Hemoroidální onemocnění vzniká, když zbytní hemoroidy, tedy cévní pleteně v konečníku. Hemoroidální onemocnění vzniká, když zbytní hemoroidy, tedy cévní pleteně v konečníku.

Hemoroidy: Co způsobuje akutní ataky a co vám uleví?

13.10.2022

Hemoroidy (hemeroidy) jsou žilní pleteně v oblasti konečníku, které utěsňují řitní otvor. Jakmile se v nich nahromadí krev, zbytní a začnou působit problémy. V tom okamžiku hovoříme o hemoroidálním onemocnění. Je to vlastně totéž, jako křečové žíly v nohách. Obojí vzniká jako důsledek nahromaděné krve vlivem pomalého odtoku. Obojí zhoršuje dědičná náchylnost ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Současný životní styl však vede k jejich stále širšímu výskytu.

Pro hemoroidální onemocnění je typické svědění, pálení a krvácení. Příznaky mohou být tak intenzivní, že způsobují pacientovi dlouhodobý diskomfort. Nejvíce se projevují zejména při obtížném vyprazdňování, tedy při zácpě nebo průjmu.

Častým projevem je krvácení z konečníku
V akutní fázi hemoroidálního onemocnění se objevuje krvácení, které většinou člověka vyděsí. Jasně červená krev může být patrná na stolici nebo na toaletním papíru. Při vyhřeznutí hemoroidů se objevují tmavě červené hroznovité útvary u konečníku. Zpočátku se vracejí zpět samy, později je lze alespoň prstem zatlačit zpět. Většinou však mají tendenci se zvětšovat a zhoršovat. V nejtěžších případech je již nelze zasunout zpátky a odstranit se dají pouze lékařským zákrokem. 

Viníkem potíží s hemoroidy je zvýšený tlak
Příčinou potíží s hemoroidy je zvětšení nebo vyhřeznutí žilních pletení v konečníku. Způsobuje to dlouhodobě zvýšený tlak na pánevní žíly, k němuž přispívá dlouhé sezení nebo namáhavé činnosti (zvedání břemen, tlačení na stolici). To pak rozpíná žilní pleteně a problém je na světě. Původcem zvýšeného tlaku bývá také chronická zácpa, obezita, nízký příjem vlákniny a u žen těhotenství.

Na akutní potíže s hemoroidy pomůžou masti nebo čípky, které zmírní svědění konečníku, pálení a s tím spojený diskomfort

Může se jednat i o perianální trombózu
Když vinou nadměrného tlaku nemůže krev z pánevních žil odtékat, někdy se vytvoří u okraje konečníku velmi bolestivý uzel z nahromaděné sražené krve. Po pár dnech se obvykle krevní sraženina (tromb) vstřebá a uzel se zmenší. Jindy ale praskne, a pokud se do ranky zanese infekce, což vzhledem k umístění není nic výjimečného, dojde k zánětu, často opakovanému. Někdy tak vznikají píštěle, trhliny a další bolestivé obtíže.

Co při potížích s hemoroidy uleví?
Mějte na paměti, že hemoroidální onemocnění se samo nevyléčí. Rozhodně platí, že čím dříve s potřebnou léčbou u lékaře začnete, tím lépe. Jen lékař může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka), které působí na příčinu problému a velmi efektivně mohou pomoci při akutních stavech, proti zhoršování příznaků a zbavit se nepříjemných pocitů nejen při vyprazdňování. Lékař také může vyloučit jiné závažnější onemocnění, které se krvácením může projevovat.