Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

22.06.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy fotografie
Dobrý den mám už dlouhodobé problémy z otoky a bolestí nohou pocit těžkých nohou a podebraných poslední dobou až výrazně rudých jako v ohni citlivé na dotyk prosím o radu a doporučení vhodného lékaře k vyšetření děkuji z pozdravem pěkného dne

Dobrý den,

 Vaše popisované potíže s otoky, bolestmi, pocitem těžkých nohou a výrazným zarudnutím mohou mít různé příčiny, které je důležité odborně vyšetřit. Doporučuji následující kroky:

Cévní specialista (angiolog): Nejprve by bylo vhodné se obrátit na cévního specialistu, který může provést detailní vyšetření žilního systému a vyloučit žilní nedostatečnost nebo jiné cévní problémy.
Dermatolog: Vzhledem k tomu, že Vaše nohy jsou výrazně rudé a citlivé na dotyk, je také důležité konzultovat dermatologa, který může posoudit, zda se nejedná o kožní zánět nebo jiný dermatologický problém.
Ortoped: Pokud cévní a dermatologické vyšetření neodhalí příčinu, může být užitečné navštívit ortopeda, který posoudí, zda potíže nemají původ v pohybovém aparátu.
Praktický lékař: Doporučuji také návštěvu Vašeho praktického lékaře, který může koordinovat další vyšetření a poskytnout Vám doporučení na příslušné specialisty.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg
20.06.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
Dobrý den mám dotaz. Delší dobu mě bolí levá noha a střílí mi to až do kyčle. Bolí mě žíly, které jsou naběhlé i kdyz nemám zátěž. Na vyšetření žil jsem byla. Děkuji

Bolest nohy, která se šíří až do kyčle, a naběhlé žíly mohou být velmi nepříjemné. Vzhledem k tomu, že jste již podstoupila vyšetření žil, je třeba zvážit několik dalších kroků:

Konzultace s odborníkem: Doporučuji konzultovat s cévním specialistou (angiologem), pokud jste tak již neučinila. Mohou být potřebná další vyšetření, aby se zjistila příčina Vašich obtíží.
Ortopedické vyšetření: Bolesti vystřelující do kyčle mohou také souviset s problémy v oblasti bederní páteře nebo kyčelního kloubu. Doporučuji návštěvu ortopeda nebo neurologa, kteří mohou provést další vyšetření, jako je rentgen nebo MRI, a zjistit, zda není příčina ve svalově-kosterním systému.
Navštivte co nejdříve odborného lékaře, aby mohl stanovit přesnou diagnózu a doporučit vhodnou léčbu.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg
19.06.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
Opuchlá levá noha

Otok jedné nohy může mít různé příčiny, včetně žilních problémů, lymfatických poruch, infekce nebo zranění. Pro stanovení přesné diagnózy a zahájení vhodné léčby je nutné provést podrobné vyšetření. Doporučuji, abyste co nejdříve navštívil(a) svého praktického lékaře nebo cévního specialistu, který provede potřebná vyšetření a určí příčinu otoku.

Pokud byste zaznamenal(a) jakékoli další příznaky, jako je bolest, změna barvy kůže nebo horečka, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše jméno a e-mail zůstanou skryty. Prosíme, neposkytujte žádné osobní informace v poli „Podrobný popis problému".

nebude zveřejněno
nebude zveřejněno
Kompletní znění bude zveřejněno společně s odpovědí.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění. Spolu s odpovědí bude též zveřejněn váš původní dotaz. Prosím, vyvarujte se poskytování osobních informací v poli „Podrobný popis problému".

* povinné údaje


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDr. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

Nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie

Pracoviště

Distribuovaná klinika s.r.o.

Pracuje v oboru více jak 22 let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Do roku 2023 pracovala více než 11 let v Dermal Centre na Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologie intenzivně věnovala léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vedla flebologickou poradnu. Aktuálně pracuje jako konzultantka hojení ran v centrech pro seniory a úzce spolupracuje s agenturami domácí péče. Dále se věnuje jako dermatoložka flebologii, sklerotizacím a všeobecné dermatologii.

V souvislosti s obtížně a dlouhodobě se hojícími ránami se v posledních letech do větší hloubky věnuje dopadu nemoci na psychiku pacienta a jeho okolí a pomoci pacientům s vyrovnáváním se obtížných situací. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky.

Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. Své praktické zkušenosti znásobila v desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem. Je autorkou mnoha odborných článků a členkou Výboru České společnosti pro léčbu rány. 

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České angiologické společnosti, České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky