Fotoo_clanek_2_cover.jpg Fotoo_clanek_2_cover.jpg

7 tipů, jak nepodcenit péči o nohy ani v zimě

14.12.2022

Pod punčochami nebo kalhotami nejsou metličky či křečové žíly tak vidět. To svádí k tomu, nevěnovat nohám v zimě tolik pozornosti a péče. Přitom právě metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění, které je potřeba léčit celoročně. Počátečními příznaky jsou oteklé nohy, bolest nebo pocit těžkých nohou.

Chronické žilní onemocnění začíná ve chvíli, kdy krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. Dochází k tomu při dlouhodobém sezení nebo stání, při minimální pohybové aktivitě a dalších činnostech. Krev se začne městnat v žilách dolních končetin a objeví se bolavé a oteklé nohy, noční křeče, pnutí nebo pocity těžkých nohou. Časem namáhaná žilní stěna nápor krve nevydrží a začne povolovat. Takto vznikají právě metličky, později křečové žíly.

Příznaky bývají nejcitelnější v létě, proto si mnoho lidí může myslet, že jde o sezónní problém a přes zimu není třeba nic řešit. Bohužel nikoliv. I když zrovna nejsou příznaky přítomné nebo se dají schovat pod kalhoty, je potřeba stále dodržovat jak léčbu, tak režimová opatření. Jaká to jsou? 

1. Navštivte lékaře
Už při prvních příznacích chronického žilního onemocnění je potřeba navštívit lékaře. Může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) a doporučit kompresní terapii, tedy nošení kompresního prádla příslušné třídy.

2. Jezte zdravě a pravidelně
Nadměrná tělesná hmotnost vyvíjí velký tlak na žíly dolních končetin, pro které je pak zajištění žilního návratu o to těžší. Proto je důležité stravovat se zdravě a vyvarovat se nadváhy a obezity. Zároveň nezapomínejte ani na dostatek vlákniny a tekutin.

3. Vyrazte do zimní přírody
Nejen pro udržení optimální hmotnosti, ale také pro podporu žilního návratu je důležitý pravidelný pohyb. Stahování svalů lýtka totiž masíruje žíly, které mezi svaly procházejí, a tím se krev dostává snáze zpátky k srdci. Ideální je proto pravidelně chodit i v zimě na procházky nebo vyrazit na běžky.

4. Zacvičte si i doma
Věnujte se cvičení i doma. Přímo pro podporu žilního návratu existují cviky, které se nazývají žilní gymnastika. Spočívají nejčastěji v ohýbání nohou v kotníku nebo stahování prstů na chodidlech. Lze je cvičit vsedě, vestoje i vleže, takže mohou být úlevou při dlouhém sezení a stání nebo pravidelným rituálem večer před spaním.

Opřete si nohy o měkkou balanční čočku a střídavě se opírejte o paty a o špičky.

Vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty.

Další videa se cviky najdete v tomto článku.

5. Dopřejte si masáže
Masírování nohou může fungovat jako úleva od projevů, ale také jako prevence jejich vzniku. Proto je dobré pravidelně nohy masírovat po směru toku žilní krve směrem k srdci, tedy od kotníků ke koleni. Občas si dopřejte i péči od odborníka a zajděte si na manuální lymfatickou masáž, která působí příznivě na lymfatický i žilní systém.

6. Netrapte se v malých velikostech
Žilní návrat může zhoršovat také těsné oblečení nebo obuv. Pokud totiž gumičky například na ponožkách, spodním prádle nebo jiné části oblečení příliš stahují, mechanicky zabraňují žilnímu návratu. Stejně tak to je i v případně těsných bot, které navíc mohou ničit i klenbu. Ideální je tak nosit oblečení a boty, které přesně sedí nebo jsou lehce větší.

7. Sprchu zakončete studenější vodou
Pořádně se prohřát teplou vodou ve sprše v mrazivých dnech je pro většinu zimní rituál. Žilám to ale tolik nesvědčí. Teplo je roztahuje, čímž se krev může snadněji hromadit v končetinách. Doporučuje se tedy nejen jako úleva sprchovat nohy střídavě teplou a studenější vodou. Vyvarujte se ale extrémních teplotních rozdílů.