Metličky a křečové žíly můžete mít i ve třiceti. Poslechněte si, jak onemocnění žil léčit a zamezit výskyt dalších viditelných žilek. Metličky a křečové žíly můžete mít i ve třiceti. Poslechněte si, jak onemocnění žil léčit a zamezit výskyt dalších viditelných žilek.

Podcast s MUDr. Zimolovou: Křečové žíly mají i třicátníci

05.06.2024

Bolavé a oteklé nohy, noční křeče, metličky, křečové žíly i bércové vředy. To vše jsou projevy chronického žilního onemocnění. Týkají se i vás?

Chronickým žilním onemocněním trpí až 60 % české dospělé populace.[1] Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. Podle studií prováděných u českých praktických lékařů polovina lidí mladších 40 let zahájila léčbu až 10 let od výskytu prvních příznaků.[2] Malý, R. Zafarová, Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023 Jak poznat první projevy žilního onemocnění a co dělat, když přijdou? Proč je nutné užívat předepsané léky dlouhodobě, hýbat se a nosit kompresní punčochy? Poslechněte si podcast Kondice s angioložkou MUDr. Petrou Zimolovou a zjistěte více o tom, jak a proč žilní onemocnění vzniká.