Chůze dokáže rozproudit krev a účinně bojovat proti oteklým a bolavým nohám. Je také prevencí křečových žil a mírní žilní onemocnění. Chůze dokáže rozproudit krev a účinně bojovat proti oteklým a bolavým nohám. Je také prevencí křečových žil a mírní žilní onemocnění.

7 důvodů, proč se v zimě vydat na procházku

12.12.2021

Chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů. Je to dynamická a rytmická aktivita, která přináší řadu benefitů pro fyzické i psychické zdraví. Chodit může téměř každý bez ohledu na hmotnost a fyzickou zdatnost, a to až do vysokého věku. Pravidelné procházky zimní přírodou mohou být ideální způsob, jak začít nový rok a jak zabránit bolestem nohou i otokům nohou kvůli žilnímu onemocnění.

1. Posiluje srdce a zlepšuje fyzičku
Při chůzi posilujete srdce a postupně se vám zlepšuje fyzická kondice. Pokud se zadýcháváte i při chůzi do prvního patra, podnikejte kratší procházky. Začněte chodit pomalu a postupně navyšujte rychlost a náročnost terénu. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost. 

2. Je prevencí bolesti nohou i křečových žil
Pohyb je nejrychlejší metoda, jak rozproudit krev, a hlavně podpořit tok krve žilami zpět k srdci. Bez pravidelné pohybové aktivity se může část krve začít hromadit v žilách dolních končetin a podporovat vznik a rozvoj chronického žilního onemocnění. Prvními projevy jsou pocity bolavých, oteklých a těžkých nohou. Pokud je vám to známé, najděte si pravidelné chvíle na vycházky. Tyto nepříjemné pocity se jinak mohou stupňovat a zhoršovat se může i samotné žilní onemocnění

3. Ohromíte svět svými nápady
Pokud máte pocit, že vám došla inspirace nebo se nedokážete soustředit na práci, běžte se na půl hodiny projít. Zrychlí se vám krevní oběh, mozek se okysličí čerstvým chladným vzduchem a začne vám to lépe myslet. Po návratu zvládnete i náročnější úkoly.  

4. Můžete zhubnout
Dalším benefitem pravidelné chůze je hubnutí. Jeho intenzitu lze ovlivnit rychlostí chůze nebo náročností terénu. Pro zvolení správného tempa je dobré sledovat svůj dech, případně i tep na chytrých hodinkách. Tempo by mělo být takové, abyste cítili zátěž, ale zároveň se zvládali nadechovat nosem. Zejména v zimě je důležité dýchat nosem, aby nešel ledový vzduch přímo do plic.

5. Posílíte zádové svalstvo
Při chůzi se aktivuje zádové svalstvo, které napomáhá správnému držení těla. Můžete zkusit nordic walking, kde díky hůlkám zapojíte ruce i záda více než bez nich, a také mohou pomoci s klouzavým povrchem. Abyste zádům pomohli a neuškodili jim, je důležité mít zapojený i střed těla.  

6. Zvednete si dlouhodobě náladu
Lidový pojem „rozchodit to“ nevznikl náhodou. Při chůzi se totiž snáze zbavíte špatných nálad, napětí nebo vzteku. Pravidelná chůze pak působí pozitivně na celkovou duševní pohodu a předchází úzkostem nebo pocitům sklíčenosti.

7. Objevujte nová místa
Při procházkách můžete také objevit nová místa v okolí. Pomoci vám mohou různé mobilní aplikace spojené s mapou, které vás inspirují, kam příště vyrazit. Vyzkoušejte je. Aby člověka pravidelný pohyb bavil a nestal se časem povinností, je dobré neupadnout do stereotypu. 

Na co byste měli myslet, než vyrazíte na cestu

  • Noste bezešvé spodní prádlo a ponožky bez těsných gumiček, které mohou zabraňovat cirkulaci krve.
  • Volte obuv se širokou špičkou, ať mají prsty dostatek prostoru.
  • Tkaničky utáhněte tak, abyste si zpevnili kotníky, ale zároveň mohla krev volně proudit.
  • Choďte v botách, ve kterých budete mít patu výš než špičku. Pomoci mohou vložky pod paty.