Sklerotizací lze odstranit metličky a drobné křečové žíly, chronické žilní onemocnění ale nevyléčí. Sklerotizací lze odstranit metličky a drobné křečové žíly, chronické žilní onemocnění ale nevyléčí.

Sklerotizace odstraní žilky. Nevyléčí ale chronické žilní onemocnění.

04.03.2022

Sklerotizace není operace křečových žil nebo metliček, ale injekční metoda na jejich odstranění. Při ní je do žíly aplikována speciální látka ve formě tekutiny nebo pěny, která způsobuje místní chemické poškození žilní vnitřní výstelky a neinfekční zánět bez krevní sraženiny. Žíla zkolabuje a s určitým časovým odstupem se přemění ve vazivový pruh a vstřebá se.

Metoda má svá přesná pravidla a techniku provádění, od ošetření mikrovarixů (metličky) tzv. mikroskleroterapií až po ošetření kmenových křečových žil. Nedílnou součástí skleroterapie je kompresní bandáž elastickými obinadly nebo kompresní punčochou. Komprese je nezbytná k zabránění zpětného toku krve do právě sklerotizované žíly, což by mohlo vést k její rekanalizaci (opětovnému zprůchodnění). Doba nutné komprese po výkonu závisí na velikosti sklerotizované žíly a na rozsahu skleroterapie. 

Sklerotizace odstraní drobné varixy i větší žilky
Na drobné varixy (metličky) používáme roztok ve formě tekutiny, na větší žilky a křečové žíly speciální pěnu (tzv. foam neboli pěnová sklerotizace). Při pěnové sklerotizaci setrvá účinná látka v žilce déle, je 2–3x účinnější, a proto je možno použít menší dávky a koncentrace. V některých případech je potřeba absolvovat ošetření opakovaně s odstupem 2–4 týdnů.
 
V posledních letech zažívá metoda sklerotizace novodobou renesanci. Zejména v souvislosti s používáním sklerotizační pěny a s rozvojem a rozšířením ultrazvukových přístrojů a jejich většího využívání při výkonech. Mluvíme pak o katetrizační nebo pod kontrolou ultrazvuku prováděné skleroterapii.

 

Po sklerotizaci metliček a křečových žil je nutné nosit kompresní punčochy. Působí jako prevence.

Pozor! Sklerotizace neléčí chronické žilní onemocnění
Sklerotizace a další metody na jejich odstranění včetně operace křečových žil nejsou přímou léčbou žilního onemocnění. Základem by mělo být dlouhodobé užívání venofarmak (léky na zpevnění žilní stěny) a dodržování režimových opatření, a to i po zákroku. Jinak nelze vyloučit, že se 
metličky a křečové žíly časem znovu neobjeví.
 

Literatura
1. Karetová D, Staněk F a kol.: Angiologie pro praxi, 2. rozšířené vydání, Maxdorf 2007.
2. Rabe E, Wollmann JC (Ed.): Sclero Guide. Rabe Medical Publishing 2009.
3. Goldman MP, Began JJ, Guex JJ (Ed.): Sclerotherapy – treatment of varicose and telangiectatic leg veins. 4th edition. Mosby Elsevier 2007.