Kompresní punčochy pomáhají při žilním onemocnění. Zmírňují příznaky jako oteklé nohy, bolest nohou, pnutí nebo křeče. Kompresní punčochy pomáhají při žilním onemocnění. Zmírňují příznaky jako oteklé nohy, bolest nohou, pnutí nebo křeče.

Kompresní prádlo pomáhá při žilním onemocnění

09.02.2023

Kompresní terapie je zavedenou léčbou chronického žilního onemocnění s řadou studií potvrzujících její efekt. Pomáhá zmírnit příznaky, jako jsou oteklé nohy, bolest nohou, pnutí nebo křeče, a dokáže předcházet zhoršování metliček, křečových žil a dalších příznaků žilního onemocnění.

Kompresní prádlo funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky k srdci, aby se neusazovala v dolních končetinách a nerozšiřovala žilní stěny. 

Efekt nošení je obrovský
Ačkoliv se kompresní punčochy či podkolenky v některých případech mohou obtížně nasazovat, jejich efekt je obrovský. Důkazem je studie z roku 2019 [1]Berszakiewicz A. et. Al., The effect of compression therapy on quality of life in patients with chronic venous disease: a comparative 6-month study, 2019, která porovnávala kvalitu života lidí s chronickým žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících používání. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení a u mnohých kleslo onemocnění do nižšího stadia.

Všichni účastníci studie si po kompresní terapii chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, lepší zdraví, celkovou vitalitu a také náladu. Nejlepší výsledky a zlepšení kvality života ve všech oblastech vnímali ti, kteří do studie nastoupili s většími žilními problémy.

 

S vhodnou kompresí poradí lékaři
Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. Podpůrné punčochy I. třídy komprese (s nízkým tlakem) jsou volně prodejné a nejsou na předpis. Až 90 % kompresních punčochových výrobků spadá do II. třídy elastické komprese, které jsou rovněž volně prodejné. Předepsat je však může i praktický lékař, přes pojišťovnu máte nárok na 1 pár punčoch každý půlrok, to však platí jen pro základní řady. Pro pokročilejší fáze chronického žilního onemocnění jsou určeny kompresní výrobky III. a IV. třídy. Poukaz na elastické punčochové kalhoty z těchto tříd musí schválit revizní lékař pojišťovny. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem, která třída je pro vás vhodná, aby mělo nošení smysl.

Začít můžete kdykoliv. Dobré je nosit punčochy nebo podkolenky při vyšší zátěži pro žíly, například při dlouhém sezení nebo stání. Doporučuje se ale v ideálním případě pro nejlepší efekt nosit kompresní podkolenky i preventivně každý den. Dnes je na trhu veliký výběr barev i vzorů a kompresní prádlo už nevypadá jako zdravotní pomůcka, ale běžný kousek oblečení.