Málokdo je schopný hovořit o svědění, pálení nebo krvácení z konečníku a hemoroidálním onemocnění. Proktologické kliniky pomohou s řešením. Málokdo je schopný hovořit o svědění, pálení nebo krvácení z konečníku a hemoroidálním onemocnění. Proktologické kliniky pomohou s řešením.

Rozhovor s lékařem: Proč se nebát a řešit potíže s hemoroidy

10.05.2023

Mluvit s ostychem o potížích s konečníkem nebo s hemoroidy je zcela přirozené. Málokdo je schopný sám od sebe hovořit o svědění, pálení nebo krvácení z konečníku a dalších projevech hemoroidálního onemocnění před kýmkoli, natož před lékařem. Proktologické kliniky a ambulance, kde se nemocemi konečníku zabývají, zpravidla se studem počítají. Pomohou vám s řešením onemocnění, které vás zbytečně omezuje v plnohodnotném životě.

Hemoroidální onemocnění je v populaci zcela běžné. Trápí každého třetího muže či ženu v České republice mezi 18 a 40 lety. Mezi 41 a 60 lety dokonce téměř každého druhého[1]Harris interactive 2018. Nejčastější příčinou potíží bývá zácpa kvůli stravě s nedostatkem vlákniny, která stolici odlehčí. Nepřispívá ani sedavý způsob života.  

Zejména při komplikovaném vyprazdňování tlačí tuhá stolice na hemoroidy. Tyto cévně-žilní pleteně, které utěsňují konečník, se pak mohou rozšířit a začít způsobovat projevy typické pro hemoroidální onemocnění jako svědění, pálení, řezání nebo krvácení konečníku. Potíže se neobjevují konstantně, ale spíše se střídá období klidu a tzv. hemoroidální ataka.  

Pro úspěch léčby se doporučuje zkombinovat užívání venofarmak (léků na zpevnění žilní stěny), kvalitní masti a čípky z lékárny a úpravu stravy.  

Trápí svědění, řezání a pálení konečníku i vás? Najdete občas krev na toaletním papíře? Chcete vědět, jak probíhá takové vyšetření lékařem v proktologické ambulanci? Podívejte se na rozhovor s proktologem MUDr. Martinem Koudou na internetové televizi XTV.