HEMOROIDY

Hemoroidy

Hemoroidy neboli hemeroidy jsou žilní pleteně v okolí konečníku. Jejich úkolem je utěsňovat řitní otvor a bránit nechtěnému úniku stolice. Hemoroidy se nachází uvnitř (vnitřní hemoroidy) a na okraji řitního kanálu (vnější hemoroidy).
HEMOROIDY

Jak vzniká hemoroidální onemocnění?

O hemoroidálním onemocnění hovoříme tehdy, jestliže hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže, které jsou spojeny s typickými příznaky. Těmi jsou nejčastěji pálení, řezání a svědění konečníku, pocit tlaku a diskofomfortu nebo krvácení z konečníku různé intenzity.

Na vzniku hemoroidálního onemocnění se podílí několik faktorů: překrvení pánve a zhoršení odtoku krve z hemoroidálních pletení, zvýšené napětí análního svěrače a ztrátě pružnosti žilní stěny. Při hemoroidálním onemocnění se střídají období bez příznaků, období s mírnými příznaky nebo akutní ataky. Potíže nemusí být nutně bolestivé.


Jak se vyvíjí hemoroidální onemocnění?


Jaké jsou rizikové faktory?

Hemoroidální onemocnění vzniká zpravidla kombinací několika rizikových faktorů:

častá zácpa nebo průjem,
dědičné dispozice,
nadváha a obezita,
sedavý způsob života,
nedostatek fyzického pohybu,
dráždivé potraviny (koření, alkohol),
stres,
zvedání těžkých břemen,
časté provozování některých aktivit (jízda na motorce, jezdectví).

S hemoroidálním onemocněním má vlastní zkušenost 50 % až 70 % dospělých. U žen se rozšíření hemoroidů objevuje často v těhotenství a po porodu. [1] Zdroj: https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdf

faktory