Křečové žíly i metličky jsou projevy žilního onemocnění. Návratu žilní krve do srdce pomáhá pohyb. Jaké sporty se doporučují a jaké ne? Křečové žíly i metličky jsou projevy žilního onemocnění. Návratu žilní krve do srdce pomáhá pohyb. Jaké sporty se doporučují a jaké ne?

Průvodce vhodnými sporty pro pacienty s křečovými žílami

27.05.2024 / MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření. Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují. Následující průvodce cvičením vám poskytne důležité informace, které potřebujete k výběru vhodného a bezpečného cvičení, pokud žilním onemocněním a křečovými žílami trpíte.

Proč mohou křečové žíly při cvičení bolet?  

Křečové žíly často způsobují bolesti a příjemné pocity kvůli hromadění žilní krve v dolních končetinách. Při některých typech cvičení a sportování se tento tlak může ještě zvyšovat a zhoršovat celkový stav dolních končetin. Ne každé cvičení však křečovým žilám škodí, a naopak některá cvičení mohou ve skutečnosti pomoci snížit intenzitu a frekvenci příznaků chronického žilního onemocnění a zejména žilní bolesti. Klíčem k úspěchu je najít správnou rovnováhu mezi sportovními aktivitami, které vám vyhovují a při kterých se cítíte dobře. 

Sportovní a pohybové aktivity bezpečné při křečových žilách 

Existuje několik různých druhů cvičení, které jsou pro křečové žíly vhodné a bezpečné. Patří mezi ně: 

 • plavání 
 • chůze a lehké túry, běhání při dodržení správné techniky, vhodné obuvi a sportovní komprese 
 • jízda na kole
 • jóga nebo pilates
 • rotoped nebo eliptický trenažer
 • běžecké lyžování 
 • golf, rekreační tanec, kroket, pétangue, frisbee  

Lékaři obvykle po pacientech chtějí, aby prováděli alespoň některé z výše uvedených cvičení a fyzických aktivit. Některé z těchto typů cvičení mají další výhody (posílení kondice, imunity a krevního oběhu), stejně jako existují situace, kterých je třeba se vyvarovat. Mějte na paměti, že tato cvičení pouze ulevuje příznakům, ale křečové žíly cvičením samozřejmě nezmizí. Zbavení se křečových žil vyžaduje léčbu a ošetření v ambulanci specialisty.  

Jaké jsou nejvhodnější druhy fyzické aktivity?  

Plavání 

Plavání a pobyt ve vodě umožňuje kardiovaskulární cvičení s nízkou zátěží, a tak pomáhá zlepšit váš krevní oběh. Je často uváděno jako jedno z nejlepších cvičení pro pacienty s křečovými žilami. Je to proto, že plavání je fyzická aktivita s nízkou zátěží bez velkého přetěžování dolních končetin.  Navíc voda poskytuje mírný odpor, který může pomoci zlepšit váš krevní oběh a žilní návrat, což je důležité pro krevní oběh jako celek. Je však nutné se vyhnout plavání v extrémně teplé vodě, protože to může způsobit rozšíření žil a zhoršit stav křečových žil. 

Vyzkoušejte následující cviky v bazénu, které jsou při této diagnóze vhodné: 

 • aktivně plavte tam a zpět po celé délce bazénu, můžete vyzkoušet různé plavecké styly, například motýlek, prsa a znak. 
 • používejte voděodolné závaží do vody, cvičení vám pomůže zlepšit svalový tonus bez stejného zatížení žil, jaké by způsobilo cvičení na souši. 
 • běhejte v mělké části bazénu, abyste si dopřáli kardio cvičení s nízkou zátěží. Pokud je to pro vás příliš náročné, přesuňte se do hlubší vody, aby to nebylo tak intenzivní. 
 • chyťte se okraje bazénu, abyste byli ve stabilní poloze, a začněte pohybovat nohama jako na kole. 

Chůze 

Chůze je nenáročný pohyb, která pomáhá zlepšit krevní oběh, aniž by příliš zatěžoval dolní končetiny, což je ideální pro pacienty s touto diagnózou. Kromě toho je chůze skvělým způsobem, jak si dopřát mírnou zátěž a zároveň si užít pobyt na čerstvém vzduchu. 

Pravidelná chůze je velmi prospěšným zvykem. Pokud nemáte žádnou jinou formu pohybu, začněte tím, že do svého dne zařadíte 10 až 15minutovou procházku. Chůze je cvičení s nízkou zátěží, které také pomáhá zlepšovat krevní oběh. Při každodenní chůzi se navíc může celkově zlepšit náladu a samozřejmě udržovat (nebo docílit) ideální hmotnost. Dbejte jen na to, abyste se vyhnuli chůzi v extrémně horkém počasí, protože to naopak křečovým žílám neprospívá. Vůbec neuděláte špatně, když si před procházkou nasadíte sportovní kompresní podkolenky nebo punčochy. 

Jízda na kole 

Jízda na kole je další nenáročný pohyb, který může pomoci zlepšit váš krevní oběh. Jízda na kole po silnici nebo cyklostezce s nízkou zátěží může stimulovat průtok krve v nohách, posílit lýtkové svaly (aktivovat svalově-žilní pumpu) a snížit chronické bolesti způsobené žilním onemocněním. 

Kromě toho může být jízda na kole podobně jako chůze skvělým způsobem, jak se dostat ven a užít si čerstvého vzduchu, zhubnout a zmírnit stres. Doporučujeme používat kompresní punčochy, případně podpůrné punčochy, které vám při jízdě na kole přinesou další výhody. Stejně jako při chůzi se vyhněte jízdě na kole za extrémně horkého počasí, protože i to může způsobit další rozšíření povrchových žil a zhoršit váš stav. 

Jóga 

Jóga je celkově každému přizpůsobitelný, relativně nenáročný a zdraví velmi prospěšný druh cvičení. Nedovolte, aby vám stereotypy o jógových guru stály v cestě za poznáním mnoha výhod, které vám jóga může nabídnout, ať už jste mladí nebo starší. Zavedení rutinního cvičení jógy vám pomůže zlepšit krevní oběh, staticky posílit svaly, zlepšit sebeuvědomění, snížit bolesti způsobené žilními chorobami a mnoho dalšího. 

K dispozici je mnoho druhů jógy, od restorativní až po power jógu. Doporučujeme vyzkoušet několik z nich, abyste se rozhodli, který typ jógy vám vyhovuje nejvíce. Pokud se nebudete chtít připojit k některé z lekcí ve vašem okolí, pak existuje na internetu mnoho předem nahraných nebo online lekcí. Některé formy jógy, jako například hot jóga a bikram jóga, mohou kvůli vysokému teplu vyvolat potíže spojené s křečovými žílami. Z tohoto důvodu doporučujeme cvičit jógu při běžné okolní teplotě. 

Sportovní a pohybové aktivity nevhodné při křečových žilách 

Upravte svůj cvičební režim tak, aby zahrnoval výše uvedená jednoduchá cvičení, a upravte jejich intenzitu tak, abyste se vyhnuli nadměrnému zatížení a abyste se cítili dobře.  

Zatímco mnoho cviků při křečových žilách pomůže, jiné cviky jsou problematičtější a mohou situaci zhoršit. Zejména pohyby a cvičení s vysokou zátěží mohou stav žil na dolních končetinách zhoršit, a to nejen esteticky, ale i klinicky (zhoršení příznaků). Mezi aktivity, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte křečové žíly, patří zejména silové sporty, vzpírání, box, squash, surfing… Žilám nevyhovují především sporty s vysokou intenzitou spojené se skoky, tvrdými dopady nebo prudkými změnami pohybu. Mezi ně patří (bohužel) i oblíbené sporty jako je tenis, badminton nebo squash nebo většina sportů míčových (například plážový volejbal). Pokud pacient trpí křečovými žilami, není pro jeho nohy příliš vhodné ani sjezdové lyžování. Při něm totiž celé váha těla spočívá na pevně propnutých nohách, navíc fixovaných celou dobu v holeni v jedné poloze. Při jízdě na snowboardu je situace úplně stejná, proto ani jeden z těchto zimních sportů není pro člověka s křečovými žilami vhodný. 

Intenzivní běh a jogging 

Pokud jste před vznikem křečových žil aktivně běhali, měli byste tyto aktivity omezit nebo začít běhat na měkčím povrchu a vybrat si vhodnou techniku běhu. 

Posilování 

Při cvičení v posilovně se soustřeďte hlavně na hrudník a paže, naopak co nejméně zapojujte dolní končetiny a částečně také břicho. Tato nežádoucí zátěž často sníží odtok krve z dolních končetin a zvyšuje nitrobřišní tlak, což může způsobit rozšíření žil nebo zhoršení příznaků. Při tréninku dbejte na správnou formu a dýchání, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování žil. Obecně platí, že v posilovně cvičte raději s nižší zátěží, doporučuje se spíše kardio cvičení, než výkonostní a vysoce zátěžové tréninky. Nevhodné jsou také dřepy se závažím, vzpírání nebo cvičení na posilovacím stroji na nohy. 

Pokud chcete přesto tyto cviky provádět (anebo jinak pro žíly „nevhodně“ sportovat), nezapomínejte na podpůrné nebo tradiční kompresní pomůcky (punčochy, podkolenky), které mohou minimalizovat případné potíže, a měli byste je nosit po celou dobu fyzické aktivity. Existují i speciální funkční sportovní komprese, které jsou u většiny sportů dobře tolerované a vhodné.