Otoky nohou mají mnoho přičin od onemocnění žil, ledvin, srdce po lymfatický systém. Zajděte k lékaři a najděte léčbu. Otoky nohou mají mnoho přičin od onemocnění žil, ledvin, srdce po lymfatický systém. Zajděte k lékaři a najděte léčbu.

Rozhovor s lékařem v TV: Otoky nohou v teple

02.08.2023

Otoky nohou mají mnoho příčin. Může jít o symptom problémů se srdcem, ledvinami, játry i onemocnění štítné žlázy. V létě nebo v teple to ale nejčastěji bývá projev chronického žilního onemocnění, které se v dalších stadiích vyznačuje metličkami a křečovými žilami.

Oteklé nohy nebo pocit, že jsou těžké a bolavé, bývají prvními varovnými signály toho, že žilní systém nepracuje ideálně. Častými příčinami jsou dlouhé statické pozice nohou (dlouhé sezení, stání) v kombinaci s nedostatečnou funkcí žilních chlopní, které pohání odkysličenou krev směrem k srdci. Oba faktory mohou být důvodem, proč se krev městná vžilách, zvyšuje jejich objem a nohy pak bolí, tíží a otékají.  

Žíly rozšiřuje také teplo. Oteklé a těžké nohy může mít proto v létě kdokoliv, zejména po celém dni cestování nebo jen v sedavém zaměstnání. Pro zdravého člověka to je jen krátkodobý obtěžující problém, který vyřeší studená sprška nebo polohování nohou. Pro člověka, který trpí chronickým žilním onemocněním, to je ale další prvek, jenž posouvá toto onemocnění do dalších stadií. 

Jak zabránit v létě otokům nohou? A jak poznat, zda žilním onemocněním trpíte? Podívejte se na rozhovor se specialistkou na žíly, angioložkou MUDr. Petrou Zimolovou, v pořadu České televize SAMA DOMA.