Lehká pohybová cvičení patří mezi léčebná opatření u lymfedému končetin. Ccviky jsou koncipované podle pravidel lymfodrenáže. Lehká pohybová cvičení patří mezi léčebná opatření u lymfedému končetin. Ccviky jsou koncipované podle pravidel lymfodrenáže.

Komprese je prevencí otoků nohou a brání svalovému zranění

04.04.2023

Kompresní terapie je nezbytnou součástí léčby chronického žilního onemocnění, které se v počátcích projevuje občasnými otoky nohou, jejich bolestí, pocity tíhy a křečemi. Kompresní podkolenky ale mohou být dobrým pomocníkem také pro milovníky procházek a dlouhých pěších túr i pro běžce.

Pokud si nasadíte podpůrné kompresní podkolenky na sportovní a pohybovou aktivitu, snížíte tím svalové vibrace a přispějete k rychlejšímu odbourávání kyseliny mléčné. Oddálíte tak svalovou únavu a zlepšíte si regeneraci. Svalová únava se nemusí ale týkat jen běžců, u kterých kompresní podkolenky vídáme už celkem často. Každý člověk má limity jinde, pro někoho může být sportovní výkon i výšlap do okolních kopců nebo několikakilometrová procházka. Poslouží tedy stejně dobře i při těchto aktivitách.

Kompresní punčochy a podkolenky jako prevence zranění

Nošením podpůrných kompresních podkolenek při pohybu můžete také snížit riziko zranění. Pomáhají těm, kteří mají problémy se stabilitou kotníků a raději se vyhýbají pěším výletům v náročnějších přírodních terénech. Je třeba ale zdůraznit, že kotníky stabilizují primárně svaly a šlachy a nelze očekávat, že jejich práci plně převezme kompresní prádlo. Může vám ale dodat větší jistotu při chůzi z kopce, při ráznější chůzi nebo při běhání.

Každá kompresní třída je pro někoho jiného

Kromě podpůrné kompresní třídy existuje i kompresní třída I až IV rozdělená podle tlaku, který vytváří materiál na kůži. Nižší kompresní třídy je vhodné nosit při chůzi a jiných fyzických aktivitách, ale i jako prevenci proti oteklým a bolavým nohám a dalším projevům chronického žilního onemocnění. Další kompresní třídy už slouží vyloženě jako léčba chronického žilního onemocnění a zamezení progrese do dalších stadií.

S výběrem komprese poradí lékař

Nižší třídy komprese jsou volně prodejné. II. třídu vám může předepsat i praktický lékař, pokud vám diagnostikuje chronické žilní onemocnění. V takovém případě obvykle doporučí i venofarmaka – léky na zpevnění žilní stěny, které jsou nezbytnou součástí léčby chronického žilního onemocnění.