Křečové žíly jsou projevem onemocnění žil. Bývají obvykle na nohou, ale mohou být i v pánvi. Způsobují bolesti při menstruaci a při sexu. Křečové žíly jsou projevem onemocnění žil. Bývají obvykle na nohou, ale mohou být i v pánvi. Způsobují bolesti při menstruaci a při sexu.

Pánev. I tam mohou být křečové žíly

11.07.2024

Bolest a nepříjemné pocity v pánvi, které se mohou zhoršovat v době menstruace, po pohlavním styku nebo při pobytu na toaletě. I takto mohou vypadat křečové žíly, příznak chronického žilního onemocnění. V oblasti pánve s nimi má přitom vlastní zkušenost každá desátá žena.

I když jsou křečové žíly nejčastěji spojovány s dolními končetinami, nejedná se o jediné místo, kde se mohou vyskytovat. S tak zvaným syndromem žilní pánevní kongesce, tedy zvláštní formou chronického žilního onemocnění u žen, má zkušenost 10 % žen. Tuto diagnózu si zároveň vyslechne téměř polovina žen, které navštíví lékaře kvůli chronické pánevní bolesti.[1] https://account.jbsr.be/index.php/up-j-jbsr/article/view/jbr-btr.623    

Křečové žíly v oblasti pánve – jak vznikají 

O syndromu žilní pánevní kongesce, tedy laicky řečeno křečových žilách v oblasti pánve, se hovoří v případě, že se žíly v oblasti malé pánve (nacházející se v oblasti křížové, stydké a sedací kosti) rozšíří. Někdy může dojít k jejich ucpání krevní sraženinou nebo k zevnímu útlaku. V pánevních žilách vznikne přetlak, který se může rozšířit i do žil v oblasti hráze (perinea) a stehen. Křečové žíly se pak mohou objevit i zde. Není to ale pravidlem. 

Příznaky křečových žil v oblasti pánve se mohou zhoršovat při menstruaci 

„Syndrom žilní pánevní kongesce se často projevuje chronickou bolestí či netypickým diskomfortem v malé pánvi, přičemž k zesílení potíží může docházet během menstruace, objevit se mohou také po pohlavním styku nebo po vylučování,“ vysvětluje angioložka MUDr. Petra Zimolová, specialistka na žilní onemocnění z FN Motol. Prvními „varovnými“ příznaky mohou být netypické bolesti v oblasti malé pánve nebo rozvoj varikózního syndromu v oblasti perinea. Varikózní syndrom v malé pánvi ale může probíhat i skrytě, bez jakýchkoli příznaků. 

Zdravotní komplikace je důležité řešit s odborníkem 

„Pokud na sobě pozorujete uvedené příznaky déle než 6 měsíců, je vhodné navštívit lékaře, který na základě ultrazvukového, případně rentgenového kontrastního vyšetření stanoví diagnózu. Zdravotní komplikace není vhodné přehlížet,“ radí MUDr. Zimolová. Jinak mohou křečové žíly v oblasti malé pánve způsobit symptomy pánevní žilní kongesce, případně potencovat vznik trombóz v této oblasti. Trombóza o sobě může dát vědět v podobě bolestivého tlaku v podbřišku s šířením bolesti do hýždě, otoky dolních končetin či zvýšenou teplotou až horečkou. 

Jak může s křečovými žilami v oblasti pánve pomoci lékař 

„Stejně jako u chronického žilního onemocnění dolních končetin je i v tomto případě vhodné udržovat zdravou hmotnost a dodržovat některá další obecná doporučení pro chronické žilní onemocnění. O konkrétních změnách životního stylu je vhodné poradit se individuálně s odborníkem. Ke zlepšení průtoku krve žilami může lékař předepsat kvalitní venofarmaka, léky na zpevnění stěny a zamezení vzniku a progrese žilního zánětu,“ říká lékařka. V případě potřeby může být ženám nabídnuta i miniinvazivní operativní léčba.