Svědění konečníku, řezání a krvácení bývají známky problémů s hemoroidy. Řeší se léky, mastmi na hemoroidy, vlákninou ve stravě a pohybem. Svědění konečníku, řezání a krvácení bývají známky problémů s hemoroidy. Řeší se léky, mastmi na hemoroidy, vlákninou ve stravě a pohybem.

5 kroků, jak zvládnout potíže s hemoroidy

11.09.2023

Hemoroidální onemocnění je běžně se vyskytující problém, který se projevuje svěděním, pálením, řezáním i otokem řitního otvoru. Časté bývá i krvácení různé intenzity, od drobného zašpinění toaletního papíru až po kapky krve. Jak tyto obtíže s hemoroidy zvládat?

Hemoroidální pleteně jsou hydraulické polštářky, které utěsňují konečník, aby nedocházelo ksamovolnému úniku stolice. Potíže zpravidla působí při opakovaném vyprazdňování tuhé stolice (tlak shora) a při častém dlouhém sezení (tlak zespodu). Sedavý způsob života, nadměrný příjem polotovarů, a naopak nedostatek potravin sobsahem vlákniny jsou vmoderní době poměrně běžná záležitost.  

Hemoroidy se řadí mezi žíly, proto důležitým aspektem potíží shemoroidy je dědičná dispozice ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Nezpůsobuje jen žilní onemocnění stypickými metličkami a křečovými žilami na nohou, ale má vliv právě i na hemoroidální onemocnění. Zázračná pilulka ani jedna kouzelná bylinka, která by trvale zamezila svědění konečníku, pálení nebo drobného krvácení, neexistuje. Léčba by měla být komplexní a eliminovat rizika vzniku na více stranách. 

1. krok: Zajděte k lékaři 

Pružnost žilních stěn hemoroidálních pletení je možné posílit pomocí léků. Nazývají se venofarmaka a předepsat je může praktický lékař, specialisté na cévní onemocnění nebo i proktolog, který se zaměřuje na onemocnění konečníku. Na základě vyšetření může lékař vyloučit i jiná onemocnění. Případně doporučit i vhodný ambulantní zákrok na odstranění problematických hemoroidů 

2. krok: Mějte u sebe masti a čípky 

Masti a čípky na hemoroidy z lékárny pomáhají zklidnit příznaky onemocnění. Vytváří ochrannou vrstvu a umožňují podrážděné pokožce kolem konečníku zahojit se. Domácí bylinkové masti mohou vyvolávat alergické reakce, proto je vždy lepší zajít si do lékárny pro ověřený přípravek. 

3. krok: Přidejte vlákninu a dostatek tekutin 

Opakovaná zácpa i průjem při vyprazdňování vytlačují hemoroidální pleteně ven a mohou způsobit i bolestivé řitní trhliny. Vyhnout se tomu můžete přidáním vlákniny do každodenního jídelníčku a dostatečným příjmem tekutin. Krájená čerstvá zelenina posypaná dýňovými nebo slunečnicovými semínky s kouskem celozrnného pečiva je ideální příklad. Vysoký obsah vlákniny mají i oříšky a vločky.   

4. krok: Přemýšlejte nad pořadím jídel 

Pro hladký průchod jídla trávicí soustavou je vhodné přemýšlet i nad pořadím stravy. Oběd by proto měl začínat pokrmem, který je lehce stravitelný (zeleninový salát, polévka) a končit jídlem, které zůstává v trávicím traktu nejdéle (maso, mléčný dezert). Míchání může způsobit nadýmání a střevní koliky, i průjem, který ohrožuje hemoroidy stejně jako zácpa.  

5. krok: Najděte si pohyb, který vás baví 

Při pohybu se hýbou i střeva, což umožňuje stravě posunovat se dál. Prospěšné nejsou aktivity, při nichž dochází k tlaku do pánevní oblasti, třeba dřepy se zátěží či vzpírání. Méně vhodná je i příliš častá cyklistika, jízda na koni nebo motorce. Občasná projížďka vám jistě neublíží, ale pokud máte sedavé zaměstnání, není žádoucí naskakovat do sedla každý den. Šetrné k hemoroidům jsou turistika, běh, tanec, posilování bez dřepů, míčové sporty, jóga, pilates a mnoho dalších.