Brnění nohou a pocit těžkých nohou jsou počáteční příznaky chronického žilního onemocnění. Brnění nohou a pocit těžkých nohou jsou počáteční příznaky chronického žilního onemocnění.

Chronické žilní onemocnění se značí otoky nohou i brněním nohou

05.11.2020

Pacienti s projevy chronického žilního onemocnění často uvádějí řadu subjektivních příznaků, které se obvykle objevují a obtěžují napříč všemi stadii onemocnění. Subjektivní potíže mají lidé s většími, event. hlavními kmenovými křečovými žilami i s malými drobnými žilkami (metličky – mikrovarixy).

Téměř 50 % pacientů s většími křečovými žilami si stěžuje na nepravidelné, spíše epizodické příznaky. 18 % udává přítomnost příznaků chronického žilního onemocnění velmi často nebo trvale. Výjimkou jsou pacienti po trombózách, u nichž jsou příznaky tohoto onemocnění přítomny téměř vždy.

Běžné příznaky chronického žilního onemocnění
Pacienti nejčastěji udávají bolesti nohou a pocit tíhy a únavy dolních končetin. Bolest se ve většině případů zhoršuje v teple, naopak zlepšuje se při zvýšené poloze končetin.

  • Těžké nohy
  • Neklidné nohy
  • Křeče nohou
  • Otoky kotníku a/nebo kolem lýtek
  • Brnění
  • Bolest nohou nebo bolest v místě žíly
  • Pálení, horkost v nohou
  • Únava nohou
Těžké nohy, oteklé nohy a brnění nohou je třeba konzultovat s lékařem. Může předepsat venofarmaka na zpevnění žilních stěn.

Pomohou venofarmaka a kompresní punčochy
Pacienti uvádějí, že příznaky odeznívají po zahájení léčby. Ta spočívá v nošení kompresních punčoch odpovídající kompresní třídy a užívání léků na zpevnění žilní stěny (venofarmaka), které může doporučit a předepsat praktický lékař a specialisté na žilní onemocnění. Nezbytné je také dodržování režimových opatření.
 
Faktory, které ovlivňují chronické žilní onemocnění
Symptomy tohoto onemocnění se zhoršují po delším stání, v teple, v závislosti na menstruačním cyklu a během gravidity. Ke zlepšení symptomů chronického žilního onemocnění dochází při chůzi, pravidelném pohybu a při zvýšené poloze nohou. K ústupu potíží dochází při důsledném nošení zdravotních punčoch a při pravidelném užívání venofarmak.

Za bolest nohou můžou i tepny
Bolest nohou může být způsobená i onemocněním tepen. V mnoha ohledech jde o opak bolesti způsobené chronickou žilní chorobou. Rozdíl je důležitý v rámci diferenciální diagnostiky při pátrání po původu bolesti dolních končetin. Bolest při arteriální nedostatečnosti je obvykle výraznější, zhoršuje se při chůzi a při zvýšené poloze dolních končetin (např. po ulehnutí). Teplo při onemocnění tepenného systému ulevuje od bolesti, v chladu je bolest opět výrazně silnější. Zdravotní kompresní punčochy potíže naopak zhoršují.