Kuřáci mají vyšší riziko hemoroidálního onemocnění

Kuřáci mají téměř 2,5krát vyšší riziko vzniku hemoroidálního onemocnění než nekuřáci. Potvrzuje to studie z konce roku 2019. Ohrožení jsou stejnou měrou současní i bývalí kuřáci. Mezi nekuřáky mají s hemoroidálním onemocněním významně častěji zkušenost ženy. Kouření ale rozdíly mezi pohlavími stírá.

Riziko vzniku hemoroidálního onemocnění zvyšuje několik faktorů. Patří mezi ně kromě dědičnosti a věku také těhotenství. To může být důvodem, proč onemocnění postihuje častěji ženy než muže. Pokud se ale přidá jako další rizikový faktor kouření, měli by se více obávat také muži. Podle studie Association of Hemorrhoid Vascular Injuries with Cigarette Smoking1 , která pracovala s údaji z gastroenterologického oddělení, je riziko vzniku hemoroidálního onemocnění u ženských i mužských kuřáků téměř stejné. Studie odhaluje i to, že není velký rozdíl mezi současnými a bývalými kuřáky. Celkově tak kouření zvyšuje riziko hemoroidálního onemocnění téměř 2,5krát.

Hemoroidy vs. hemoroidální onemocnění
Pacienti často zaměňují hemoroidy za hemoroidální onemocnění. Hemoroidy jsou přirozenou součástí těla. Jedná se o žilní pleteně, které utěsňují řitní otvor a brání nechtěnému úniku stolice. O hemoroidálním onemocnění hovoříme tehdy, jestliže cévní hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže, které jsou spojeny s typickými příznaky jako svědění, pálení a řezání kolem konečníku.

Diagnóze brání stud
Podle odhadů trpí hemoroidálním onemocněním polovina populace. K lékaři zajde ale jen třetina z nich. S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Podle studie2 z roku 2018 trvá v průměru 17 měsíců, než se pacienti rozhodnou navštívit lékaře. Přitom právě včasná návštěva lékaře a diagnóza zabrání zhoršování vyžadující složitější a delší léčbu.

Léčba
Pokud pacient odhodí stud, není se při vyšetření čeho bát. Vyšetření probíhají šetrně a nejčastěji se provádí málo invazivní a nebolestivé zákroky. Léčba pak závisí na stupni postižení. V prvních stadiích je možné zlepšit zdravotní stav systémovou léčbou, kdy lékař pacientovi předepíše venofarmaka, která posílí žilní stěnu. Lze jí podpořit také akutní léčbou čípky nebo mastí, která uleví od příznaků a vytvoří ochrannou vrstvu kolem konečníku podporující hojení. Později jsou nutné semiinvazivní ambulantní zákroky, například ligace, sklerotizace, laserová terapie nebo fotokoagulace. Nejradikálnější metodou je pak chirurgická léčba.

Jak hemoroidálnímu onemocnění předcházet?
Existuje několik doporučení, které mohou pomoci při léčbě, ale také jako prevence před vznikem onemocnění.

•   Jezte hodně vlákniny. Do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu nebo celozrnné pečivo.

•   Kořeněná jídla a alkohol si dopřejte příležitostně.

•   Denně přijměte alespoň 2,5 litru tekutin. Kromě vody s pitným pomůžou neslazené čaje nebo polévky.

•   Navštěvujte pravidelně toaletu a dbejte na dostatečnou hygienu. Nejlepší je se po toaletě osprchovat.

•   Nevysedávejte na toaletě příliš dlouho.

•   Nezapomínejte na pravidelný pohyb. Ideální je pravidelný a přirozený jako chůze, běh, plavání, turistika nebo běh na lyžích.


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6837905/
Patient Pathway, Czech republic Report. Harris Interactive – 03/2018.

Kuřáci mají vyšší riziko hemoroidálního onemocnění

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI