U těhotných žen dochází ve 3. trimestru ke zvýšení hladiny fibrinogenu a dalších faktorů, které zvyšují pravděpodobnost žilní trombozy. U těhotných žen dochází ve 3. trimestru ke zvýšení hladiny fibrinogenu a dalších faktorů, které zvyšují pravděpodobnost žilní trombozy.

Nebezpečí trombózy v těhotenství a jak tomu předejít

12.07.2023

Jedním z rizik jinak tak krásného období, jakým je těhotenství, se může stát trombóza. Během těchto devíti měsíců pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění výrazně narůstá – zvýší se zhruba pětinásobně. A neskončí ani porodem.

Hluboká žilní trombóza a plicní embolie se souhrnně označují jako tromboembolie. U těhotných žen dochází ve třetím trimestru ke zvýšení hladiny fibrinogenu a dalších faktorů, které zvyšují pravděpodobnost nadměrného srážení krve. 

Proč vzniká žilní trombóza? 

Tělo se v závěru těhotenství připravuje na porod, aby při něm rodička nevykrvácela. U některých žen ale existují dispozice ke zvýšenému srážení krve. Jsou vrozené, jako je třeba Leidenská mutace nebo další trombofilie, i získané, například chronické žilní onemocnění, obezita, kouření, věk nad 35 let, kardiovaskulární onemocnění nebo akutní infekce. 

U těhotné ženy dochází ke zpomalení toku krve v žilách, v oblasti pánve jsou žíly stlačovány rostoucí dělohou i plodem. To vše vede k progresi žilního onemocnění, a to zase zvyšuje riziko trombózy z důvodu dysfunkce žilní stěny. Rizikové je i šestinedělí, kdy je u těchto žen nebezpečí jejího vzniku dokonce dvacetinásobné.   

Jak se pozná žilní trombóza? 

Příznaky mohou být atypické. Patří k nim bolesti, brnění a otoky nohou či dušnost. Varovná je také změna barvy kůže – bledá či namodralá. Zpozornět je však rozhodně třeba, pokud je otok jednostranný, a to na levé dolní končetině.  

Během těhotenství není ohrožená jen žena, ale i plod. U trombózy nebo embolie tak mnohdy rozhoduje včasná diagnóza, nejdříve jen z krve, dále nejčastěji ultrazvukem či na CT. V dnešní době je ale většina žen s kterýmkoliv z rizikových faktorů od počátku pravidelně sledována ve specializovaných centrech za spolupráce lékařů několika odborností. 

5 rad pro těhotné ženy 

  1. Pokud lékař doporučí, aplikujte si podkožní injekce proti nadměrnému srážení krve. Používaná látka neprochází placentou a riziko případných komplikací je velmi nízké.
  2. Při potvrzeném žilním onemocnění se poraďte s lékařem, jaké léky užívat na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu.
  3. Noste kompresní punčochy, případně speciální těhotenské punčochové kalhoty. 
  4. Vyvarujte se dlouhého sezení s nohama dole (například při cestování).
  5. Pohyb podporuje tok krve směrem k srdci. Dokud to půjde, choďte.