Bolesti v nohách, otoky a pocity tíhy nepodceňujte. Mohou znnamenat špatný návrat krve do srdce. Bez dlouhodobé léčby se budou stupňovat. Bolesti v nohách, otoky a pocity tíhy nepodceňujte. Mohou znnamenat špatný návrat krve do srdce. Bez dlouhodobé léčby se budou stupňovat.

Nepodceňujte bolest nohou. Může končit i nehybností

18.05.2023

S napětím a bolestí nohou se za život setkal asi každý. Bolesti v nohách, různá pnutí, otoky nohou, pocity tíhy a křečí ale nejsou něčím, co byste měli přecházet a podceňovat. Mohou to být projevy špatného návratu žilní krve do srdce, které se bez řádné a dlouhodobé léčby budou jen stupňovat. Časem pro vás může být problémem i prostá chůze. Jak z toho ven?

Bolest, pocit tíhy v nohách, otoky nebo křeče se objevují z důvodu městnání krve v žilách dolních končetin. Od srdce teče krev snadněji, protože ji pohání neustálé pumpování srdce. Směrem k srdci je třeba si pomoci právě pohybem, který je podmínkou pro optimální cirkulaci. Žilní chlopně, které krev vyhánějí nahoru k srdci, na to samy zdaleka nestačí.   

Bolest nohou může být předzvěstí křečových žil 

Dnešní doba nahrává spíše sedavému způsobu života a přirozený pohyb je minimální. Při žilním onemocnění byste neměli nechávat nohy delší dobu v jakékoli statické poloze (ani ve stoje ani vsedě), protože krev se tak začne městnat v žilách dolních končetin. To, co krev rozproudí, je právě fyzická aktivita. Střídavé zapojování jednotlivých svalů zejména na lýtku masíruje žíly, což pomáhá s návratem žilní krve zpět do srdce. Při absenci pohybu může být časem tlak nahromaděné krve na žilní stěny veliký, žilní stěna povolí a žíla začne být okem viditelná. Podle velikosti postižené žíly mluvíme o metličkách či křečových žilách

Doporučení: Snažte se zapojit přirozený pohyb všude, kde to je možné. Choďte více pěšky. I při cestě na zastávku MHD uděláte více kroků než při jízdě v autě.  

Bolesti a otoky nohou se mohou zhoršovat 

Pár metliček a křečových žil na noze se sice může jevit jen jako estetická záležitost, ale co když bolesti nohou, pnutí, pocit těžkých nohou začnou nabírat na intenzitě? Bez trvalé a důsledné léčby a osvojení si některých změn v životním stylu bude chronické žilní onemocnění pravděpodobně postupovat dál. Projevy budou výraznější, častější a mohou značně zasahovat do běžného života. Dalším stupněm, který dokazuje, že žilní systém opravdu nepracuje tak jak má, jsou právě trvalé otoky. (Pozor, neplést s lymfatickými otoky). Krátké pěší výlety, běžné pochůzky i aktivně strávený čas s rodinou mohou být postupně čím dál tím větší problém. 

Doporučení: Noste kompresní punčochy nebo podkolenky. Účinnost kompresní terapie při žilním onemocnění je prokázaná. Dnes už je takový výběr, že snadno naleznete punčochy, které nevypadají jako zdravotní pomůcka, ale jako pěkný kousek oblečení.  

Léčba žilního onemocnění je dlouhodobá  

Léčba chronického žilního onemocnění je dlouhodobá a ani tak jej bohužel zcela vyléčit nelze. Pomocí léků na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) je však možné progres výrazně zpomalit. Při podezření na žilní onemocnění se obraťte na svého praktického lékaře. Ten nemoc potvrdí a nastaví léčbu pomocí venofarmak, kompresní terapie a režimových opatření. Případně vás může odeslat přímo ke specialistům na cévní onemocnění.  

Od občasných otoků k bércovým vředům 

Nejvyšším stadiem chronického žilního onemocnění je aktivní bércový vřed. Jde o otevřenou hnisající ránu způsobenou finálním rozpadem kožní tkáně. Od občasných otoků, bolavých a těžkých nohou až k otevřenému bércovému vředu vede cesta zpravidla přes křečové žíly a trvalé otoky. Progrese onemocnění je u každého jiná. Na začátku jsou právě nenápadné projevy a komplikace, které se v každodenním shonu ztratí. Nepodceňujte prvotní příznaky a řešte je, dokud ještě neovlivňují kvalitu vašeho života.