Metličky a křečové žíly poukazují na žilní onemocnění, které provází těžké a oteklé nohy i křeče. Zajděte včas na důkladné vyšetření žil. Metličky a křečové žíly poukazují na žilní onemocnění, které provází těžké a oteklé nohy i křeče. Zajděte včas na důkladné vyšetření žil.

Kdy je čas na vyšetření křečových žil?

03.03.2023

Pavučinky drobných i větších křečových žil na nohách poukazují na přítomnost chronického žilního onemocnění. Právě zvětšené žíly jsou viditelným projevem této nemoci, kterou zároveň provází pocity těžkých a oteklých nohou, křeče i bolesti nohou. Při těchto příznacích je ideální čas zajít na důkladné vyšetření žil, abyste je zmírnili a zamezili tvorbě nových metliček a křečových žil. Kromě toho i proto, abyste předešli další progresi chronického žilního onemocnění, která může vyústit v žilní záněty nebo trvalé otoky.

Žilní onemocnění se trvale vyléčit nedá.Pomocí léků (venofarmak) a režimových opatření lze ale dosáhnout zastavení progresu. Čím dříve s ním tedy začnete, tím úspěšněji se vyhnete dalšímu možnému rozvoji akomplikacím. Operace metliček a křečových žil odstraní jen tu konkrétní problémovou žílu, ne samotné onemocnění. První kroky by určitě měly vést k praktickému lékaři. Ten provede základní vyšetření a stanoví nejlepší léčbu. V případě potřeby vás zašle ke specialistovi, který žíly prohlédne pod sonografií. 

Jak vypadá komplexní léčba křečových žil?

  • Pomocí venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny. Předepsat je může praktický lékař.

  • Pomocírežimových opatření, kterápodporují krevní cirkulaci, aby se krev v žilách zbytečně nehromadila. Základem je přirozený pohyb.

  • Pomocí kompresní terapie.Kompresní punčochy a podkolenky jsou ideální na situace, kdy delší dobu sedíte, či stojíte. Vhodné jsou i na každodenní nošení.

  • Pomocí operací a jiných metod na odstranění metliček a křečových žil.

Co hrozí, pokud léčbu křečových žil zanedbáte? 

  • Vznik dalších křečových žil.

  • Zhoršení chronického žilního onemocnění do stadia trvalých otoků.

  • Zintenzivnění projevů jako dočasné otoky nohou, pocit tíhy, bolesti a křečí. 

Z neléčené křečové žíly se může vyvinout žilní trombóza

Kvůli zpomalenému odtokua hromadění krveneproudí krev zcela správně. Tyto abnormality poškozují žilní chlopně a stěny. V kombinaci se zvýšenou srážlivostí krve tak může snadno vznikat žilnítrombóza. Při trombóze povrchových žil bývá postižené místo zarudlé a na pohmat bolestivé, ale noha výrazně neotéká. Při trombóze hlubokých žil je noha naopak oteklá a po došlapu zpravidla bolí. Bolest ale nemusí být vůbec výrazná a problém se projeví až namodralou končetinou nebo plicní embolií.

Z občasných otoků se mohou stát trvalé otoky nohou

V počátečních stadiích žilního onemocnění jsou otoky (hlavně kotníků)dočasné, projevují se po dni stráveném ve statické poloze nebo například v teple. Pokud dopřejete nohám studenější spršku nebo je uvedete do vyvýšené pozice, aby nahromaděná krev odtekla díky gravitaci, otok se hned zmírní. Jak žilní onemocnění postupuje, resp. jak se objevují nové metličky a křečové žíly, zhoršují se i otoky. Neobjevují se jen po náročném dni, ale rozvíjí se i během něj. Polohování končetin už zdaleka nepřináší takovou úlevu. Pravidelné procházky, kteréžilnímu systému velice prospívají, jsou pro stupňující se bolest, pocit tíhy a pnutí v nohách velice problémové.

Trvalé otoky jsou předstupeň bércových vředů

V důsledku těžkého postižení žilního, ale často i lymfatického systému, se otok stává trvalým. Kůže už je v tu chvíli šupinatá, suchá a má zvýšenou pigmentaci. Chronické žilní onemocnění se tak dostává do předposlední fáze, ve které jsou patrné kožní změny. Nejzávažnějším projevem onemocnění je pakotevřenýbércový vřed, který vzniká rozpadem zanícené kožní tkáně. 

Navštivte praktického lékaře a zahajte léčbu křečových žil včas.