Příčinou vzniku křečových žil bývá nejčastěji onemocnění v rodině. Výrazně zhoršit ho může nadváha, nedostatek pohybu a těhotenství. Příčinou vzniku křečových žil bývá nejčastěji onemocnění v rodině. Výrazně zhoršit ho může nadváha, nedostatek pohybu a těhotenství.

Co může za křečové žíly a chronické žilní onemocnění?

10.05.2022

Chronické žilní onemocnění je patofyziologický stav, při kterém jsou porušeny mechanismy návratu žilní krve z dolních končetin k srdci. Část krve se místo k srdci vrací do žil dolních končetin, kde se postupně hromadí. Výsledkem je zvýšený žilní tlak v dolních končetinách, což se projevuje zpočátku nepříjemnými pocity těžkých nohou, bolestí nohou, otoky nohou, pocity napětí, nočními křečemi i brněním. Zpravidla se v průběhu dne stupňují. Viditelnými projevy a zároveň prvními stadii onemocnění jsou metličky a křečové žíly.

Postupně dochází k přenosu žilního přetlaku i do malých cév a kapilár, což má za následek, že ke křečovým žilám se připojují i otoky nohou. Později se přidává i zhoršená výživa kůže, přibývá pigmentací kůže, její oslabování a špatné hojení. Vrcholné stadium chronické žilní nemoci je bércový vřed. Nejtěžší formy chronického žilního onemocnění bývají u osob po prodělané žilní trombóze na dolních končetinách. Zvláště, když nebyla včas a správně léčena.

Za chronické žilní onemocnění může i nedostatek pohybu
Chronická žilní nemoc se objevuje až u 50 % populace vyspělých průmyslových zemí a nepochybně souvisí s moderním stylem života, který je charakterizován nedostatkem pohybu, dlouhým sezením anebo dlouhým stáním při výkonu povolání. Komu nejvíce hrozí křečové žíly, bolavé a oteklé nohy?
•    lidem, kteří většinu pracovního času sedí (bankovní úředníci, pokladní v hypermarketech, osoby pracující na počítači) 
•    lidem, kteří vykonávají práci ve stoje nebo spojenou se zvedáním těžkých břemen (kuchaři, číšníci, prodavačky, kadeřnice, zubaři)

Faktory, které mohou zhoršovat projevy:
•    nedostatek pohybu
•    nadváha
•    dědičná dispozice (k přítomnosti křečových žil)
•    nošení těsného oděvu a obuvi
•    užívání hormonální antikoncepce a hormonální léčba
•    vleklá zácpa, kdy se musí opakovaně vyvíjet velký nitrobřišní tlak
•    těhotenství
•    pobyt v teplém prostředí

Křečové žíly a další projevy chronického žilního onemocnění se mohou objevit nebo zhoršit v těhotenství.

Léčba křečových žil by měla být komplexní 
Vždy je třeba podstoupit odborné vyšetření žil a nechat lékaře zvážit nejvhodnější léčebný postup včetně operace či jiný výkon na žilách dolních končetin. K ovlivnění nepříjemných příznaků je vhodné užívat medikamentózní léčbu, tzv. venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny. Byl u nich prokázán protiotokový a protizánětlivý účinek.

Výrazný podíl mají i režimová opatření, tj. úprava životního stylu, zvýšení pohybových aktivit, jakými jsou svižná chůze, mírná cyklistika, turistika, plavání. Naopak nejsou vhodné silové sporty, jako posilování s těžkými činkami a jiné. Je třeba omezit dlouhé stání a sezení, využívat pracovních přestávek k polohování dolních končetin, nenosit tísnící a škrtící oděv, snažit se o kontrolu hmotnosti. U osob se statickou zátěží nosit do práce stahovací punčochy.