Chronické žilní onemocnění není jen o metličkách a křečových žilách. Žít s pocity bolavých a těžkých nohou může vést k úzkosti a stresu. Chronické žilní onemocnění není jen o metličkách a křečových žilách. Žít s pocity bolavých a těžkých nohou může vést k úzkosti a stresu.

Bolest nohou a křeče s sebou nesou emoční vypětí a stres

19.02.2024

Nemoci se neprojevují jen fyzickými příznaky, ale i psychickými. Ty pak ztěžují průběh léčby a mohou mít na zdraví nemocných významný vliv. Příkladem může být chronické žilní onemocnění, které se zdaleka neprojevuje jen metličkami a křečovými žilami. Život s pocitem těžkých, bolavých a oteklých nohou může vést ke stresu, úzkosti a sklíčenosti.

Lidé s chronickým žilním onemocněním, kterým trpí až 60 % Čechů a Češek v dospělém věku[1]Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021., často kvůli bolesti nohou nemohou pomalu ani vyjít schody. Ti se sedavý zaměstnáním bojují pro neustále brnění, těžkost a bolest s koncentrací. Kvůli otokům a pocitu tíhy si mnohdy po návratu domů musí dát na chvíli nohy nahoru, než začnou dělat cokoliv jiného. Noční křeče jim mnohdy narušují spánek. Jeho nedostatek postupně prohlubuje únavu a s ní související pasivitu a také izolaci, kdy po probdělé noci nezbývají síly na koníčky a sociální kontakty.  

Sukni s křečovými žilami v žádném případě 

Důvodem k vyhýbání se některým volnočasovým aktivitám mohou být nohy plné nehezkých metliček a křečových žil. „Pro sebevědomí žen je důležité, aby byly samy se sebou spokojené. Viditelné, nevzhledné žíly mohou významně ovlivnit to, jak se ženy vnímají a například i oblékají. Pocit nespokojenosti přitom zůstává i po zakrytí nedostatků. Nejistota a napětí tak mohou růst a dál se umocňovat,“ říká psycholog Mgr. Alexander Tomeček z Ostravy

Apatie vedou k nedostatku sil na změny 

Jak se ale obtíže stupňují, psychická zátěž roste. Prohlubující se obavy pak mohou vést až k silnému emočnímu vyčerpání, kdy lidé nemohou najít odhodlání ke změně. „Stres je nejčastěji chápán jako něco akutního. Pacienty s chronickým onemocněním ale trápí spíše tak zvaný očekávaný stres, spojený s obavami z dalšího zhoršení příznaků v následujících měsících a letech. Dlouhodobý strach se pak může projevit tak zvanou chronickou stresovou reakcí vyznačující se zvýšenou únavou, pasivitou, ale také dalšími následky dlouhodobého stresu na fyzické úrovni. Ty zhoršují zdraví pacienta a znesnadňují jeho léčbu,“ vysvětluje psycholog.  

Pro léky na křečové žíly a bolest nohou navštivte lékaře 

První cesta nemocných mnohdy vede do lékárny v naději, že zde dostanou rychle řešení.  Chronické žilní onemocnění ale vyžaduje dlouhodobou nepřetržitou komplexní léčbu. Proto by tím, ke komu nemocní zamíří v první řadě, měl být praktický lékař. „Lidé mohou návštěvu lékaře odkládat například kvůli obavě, že ten nebude příznaky považovat za dostatečně závažné a pacientovi to dá najevo. Již samotná tato představa, kdy by pacient odcházel s nálepkou hypochondra, ho může od návštěvy odborníka odradit. To platí hlavně v případě počátečního rozvoje chronického žilního onemocnění, kdy se jedná o subjektivní příznaky, zatím bez viditelných projevů v podobě metliček a křečových žil,“ doplňuje Mgr. Tomeček.  

Chronické žilní onemocnění zpravidla neohrožuje život přímo, ale představuje významné zdravotní problémy a snižuje kvalitu života. Při včasné léčbě už od prvního stadia, které se projevuje pocitem bolavých a těžkých nohou, otoky a nočními křečemi, je přitom možné předcházet dalšímu zhoršování.  

10 doporučení psychologa, jak získat svůj život zpět

V případě chronického onemocnění je důležité neztrácet optimismus a motivaci ke změně životního stylu, která je často důležitou součástí léčby.
Věřte, že pokud se budete snažit, změna je možná.
Nemoc přijměte jako výzvu, s níž jste se rozhodli poprat.
Snažte se vidět zlepšení, spíše než myslet na rizika.
Objevte krásu vnitřního monologu, který vám pomůže myslet pozitivně.
Neodkládejte změnu. Najděte rizikové faktory, které se vás týkají, a upravte svůj životní styl.
Navštivte lékaře a začněte s komplexní léčbou svého onemocnění.
Nespoléhejte na jednoduché řešení, např. operaci křečových žil. Důležité je zaměřit se na podstatu, ne pouze dočasné odstranění příznaků.
Připravte se na to, že vás čeká dlouhá cesta. Chronické žilní onemocnění vyžaduje celoživotní léčbu. Ta se ale vyplatí.
Místo přemýšlení nad tím, jak vás nemoc omezuje, se zaměřte na změnu životního stylu.
Nerezignujte na pohybovou aktivitu – ať už je průběh vašeho onemocnění jakýkoli.