<p>Pocity bolavých, oteklých a těžkých nohou, někdy provázené nočními křečemi, jsou prvními projevy chronického žilního onemocnění. V dalších stadiích se může projevovat <a href="https://zilniporadna.cz/co-me-trapi/krecove-zily-a-metlicky">metličkami a kř <p>Pocity bolavých, oteklých a těžkých nohou, někdy provázené nočními křečemi, jsou prvními projevy chronického žilního onemocnění. V dalších stadiích se může projevovat <a href="https://zilniporadna.cz/co-me-trapi/krecove-zily-a-metlicky">metličkami a kř

Co vědět před nákupem přípravků na oteklé nohy a křečové žíly

01.06.2024

Pokud vás trápí oteklé, bolavé nohy, metličky nebo křečové žíly, možná už jste se poohlíželi po přípravcích na zmírnění těchto obtíží. Než se rozhodnete pro konkrétní výrobek, je dobré se podívat, zda patří do skupiny doplňků stravy, léčivých přípravků, zdravotnických prostředků, nebo kosmetiky. Toto rozdělení přímo souvisí se způsobem fungování přípravku a s podmínkami, které musí výrobce před jeho uvedením na trh splnit. Na co se při nákupu zaměřit a jaké účinky od nich lze očekávat?

Pocity bolavých, oteklých a těžkých nohou, někdy provázené nočními křečemi, jsou prvními projevy chronického žilního onemocnění. V dalších stadiích se může projevovat metličkami a křečovými žilami. V závěru dokonce bércovým vředem. Nemoc je progresivní, léčba by měla být dlouhodobá a nepřetržitá. 

Léčivé přípravky mají potvrzené klinické výsledky 

Léčivé přípravky obsahují látky, u nichž byly prokázány léčebné nebo preventivní účinky. Každý léčivý přípravek musí před uvedením na trh projít registračním řízením, při kterém se posuzuje nejen jeho bezpečnost, ale také účinnost při konkrétních zdravotních komplikacích. Konečné odborné posouzení a schválení u nás zajišťuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Bezpečnost výrobku je sledována i po jeho uvedení na trh.  

Léčivé přípravky rozeznáváme: 

  • Na předpis: může si hradit pacient, nebo částečně i zcela zdravotní pojišťovna a o jejich užívání rozhoduje lékař na základě vyšetření. K dostání v kamenné lékárně.  
  • Volně prodejné: nákupu nemusí předcházet konzultace s lékařem, je ale vhodné poradit se s odborníkem, například lékárníkem. K dostání v kamenné nebo online lékárně. 

Léky na žíly: Venofarmaka 

Příkladem léčivého přípravku jsou venofarmaka – léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. Tvoří jeden ze základních pilířů léčby chronického žilního onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou odbornou léčbu. Poraďte se s lékařem o nejvhodnějším venofarmaku a komplexním řešení.  

Zdravotnické prostředky  

I když také zdravotnické prostředky může předepsat lékař, od léčivých přípravků se významně liší. Jejich účinek je fyzikální nebo mechanický. Na rozdíl od léčivých přípravků, kde jejich účinnost souvisí s obsahem látek s farmakologickým, imunologickým nebo metabolickým účinkem.  

Zdravotní prostředky pro křečové žíly: Kompresní punčochy 

Typickým příkladem zdravotnických prostředků při chronickém žilním onemocnění jsou kompresní punčochy nebo podkolenky, které pomáhají zlepšit proudění krve zpět k srdci. Do této skupiny mohou patřit také masti určené k masáži a stimulaci cévního systému. 

Kosmetika je pro vnější použití a není určena k léčbě 

Další skupinu tvoří kosmetika, tedy látky určené pouze pro vnější použití. „Kosmetika může přicházet do styku například s pokožkou, vlasy, nehty, rty nebo zuby. Jejím úkolem je čistit, parfemovat, chránit nebo měnit vzhled. Kosmetika nemusí procházet klinickými studiemi jako léčivé přípravky a nemůže zaručit léčbu,upozorňuje lékárnice PharmDr. Gabriela Kroupová. 

Kosmetika pro oteklé nohy a křečové žíly: masti a krémy 

Pokud uvažujete o koupi masti, krému nebo gelu ke zmírnění příznaků chronického onemocnění, podívejte se nejprve, zda spadá do skupiny léčivých přípravků, nebo pouze kosmetiky. V druhém případě se nejčastěji jedná o kosmetiku s přírodními výtažky. To také znamená, že žádný nezávislý úřad nezkoumal a neprokázal jejich účinnost a bezpečnost tak, jak je to samozřejmostí u léků. 

Doplňky stravy nemusí prokazovat účinnost ani bezpečnost 

Zatímco kosmetika je určena pro vnější použití, doplňky stravy jsou užívány vnitřně, kdy je jejich účelem doplňovat běžnou stravu. Doplňky stravy jsou kategorií potravin, které jsou koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s výživovým nebo fyziologickým účinkem. Nejsou určeny k léčbě nebo prevenci onemocnění a jejich uvedení na trh je pouze oznámeno Ministerstvu zemědělství. 

Vitaminy, minerály s pozitivním vlivem na žíly 

„V lékárně mohou být prodávány nejen léčivé přípravky, ale také doplňky stravy zaměřující se na projevy chronického žilního onemocnění. Vždy se tedy při nákupu volně prodejných prostředků zaměřte na to, zda se jedná o léčivý přípravek, nebo pouze doplněk stravy. Ten může lákat nižší cenou, jeho užívání je ale zcela bez záruky jakéhokoli efektu,” doplňuje PharmDr. Kroupová.  

 
Chronické žilní onemocnění je závažný zdravotní problém, který zpravidla vyžaduje dlouhodobé užívání léků a změnu životního stylu. Už v prvním stadiu onemocnění projevujícím se pocitem těžkých nohou, otoky a nočními křečemi proto navštivte svého praktického lékaře.