Potíže s hemoroidy trápí 40 % populace v ČR. S návštěvou lékaře se otálí v průměru 18 měsíců. Na vině mohou být některé mýty o hemoroidech. Potíže s hemoroidy trápí 40 % populace v ČR. S návštěvou lékaře se otálí v průměru 18 měsíců. Na vině mohou být některé mýty o hemoroidech.

5 nejčastějších mýtů o hemoroidech

21.04.2023

Většina lidí to považuje hemoroidální onemocnění za choulostivé téma a neumí si představit, že by se s ním svěřili svému lékaři. S prvním krokem léčby pacienti otálejí v průměru téměř rok a půl. Důvodem může být velké množství mýtů, které kolem hemoroidů kolují.

První pochybení nastává často hned v názvosloví. Lidé často uvádí, že „mají hemoroidy“ v domnění, že se jedná o název onemocnění. Hemoroidy jsou ale žilní pleteně, jejichž úkolem je uzavírat konečník a zabránit nechtěnému odcházení stolice, které má ve svém těle každý. Ve chvíli, kdy se dostaví projevy jako svědění konečníku, pálení, bolest a diskomfort, znamená to, že pleteně zbytněly a trpíte hemoroidálním onemocněním, se kterým se alespoň jednou za život setká téměř polovina populace. [1] Zdroj: Godeberge P, Sheikh P, Zagriadskiĭ E, et al. Hemorrhoidal disease and chronic venous insufficiency: Concomitance or coincidence; results of the CHORUS study (Chronic venous and HemORrhoidal diseases evalUation and Scientific research). J Gastroenterol Hepatol. 2020 Apr; 35(4):577-585.

Mýtus: Potíže s hemoroidy nelze zdědit

Hemoroidální onemocnění se může objevit v rodinách, kde je dědičný sklon ke ztrátě pružnosti žilních stěn. U někoho tato dědičná zátěž vede k chronickému žilnímu onemocnění, které se projevuje oteklýma nohama, křečemi, drobnými metličkami a křečovými žilami. Není neobvyklé, že se slabost žilních stěn projeví i rozšířenými hemoroidálními (žilními) pleteněmi, které zbytněly například kvůli sedavému způsobu života a jídelníčku bez vlákniny, který často vede k zácpě. U lidí, kteří mají hemoroidální onemocnění v rodině, se onemocnění vyskytuje až 3x častěji než u lidí bez genetické zátěže. [2] Zdroj: Šlauf P. Neinfekční perianální afekce. Doporučené postupy pro praktické lékaře. Česká chirurgická společnost ČLS JEP 2001: 2–4.

Mýtus: Příčinou krvácení z konečníku jsou pouze hemoroidy

Krvácení z konečníku může způsobovat velká škála onemocnění včetně hemoroidálního. O které se jedná, pozná lékař podle toho, jestli je krev jasně červená nebo tmavá, jestli je v míse nebo na toaletním papíře, jestli se jedná o krevní sraženiny nebo je krev se stolicí smíchaná. K určení příčiny krvácení z konečníku je důležité posouzení i případných doprovodných příznaků, jako bolest, průjem nebo zácpa. Kromě potíží s hemoroidy, pro které je typická jasně červená krev na toaletním papíře po vyprazdňování, tak může krvácení být příznakem například ulcerózní kolitidy, nádoru v tlustém střevě, zánětu řitního kanálu nebo řitní trhliny. Pro správnou diagnózu onemocnění je třeba navštívit lékaře, který rovnou doporučí i léčbu a prevenci.

Nejčastější přičinou potíží s konečníkem a s hemoroidy bývá zácpa. Přidejte do strávy více vlákniny a pohybu.

Mýtus: Vyšetření konečníku je bolestivé

Vyšetření konečníku probíhá u proktologa, který se právě onemocněními konečníku a tlustého střeva zabývá. Samotné vyšetření vyžaduje citlivý přístup lékaře, který pacienta vždy informuje o každém kroku, který bude následovat. Začíná rozhovorem, ve kterém by měl pacient sdělit všechny příznaky a potíže, které ho trápí. Poté proktolog vyšetří poklepem a pohmatem břicho. Následuje vyšetření konečníku vkleče, případně na boku. Vyšetření je sice nepříjemné, ale není bolestivé.

Mýtus: Cyklistika způsobuje hemoroidální onemocnění

Pokud trávíte celý den sezením a jediný sport je pro vás cyklistika, svému konečníku příliš neprospíváte. Neustálý tlak při sezení ani případné otřesy při jízdě nejsou dobré. Je tedy vhodné stálé sezení na židli nebo v sedle kompenzovat i jiným pohybem. Například procházkami, výlety do přírody a dalšími sportovními aktivitami. Je důležité myslet také na to, že na vznik hemoroidálního onemocnění má vliv více rizikových faktorů. Kromě dostatku pohybu je potřeba připojit také na zdravou stravu s vlákninou a nezapomínat na tekutiny, aby nedocházelo k zácpě ani k průjmu.

Mýtus: Na potíže s hemoroidy pomůžou jen masti a čípky

Masti a čípky z lékárny uleví od akutních potíží a příznaků, které pacientovi způsobují diskomfort. Pro léčbu příčiny onemocnění je ale potřeba navštívit lékaře, který může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka). Hemoroidy jsou žilní pleteně, které jsou stále pod tlakem, proto má jejich zpevnění pozitivní efekt. Zároveň lékař doporučí preventivní opatření, aby se potíže s hemoroidy neobjevovaly opakovaně.