Zadržování tekutin: Víte, jak souvisí s křečovými žilami? Zadržování tekutin: Víte, jak souvisí s křečovými žilami?

Zadržování tekutin: Víte, jak souvisí s křečovými žilami?

28.09.2023

Zadržování vody projevující se vznikem otoků souvisí často s nezdravým životním stylem. Některé jeho rizikové faktory a projevy jako právě otoky nohou, jsou společné s příznaky chronického žilního onemocnění. Mohou být ale i projevem jiného závažného stavu. Vyzkoušejte pomocí jednoduchého testu, zda se zadržování tekutin v těle týká i vás.

Co je zadržování vody?

O zadržování vody hovoříme při hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Projevuje se v první řadě otoky, které se nejprve objevují nadolních končetinách (chodidla, nárty, kotníky, lýtka). Tyto otoky mohou být spojeny s pocitem těžkých a unavených nohou. Otoky dolních končetin a těžké a unavené nohy patří rovněž mezi příznaky chronického žilního onemocnění, nemoci vyžadující dlouhodobou a nepřetržitou léčbu. Proto je vhodné při prvních známkách otoků, které nemají zjevnou přechodnou příčinu, navštívit lékaře.

Tělo může vodu zadržovat nejen v dolních končetinách, ale také v oblastech náchylných k hromadění tuků, jako jsou stehna, břicho a hýždě. Někdy se otoky objeví v obličeji (například v podobě váčků a otoků pod očima), na krku nebo na horních končetinách. Otok se může vytvořit i v dutině břišní, může postihnout plíce nebo mozek, kdy je ale již projevem závažného onemocnění.

Jak se projevují otoky nohou?

 • Otokem nohou, který se může střídavě objevovat a mizet,
 • bolestí nebo pocitem těžkých nohou,
 • studenými a necitlivými nohami,
 • přetrvávajícím důlkem v kůži po zatlačení,
 • napnutou lesklou kůží,
 • bílou a tenkou kůží,
 • omezeným rozsahem pohybu,
 • pálením, svěděním, pulzací,
 • bolestí při chůzi,
 • závratěmi, pocitem na omdlení.

Proč tělo zadržuje vodu?

Zadržování vody je nejčastěji způsobeno nezdravým životním stylem, konkrétně:

 • dlouhým sezením nebo stáním,
 • nedostatkem pohybu, 
 • nadváhou a obezitou,
 • nošením těsného oblečení a vysokých podpatků,
 • nadměrnou konzumací soli a alkoholu,
 • kouřením. 

Mezi další rizikové faktory patří těhotenství či změny hormonální rovnováhy v rámci menstruačního cyklu. Otoky jsou také projevem infekce, alergie, poranění, pohmoždění, popálení, reakce na bodnutí hmyzem, nedostatku bílkovin (zejm. v rozvojových zemích), onemocnění či poranění kloubů, postižení lymfatického systému, chronického žilního onemocnění, onemocnění srdce, ledvin, jater, některých zhoubných nádorů, poruch štítné žlázy nebo nadledvin (Cushingův syndrom), diabetu, ale také důsledkem užívání některýchléků (protizánětlivé léky, kortikosteroidy, antikoncepce, hormonální substituční terapie, některá antihypertenziv a některá antidiabetika). Otok, jehož původ vám není jasný, by tak měl být důvodem návštěvy u lékaře.

Zadržování vody a křečové žíly

Pocit těžkých a unavených nohou, metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění vyžadujícího dlouhodobou léčbu pod dohledem lékaře. Chronické žilní onemocnění je jedním z rizikových faktorů vzniku zadržování vody. Stejně tak ale platí, že se zadržování vody může podílet na rozvoji chronického žilního onemocnění.

Zadržování vody a nadváha

Zadržování vody vede většinou jen k mírnému zvýšení tělesné hmotnosti. Na nadbytečných kilogramech se ale zpravidla podílí minimálně. Naopak platí, že nadváha a obezita patří mezi rizikové faktory podporující zadržování vody.

Jak poznám, že trpím zadržováním vody?

Ověřit si, zda jsou vaše otoky způsobené zadržováním vody, můžete pomocí jednoduchého testu. Pevně přitiskněte palec na oteklé místo a tlačte po dobu několika sekund. Pokud po uvolnění prstu přetrvává viditelný vytlačený důlek, pravděpodobně se jedná o zadržování vody. V tom případě je vhodná konzultace s praktickým lékařem. Lékaře ale vyhledejte i v případě příznaků chronického žilního onemocnění, tedy otoků, pocitů těžkých a unavených nohou, nočních křečích a při vzniku metliček a křečových žil.

Jak zmírnit zadržování vody?

Léčba zadržování vody spočívá v odstranění příčin, které k němu vedly. Mnohdy je třeba upravit životní styl. V případě kouření přestat kouřit, při nadváze a obezitě snížit hmotnost, dlouhodobé stání nebo sezení vyvážit dostatkem pohybu (například ve formě chůze, plavání a jízdy na kole) i cvičením dolními končetinami pro lepší prokrvení v průběhu dne. Mezi další režimová opatření patří nošení vhodné obuvi a volného oblečení a zvýšené polohování nohou. Lékař může doporučit kompresivní punčochy.

Důležitá je také úprava jídelníčku. Jedná se o omezení:

 • soli (nahradit ji můžete například bylinkami, kořením, citronem nebo balzamikovým octem) a potravin s vysokým obsahem sodíku (např. uzenin, konzervovaných potravin),
 • tučných mléčných výrobků,
 • bílé mouky,
 • nasycených (živočišných) tuků.

Na talíři by naopak neměly chybět ovoce a zelenina bohaté na vitamín C (citrusové plody, ananas, kiwi, jahody, třešně, hlávkový salát, čekanka, špenát, brokolice, zelí, květák, rajčata, papriky, brambory), dostatek vlákniny podporující pohyblivost střev a snižující riziko zácpy a tuky s převahou nenasycených mastných kyselin (rostlinné oleje, semena a ořechy, ryby). Dostatečný by měl být přísun bílkovin a hořčíku.

I při snaze omezit zadržování vody je třeba dodržovat dostatečný pitný režim (1,5 až 2 litry denně). Vhodné jsou minimálně mineralizované (tzv. oligominerální) vody, čaje a voda. Naopak alkoholické a sladké nápoje i káva by měly být v pitném režimu zastoupeny minimálně. 

Vhodná je konzultace s praktickým lékařem. Ten může upravit léky, které užíváte, vyloučit závažné příčiny otoku a doporučit vám další léčbu.

Zdroje:

1. Water Retention, How To Deal With It. Emergency LIVE. 13. 6. 2023 dostupné na: https://www.emergency-live.com/health-and-safety/water-retention-how-to-deal-with-it/ navštíveno 28. 8. 2023.
2. What to know about water retention. Medical new Today. 15. 12. 2022. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/187978#summary. Navštíveno 28. 8. 2023.
3. How to Recognize and Reduce Edema (Water Retention). Precision Vascular. 26. 10. 2022. Dostupné na: https://www.precisionvir.com/recognize-and-reduce-edema/. Navštíveno 28. 8. 2023.