Operace křečových žil není řešením žilního onemocnění. Informujte se u lékaře o dlouhodobé léčbě venofarmaky a kompresní terapií. Operace křečových žil není řešením žilního onemocnění. Informujte se u lékaře o dlouhodobé léčbě venofarmaky a kompresní terapií.

Operace křečových žil a metliček

02.02.2023

Metličky a křečové žíly jsou viditelným znakem chronického žilního onemocnění. Doprovází je pocity těžkých a oteklých nohou, bolesti nohou a křeče. Tyto obtíže jsou zkraje jen občasné a objevují se při pobytu v teple, při dlouhém sezení (cestování) a stání na jednom místě (v zaměstnání). Zbavit se již existujících metliček a křečových žil lze jen zákrokem. Pomocí léků na zpevnění žilní stěny je ale možné výrazně snížit riziko vzniku nových a zabránit dalšímu rozvoji chronického žilného onemocnění do dalších stadií.

Většinu zákroků sice nehradí pojišťovna, ale mají zase výhodu okamžitého návratu do práce a normálního života. Některé metody jsou dostačující jen na drobné metličky a žilky, jiné zvládnou i větší poškození žil.

Operací křečových žil nic nekončí
I když se pro operaci rozhodnete, návštěvu praktického lékaře nebo specialisty na cévní onemocnění byste ani tak neměli opominout. Chronické žilní onemocnění je progresivní a bez dlouhodobé léčby se časem objeví nové metličky a křečové žíly. Praktický lékař nebo specialista vám může předepisovat venofarmaka, léky na posílení žilních stěn. Může vám zároveň předepsat kompresní punčochy, které budete po operaci potřebovat, ať si vyberete skoro jakoukoliv metodu odstranění. Kompresní punčochy či podkolenky jsou zároveň i účinnou prevencí, proto byste je měli nosit co nejčastěji, nejen po operaci.

 

PŘEHLED NEJČASTĚJŠÍCH ZÁKROKŮ

Skleroterapie 
Metoda využívaná hlavně pro léčbu metliček a drobnějších varixů a na odstranění pozůstatků křečových žil po operačních zákrocích. Spočívá v aplikaci speciální látky ve formě tekutiny nebo pěny, která zde způsobuje neinfekční zánět – žíla zkolabuje a po čase se vstřebá.

Cena: minimálně 1 000 – 6 000 Kč/noha, dle regionu
Rekonvalescence: kompresní punčochy, venofarmaka
Výhody: příznivá cena, bez anestézie
Nevýhody: nutné opakování zákroku v rozmezí 2–6 týdnů, tvorba modřin a pigmentových skvrn

Chirurgické odstranění křečových žil (klasická operace)
Tato metoda spočívá v chirurgickém odstranění nefunkční žíly, nejčastěji od třísla do podkolení nebo od podkolení do poloviny bérce. Rekonvalescence je delší a často spojená se vznikem krevních podlitin. 

Cena: zákrok je hrazený pojišťovnou (platba jen za konzultace) 
Rekonvalescence: 6 týdnů, kompresní punčochy, venofarmaka
Výhody: cena, velmi efektivní způsob
Nevýhody: vyžaduje pracovní neschopnost dle rozsahu zákroku 2–6 týdnů, bolestivost, kosmeticky někdy nepříliš uspokojivý efekt

Transkutánní ošetření 
Metoda určená spíše pro drobné červené nebo fialové metličky malých průměrů. Využívá se především „cévní“ laser – což je skutečně ošetření přes kůži množstvím laserovým impulzů.  

Cena: minimálně 5 000 – 20 000 Kč/noha, dle regionu 
Rekonvalescence: jen venofarmaka, komprese není třeba 
Výhody: nevyžaduje pracovní neschopnost, rychlé zotavení, bez anestezie, nebolestivé  
Nevýhody: riziko, že se potíže časem vrátí, nutnost opakovaného ošetření, není vhodné pro všechny typy žilek

Flebektomie 
Miniinvazivní metoda vhodná na odstranění menších křečových žil. V konkrétních místech se provede malý řez, přes nějž jsou žíly podvázány, zkráceny nebo odstraněny.  

Cena: minimálně 10 000 – 15 000 Kč/noha, dle regionu 
Rekonvalescence: kompresní punčochy, 4–6 týdnů bez sportu, venofarmaka 
Výhody: nevyžaduje pracovní neschopnost, rychlé zotavení, lokální anestezie  
Nevýhody: jen pro menší křečové žíly

Mechanicko-chemická ablace (MOCA)  
MOCA je šetrná metoda, kdy je pacientovi zavedený infuzní katetr s vnitřním rotujícím drátkem. Po zapojení k ovládacímu zařízení se vodič roztočí a mechanickým kontaktem s žilní stěnou dojde k reflexivnímu smrštění žíly. Metoda pokračuje chemickým působením vstřikovaného roztoku do bezprostřední blízkosti rotující sondy.  

Cena: minimálně 20 000 – 30 000 Kč/noha, dle regionu 
Rekonvalescence: kompresní punčochy, venofarmaka 
Výhody: v lokální anestezii, bez nutnosti pracovní neschopnosti pacienta, žádné riziko termického poškození kůže a tkání 
Nevýhody: riziko alergické reakce, dlouhodobé výsledky o něco horší než termální metody 

Křečové žíly jsou jedním ze stadií chronického žilního onemocnění. Bez trvalé léčby bude postupovat dál. Operace není řešení.
Termální ablace (laser, radiofrekvence) 
Jedná se o poškození výstelky povrchové žíly termickou cestou. Po tomto zákroku se žíla v průběhu několika týdnů postupně vstřebá a vyhojí se jizevnatou tkání. Zákrok se provádí vpichem, kdy se pod sonografickou kontrolou zavede do povrchové žíly kanyla a katetr. Jednotlivé varixy se pak výrazně zmenší nebo se nechají vyjmout (flebektomie). 

Cena: minimálně 20 000 – 40 000 Kč/noha, dle regionu 
Rekonvalescence: kompresní punčochy, venofarmaka 
Výhody: v lokální anestezii, většinou bez nutnosti pracovní neschopnosti pacienta, bez řezu v třísle nebo podkolenní jamce 
Nevýhody: někdy pracovní neschopnost 1–3 dny, teoretické riziko termického poškození okolních struktur

Žilní lepidlo 
Nejnovější a velmi šetrná metoda, kdy je pacientovi zavedený do žíly katetr, přes který se aplikuje biologické cyanoakrylátové lepidlo. Žilní stěny se k sobě slepí, ošetřený žilní kmen po výkonu splaskne a po několika týdnech se přemění ve vazivový pruh. 

Cena: minimálně 40 000 – 65 000 Kč/noha, dle regionu 
Rekonvalescence: jen krátce kompresní punčochy, venofarmaka 
Výhody: jen vpich v lokální anestezii, zbytek bez anestézie, bez nutnosti pracovní neschopnosti pacienta, žádné riziko termického poškození kůže a tkání 
Nevýhody: riziko alergické reakce na cyanoakrylát