Potíže s hemoroidy mají častěji dospělí lidé, ale mohou potkat i děti. Důležité je nastavení správných stravovacích a pohybových návyků. Potíže s hemoroidy mají častěji dospělí lidé, ale mohou potkat i děti. Důležité je nastavení správných stravovacích a pohybových návyků.

Hemoroidy mohou trápit i teenagery

09.11.2023

Hemoroidální onemocnění, které se projevuje svěděním, pálením, řezáním konečníku a dalšími symptomy, se zpravidla vyskytuje u dospělých. Nevyhýbá se ale ani dětem, zejména těm nad 15 let. I u nich jsou příčinou špatné stravovací návyky vedoucí k nadváze, zácpě nepravidelnému vyprazdňování, nedostatek pohybu a příliš dlouhý čas trávený na toaletě.

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které uzavírají konečník. Na vzniku hemoroidálního onemocnění se podílí několik faktorů, za hlavní vyvolávající faktor je však považována zácpa a zvýšený stah řitního svěrače. To ještě zhoršujeme vysedáváním na toaletě, nadměrným tlačením při vyprazdňování, častým sezením a nedostatkem pohybu. Hemoroidy se pak rozšíří a objeví se příznaky typické pro hemoroidální onemocnění. Menší děti nejčastěji trápí modrý uzlík u konečníku, který se vyklenuje většinou při vyprazdňování. U dospívajících děti to bývá vystupující uzlík, který svědí, je bolestivý, často zarudlý a jeho podkladem je krevní sraženina v žilní pleteni. Potíže se řeší pomocí režimových opatření, rektálních mastí a čípků 

Vzory nastavují rodiče

Životní styl, vztah ke sportu a jídelníčku děti „pochytávají“ od rodičů. Pokud jsou denně na stole nezdravé potraviny, polotovary a jen minimum ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva, je pravděpodobné, že si tyto návyky ponesou děti i mimo domov. Přitom právě vláknina v celozrnném pečivu a zelenina pomáhá změkčit stolici a usnadňuje vyprazdňování. Celý proces je jinak dosti bolestivý a může vést k dalšímu zhoršování projevů z důvodu obav z bolesti a podvědomého zadržování. Postupné osvojování správných stravovacích návyků v raném věku pomáhá dětem vyhnout zdravotním nepříjemnostem nyní i v dospělosti.  

Potíže s hemoroidy zmírní pohyb. Podporujte děti ve sportu 

Kromě změn v jídelníčku včetně důrazu na pitný režim výrazně pomáhá pravidelná fyzická aktivita. Vést a podporovat děti k lásce k pohybu je velmi prospěšné i z tohoto pohledu.  

Vysedávání na toaletě není pro hemoroidy dobré 

Hemoroidálním pletením neprospívá ani vysedávání na toaletě. Mnoho dětí a dospívajících netráví dlouhý čas na toaletě čistě kvůli vykonání potřeby, ale protože si hrají smobilem či tabletem. Ve chvíli, kdy člověk sedí na míse, má otevřený řitní kanál. Hemoroidy se plní krví a tlak krve se ještě zvyšuje. Totéž se děje i u batolat, která maminky posadí na nočník a nechávají je tu sedět nepřiměřeně dlouho, do té doby, než se dítě vyprázdní. Nejlépe je přijít v době nutkání, bez mobilu, bez hračky, dát konečníku trochu čas se uvolnit, aby mohla stolice lépe projít, a pak odejít pryč. Zbytečně se zde nezdržovat, ale ani nechvátat.  

Jak snížit riziko vzniku rozšířených hemoroidů u dětí i u sebe? 

  • „Najeďte“ na zdravější stravu. Nabídněte dětem jídelníček s přiměřeným obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo) a dostatečný pitný režim. 
  • Nenechte je zbytečně vysedávat na toaletě 
  • Veďte je k lásce k pohybu. Hledejte pro děti vhodné pohybové aktivity dle jejich preferencí a talentu. Postačí i pěší výlety 
  • Nestresujte je zbytečně. Psychické napětí může být příčinou zácpy a nepravidelného vyprazdňování, například při začátku školní docházky.  
  • Klaďte větší důraz na hygienu. Používejte jemný nedráždivý papír a oblast konečníku denně umývejte vodou. Nejlépe i po vyprázdnění. Vlhčené ubrousky používejte jen velice výjimečně, vysušují pokožku. 
  • Navštivte lékaře. Problémy s hemoroidy konzultujte také s pediatrem nebo specialistou. Lékař dokáže doporučit vhodnou léčbu.