Metličky - rozšířené žilky

Metličky, metličkovité varixy nebo také mikrovarixy jsou velmi častým problémem, který se vyskytuje hlavně u žen.

Statistiky udávají, že tvorbou varixů je postižena v populaci každá druhá žena. Je to sice problém hlavně kosmetický, ale zároveň svědčí i o určitém dědičném sklonu ke ztrátě elasticity žilní stěny, který může vést k tvorbě větších vakovitých varixů a v konečném důsledku i k porušení funkce žilního systému v dolních končetinách.
Při jejich vzniku se uplatňuje geneticky podmíněná dispozice a často se zjistí postižení v rodině.
Mezi další rizikové faktory, které mohou vést ke vzniku nebo zhoršování stavu mikrovarixů, patří:
- nedostatek pohybu
- sedavý způsob života
- statická zátěž při dlouhodobém stání (např. v zaměstnání)
- nadváha
- hormonální vlivy během těhotenství
- při určité dispozici i užívání antikoncepce.
I při výskytu „pouhých“ metliček může být přítomen pocit tíhy v končetinách, napětí, bolest, vzácně i otoky končetin.

K odstranění mikrovarixů se používá nejčastěji tzv. skleroterapie, což je metoda, při které je do rozšířených žilek na dolních končetinách vstřikován roztok, který způsobí slepení žilních stěn a postupným prorůstáním vaziva dojde k uzávěru průsvitu žíly. Ošetřené místo může být citlivé, lehce zarudlé, což stejně jako zatvrdlinky spontánně během 2 týdnů zmizí. Ošetření je jednoduché, bezbolestné a pacienta neomezuje v jeho denních aktivitách. Při jednom sezení je možné ošetřit velmi velký počet žilek. Ošetření je většinou nutno provést několikrát, záleží na stavu žilek na nohou.
Skleroterapie se provádí na podzim či v zimě. V teplém počasí je vyšší riziko výskytu zánětlivých komplikací. Po ošetření je nutné nosit zhruba 2–4 týdny kompresivní punčochy. Je nutno si také uvědomit, že úspěch sklerotizační léčby je plně závislý na následné kompresivní léčbě.
 

Nejdrobnější žilky červené barvy mohou byt ošetřeny cévním laserem Candela – V-beam stejným způsobem jako žilky v obličeji a ohně. Pro optimální výsledek je nutno počítat s opakovaným ošetřením.
Venofarmaka jsou léky, které působí na všechny složky žilního onemocnění – zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, podporují odtok mízní tekutiny směrem k srdci, a tím zmírňují otoky, brání shlukování červených krvinek, a tím vzniku krevních sraženin, upravují funkční vlastnosti kapilár a zabraňují vzniku zánětu.
Venofarmaka je vhodné užívat při subjektivních i objektivních projevech onemocnění žilního systému, nejlépe při vrozené dědičné dispozici ke vzniku varixů, který jsme dostali do vínku od matky přírody; prevence je obtížná, ale určitě není zbytečná. Může totiž zpomalit zhoršování stavu žilního systému v dolních končetinách.

Vyvarujte se příliš dlouhého stání na místě, nevhodné je i dlouhé sezení. Vhodné je plavání či jízda na kole. Vyvarujte se působení vyšších teplot (sauna, horké lázně a koupele) a nikdy nepokládejte nohy na přímé zdroje tepla.
Oběhu žilní krve neprospívá zaškrcování oděvu, zvláště punčoch a ponožek.
Škodlivé je i nošení vysokých podpatků, ale vhodné nejsou ani boty úplně nízké, bez podpatků. Noste pohodlnou obuv.
Pomáhá nošení kompresivních elastických punčoch.
 

Při onemocnění žilního systému pomáhá zvednutí dolních končetin nad úroveň srdce v době klidu, spánku a odpočinku. Položte si nohy 3–5× denně na dobu 5–10 minut do zvýšené polohy.
Masáže studenou vodou trénují cévní systém a přispívají ke zlepšení návratu žilní krve k srdci.
Dbejte o pestrost stravy a udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost. Důležité je i pravidelné vyprazdňování.
Pro úspěch léčby je nezbytná zásadní změna životosprávy, životního stylu a denního režimu. Účinné je i důsledné používání kompresivních elastických punčoch.
MUDr. Sabina Švestková

NEWSLETTER
PARTNEŘI