Léčba hemoroidů, potíže s krvácením konečníku a svěděním jsou ve společnosti zcela běžné. Najděte jejich příčinu spolu s lékařem. Léčba hemoroidů, potíže s krvácením konečníku a svěděním jsou ve společnosti zcela běžné. Najděte jejich příčinu spolu s lékařem.

Příčiny svědění konečníku, krvácení a potíží s hemoroidy

16.02.2023

Problémy s konečníkem nejsou mezi lidmi tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Například hemoroidální onemocnění se vyskytuje u 36 % lidí v České republice mezi 18 a 41 lety. Skutečná čísla jsou vyšší, protože přirozený ostych brání o choulostivé situaci otevřeně mluvit. Různá onemocnění konečníku mohou mít stejné symptomy, například svědění konečníku, krvácení z konečníku, pálení, řezání a další. Mohou mít i podobnou příčinu. Jen zkušené oko lékaře a vyšetření dokáže určit, o co se jedná a jaká bude léčba.

Mezi nejčastější potíže a onemocnění patří řitní trhlina, hemoroidální onemocnění, perianální hematom a další. Jejich léčba zpravidla spočívá v úpravě jídelníčku, protože častým společným faktorem je komplikované vyprazdňování na toaletě. Strava by tedy měla obsahovat dostatek vlákniny, aby stolice byla měkká a volně procházela. „Zejména u potíží s hemoroidy se velmi doporučuje také užívání léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu, které mají rychlý efekt. Tyto léky se kombinují s lokálními mastmi a čípky na zklidnění postiženého místa,“ radí proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. Pro tyto léky (venofarmaka) můžete zajít ke svému praktickému lékaři nebo do proktologické ambulance, kde se na onemocnění konečníku specializují. 

Svědění konečníku: Ekzém nebo řitní trhlina
Ekzém má řadu příčin. Může jít o následek nedostatečné hygieny, nošení nekvalitního spodního prádla nebo používání různých domácích bylinkových mastí. Některé bylinky mohou být výrazným alergenem a citlivou kůži kolem konečníku poškodit. Projevuje se suchou pokožkou náchylnou na praskliny nebo poranění a také svěděním. 

Svědit může i hojící se řitní trhlina. Jde o poranění sliznice konečníku, které vzniká při zácpě či průjmu nebo pokud na toaletě spěcháte a příliš tlačíte. Na papíře můžete bezprostředně poté vidět drobné známky jasně červené krve. Pokud se trhlina stihne plně zhojit do další návštěvy toalety, je vše v pořádku. Většinou se tak ale neděje a na vás čeká pocit řezání, pálení a svědění v okolí konečníku. 

Trápení s hemoroidy 
Hemoroidy jsou žilní pleteně, které pomáhají s utěsněním konečníku. Působí jako hydraulické polštáře, které na sebe naléhají a doplňují funkci svěrače. Ve chvíli, kdy na ně tlačí shora příliš tuhá stolice, přeplňují se krví, zvětšují se a způsobují řadu obtíží, které se souhrnně nazývají hemoroidální onemocnění. Má několik stadií rozdělených podle toho, jak jsou hemoroidy vyhřezlé z konečníku, zda se po stolici samy zasouvají anebo je nutné jim manuálně pomoci zpět. Jednou z nejčastějších příčin vzniku jsou opět častá a opakovaná zácpa nebo průjem. Dalšími jsou sedavý způsob života, vysedávání na toaletě i nadměrný stres. Onemocnění vás může, ale nemusí bolet. 

Jednou z nejčastějších příčin potíží s hemoroidy a s konečníkem bývá zácpa. Kvůli ní můžete cítit svědění, pálení a řezání i krvácení.

Perianální hematom
Jedná se o natržení žilní stěny vnitřního hemoroidu vyvolané námahou při stolici nebo při usilovném kašli. Typické je bolestivé zduření v oblasti řitního otvoru, pálení a jasně červená krev na papíře. Krvácení bývá znatelnější než u řitní trhliny, ale jde jen o kapky. Podle rozsahu a intenzity můžete podstoupit ambulantní zákrok. Není třeba se bát, ambulantní zákrok není bolestivý, spíše nepříjemný.

Akutní perianální trombóza
Perianální trombóza je krevní sraženina uvnitř hemoroidální pleteně a má zcela stejnou příčinu jako perianální hematom. Projevuje se jako promodrávající tuhá malá bolestivá bulka krytá napjatou vyhlazenou kůží. Tato komplikace se vyskytuje častěji v mladším věku. Hlavním a nejčastějším příznakem je zduření, tlak, bolestivost a svědění. Pokud napjatá kůže praskne, najdete na toaletním papíře jasně červenou krev.

Akutní tromboflebitida hemoroidálního uzlu
Jde o hluboký zánět žilní hemoroidální pleteně. Zpočátku ho poznáte podle otoku uvnitř řitního kanálu. Postupně můžete pociťovat i vyhřeznutí hemoroidálních uzlů, které už ale nedokážete manuálně zasunout zpět. Tuto situaci raději ihned řešte, protože jde o velice bolestivou záležitost. Pro léčbu je nezbytné, abyste užívali venofarmaka, analgetika a aplikovali si na postižené místo mast na hemoroidální onemocnění. Důležitý je i klid na lůžku na břiše s podloženou pánví a přikládání obkladů. Pokud potíže neustupují, je nutné chirurgické odstranění postižených hemoroidálních uzlů v celkové anestezii.