Muži s žilním onemocnění mají častěji křečové žíly neboli varixy než ženy.  Křečové žíly jsou rizikových faktorem vzniku žilních trombóz. Muži s žilním onemocnění mají častěji křečové žíly neboli varixy než ženy.  Křečové žíly jsou rizikových faktorem vzniku žilních trombóz.

Muži mají častěji kmenové varixy než ženy

09.02.2024

Mnoho mužů si neuvědomuje, že metličky a křečové žíly neboli varixy jsou důvodem k návštěvě lékaře, a nechává je být. Uvedené příznaky přitom mohou signalizovat chronické žilní onemocnění. Trpí jím sice více ženy, muži ale mají častěji malé vystouplé kmenové varixy. Tyto výrazně viditelné žíly mohou být jedním z rizikových faktorů nebezpečných žilních trombóz.

Chronické žilní onemocnění patří celosvětově k nejčastějším zdravotním komplikacím. Nemocné omezuje v jejich aktivitách, jeho příznaky mohou mít psychologické a sociální dopady a může být mimo jiné i důvodem dlouhodobé pracovní neschopnosti. A to platí jak u žen, tak mužů.  

Křečové žíly nejsou první projev onemocnění žil 

Pravdou je, že první symptomy, kterými jsou obvykle bolavé a oteklé nohy, pocity tíhy nebo noční křeče, nepřimějí ani jedno pohlaví zajít k lékaři tak často jako křečové žíly. Podle studie prováděné v ordinacích českých praktiků je pro více než polovinu lidí hlavním důvodem pro zahájení léčby právě výskyt křečových žil.[1] Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023Podle nejnovějších průzkumů je má až 20 % mužů a 33 % žen.[2] Chronické žilní onemocnění – současný pohled. MUDr. Alena Broulíková, CSc. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/09/04.pdf.Ty přitom ukazují, že s funkcí žilního systému není už dlouho vše v pořádku a měly by být impulsem k návštěvě lékaře.  

 

 

Kmenové varixy zvyšují riziko trombózy 

U mužů se bohužel častěji vyskytují kmenové varixy,[3] Prevalence of varicose veins and chronic venous insufficiency in men and women in the general population: Edinburgh Vein Study. Evans C. J. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1756838/tedy žíly s viditelnými uzly. Kmenové křečové žíly mohou být ve spojení s dalšími činiteli rizikovým faktorem vzniku nebezpečných žilních trombóz, včetně smrtelné plicní embolie. Mohou vést také ke změnám na kůži a k bércovým vředům častěji než drobnější nekmenové varixy, které mají spíše ženy. Muži proto „vítězí“ nad ženami i v zastoupení bércových vředů,[4] Chronic venous insufficiency. White J. V. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16389426/ které jsou vrcholným stadiem žilního onemocnění. Představují vážnou zdravotní komplikaci významně snižující kvalitu života.  

5 nejdůležitějších věcí, které je třeba vědět o chronickém žilném onemocnění 

„To Do List“, neboli to, co je třeba v případě žilního onemocnění udělat, je na jednu stranu velmi jednoduchý, na druhou ale vyžaduje trpělivost.  

  1. Zaměřte se na příčinu, ne na následek. Tou je postupně se zhoršující funkce žilních chlopní a stav žilních stěn.
  2. Nikdy není příliš brzy. I když příznaky mohou dočasně vymizet, vrátí se. Na nic tedy nečekejte.
  3. Požádejte o radu odborníka. Obraťte se na svého praktického lékaře.
  4. Řešte onemocnění komplexně. Léčba žilního onemocnění je založena na třech pilířích: užívání léků na zpevnění žilní stěny (venofarmak), které předepíše lékař, kompresní terapii a režimových opatřeních.
  5. Vytrvejte. I když účinky léčby pravděpodobně pocítíte velmi rychle, nepřestávejte s ní. Není náhodou, že se nemoc nazývá chronické žilní onemocnění. Nemocní s ní musí počítat celý život.  

Snižte riziko vzniku  

Je to sice ženské pohlaví, které má vyšší šanci na vznik výrazných projevů žilního onemocnění, ale mezi rizikovými faktory není zdaleka jediné. Zatímco s některými, například dědičností a věkem nad 50 let, není možné dělat nic, u ostatních to neplatí. Pokud tedy trpíte chronickým žilním onemocněním, udržujte si zdravou hmotnost, dbejte na dostatek pohybu a vzdejte se cigaret.