické společnosti, České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky