Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

19.03.2023, Bolavé a oteklé nohy

Téma: Bolavé a oteklé nohy fotografie
dobry den rano po prospane noci mam krasne nohy,asi za hodinu otecou a jsou hrozne cely den,mam sedave zamestnani je me 66 let.dekuji

Dobrý den, otoky dolních končetin mohou být zapřičiněny z místních příčin při onemocnění žilního nebo mízního systému. Nebo z příčin celkových např. při onemocnění srdce, ledvin a dalších. Toto všechno je nutné vyšetřit, aby se zjistil původ otoků a podle toho se zahájila léčba.

Sabina Sellner

Odpověděl:
Sellner foto (1).jpg

19.03.2023, Hemoroidy

Téma: Hemoroidy
Dobrý den, Hemoroidy menšího rozsahu mě doprovází už od puberty, s nijak těžkým průběhem. Občas nějaký vyhřezne, tak mažu mastí Rektu a doplním Cyklo3fortem (objevila jsem v těhotenství). Potíže nikdy nebyly tak velké, abych je musela akutně řešit v proktologické ordinaci. Praktická lékařka o nich ví. Mám také malý převis kůže v oblasti konečníku. Dlouhodobě mě trápí vaginální záněty, které všemožně zkoušíme léčit, ale bez úspěchu. Poslední dobou mám pocit, jakoby dráždění v oblasti poševního vstupu a hráze souviselo s konečníkem. Sliznice je začervenalá, křehká, svědí. Může být příčina v konečníku? Případně poradíte řešení prosím?

Dobrý den. Bez vyšetření a objektivizace nálezu na hemoroidálních pleteních a řitním otvoru nelze usuzovat, zda Vaše obtíže mohou souviset s hemoroidálním onemocněním (nebo např. ekzematizací kůže řitního otvoru). Je vhodné navštívit proktologa k posouzení s provedením anoskopie. Převis kůže (výčnělek) není zdravotním problémem, ale může činit obtíže hygienicko, estetické a kosmetické. Případné odstranění je možné pouze chirurgicky, snesením nadbytečné kůže skalpelem v místní anestezii a přešití vzniklého defektu vstřebatelnými stehy. Ze zkušenosti většinou hemoroidální onemocnění nesouvisí s vaginálními záněty, může se ale jednat o kontaminaci poševní sliznice bakteriálním osídlením okolí řitního otvoru.

Odpověděl:
Kouda  foto na web ŽP (1).jpeg

14.03.2023, Lymfatický systém a otoky

Téma: Lymfatický systém a otoky fotografie
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na názor, mám velký otok kolem kotníku..nohu mám i těžkou když chodím..často se potim taky..mohu se zeptat zda je nutný chirurgický zákrok? Děkuji za odpověď Tomáš.

Dobrý den, nejprve je nutné zjistit příčinu otoku. Může být cévní, ortopedická, neurologická........ Po absolvování těchto vyšetření bude možné navrhnout léčebný postup.Sabina Sellner

Odpověděl:
Sellner foto (1).jpg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše osobní údaje zůstanou skryty.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění.


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDR. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie, vitiligo, alopetie

Pracoviště

Dermal Centre Mělník

Pracuje v oboru více jak dvacet let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V posledních jedenácti letech pracuje v Dermal Centre v Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologii intenzivně věnuje léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vede flebologickou poradnu. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky. 
Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. 
Své praktické zkušenosti znásobila ve vyšších desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem.

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky

Jitka Machová

Specializace

Pracoviště

Bércové vředy a nehojící se rány, Hemoroidy, Křečové žíly a metličky, Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy, Žilní trombóza