Těhotenství je rizikové období, kdy se často objevují vlivem tlaku na pánevní dno potíže s hemoroidy. Těhotenství je rizikové období, kdy se často objevují vlivem tlaku na pánevní dno potíže s hemoroidy.

Potíže s hemoroidy v těhotenství: jak jim předejít

14.06.2022

Těhotenství je jednou z životních etap, kdy se mnoho žen setká s hemoroidálním onemocněním poprvé. Důvodem je velký nárůst hmotnosti během poměrně krátké doby a s ní i zvýšení tlaku na konečník, kde se hemoroidální pleteně nacházejí. První setkání s tímto onemocněním, obzvlášť v tomto citlivém období, u žen často vzbudí stud a strach, takže se lékaři nesvěří a ke specialistovi ani nejdou. Zbytečně se pak trápí s problémem, který lze poměrně snadno vyřešit. Hemoroidální onemocnění se nejčastěji projevuje svěděním konečníku, pálením nebo krvácením z konečníku při obtížném vyprazdňování.

Hemoroidy (nebo také hemeroidy) jsou žilní pleteně, který má každý, protože jsou přirozenou součástí řitního kanálu. Vlivem tlaku způsobeného nadváhou či obezitou, problematickým vyprazdňováním a nedostatkem vhodného pohybu tyto pleteně zbytní a může vzniknout hemoroidální onemocnění. To patří mezi žilní onemocnění.

Hemoroidální onemocnění v těhotenství
Hemoroidy v těhotenství vznikají v důsledku tlaku na žíly v oblasti pánve a na hemoroidální pleteně v konečníku, který způsobuje přibývající hmotnost a zvětšující se děloha s vyvíjejícím se plodem. Žilní pleteně se pak rozšiřují, krev se v nich městná a dochází k zánětu. Ke zhoršení potíží často přispěje i zácpa, která u těhotných nebývá žádnou výjimkou. Dalším důvodem je to, že během těhotenství ženě koluje v těle více krve a zároveň se zpomaluje tok krve v žilách. 

Potíže s hemoroidy po porodu a při něm
Rizikový pro vznik potíží s hemoroidy může být i porod kvůli enormnímu tlačení. Zvýšený nitrobřišní tlak a nápor na oblast konečníku během vaginálního porodu se často projeví i jako výhřez hemoroidálních uzlů. Pokud žena před těhotenstvím na potíže s hemoroidy netrpěla a nemá k nim dědičné sklony, problém po porodu obvykle sám vymizí. Při správné péči ustoupí po šestinedělí. Nejčastěji se ale problém s hemoroidy objeví, pokud má žena vrozený sklon k žilním onemocněním. S takovou dispozicí je těžké „zápasit“, ale není to nemožné. Nejlepší je začít s prevencí co nejdříve a navštívit lékaře pro předepsání léků na zpevnění žilní stěny.

Co pomůže proti hemoroidálnímu onemocnění v těhotenství?
•    V případě pálení, svědění a dalšího diskomfortu pomáhají masti a čípky.
•    Na základě doporučení a předpisu od lékaře užívat léky na zpevnění žilní stěny – venofarmaka.
•    Dbát na dostatečný přísun vlákniny, ideálně 30 g denně z ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků.
•    Hlídat si přiměřený příjem tekutin.
•    Snažit se pravidelně hýbat.
•    Posilovat svaly pánevního dna – cviky doporučí na kurzech pro těhotné nebo na předporodním kurzu.

Každý zdravotní problém, nejen v těhotenství, je třeba řešit v lékařem. Nepodceňujte první příznaky.