Oteklé nohy a bolesti jsou v létě a na cestách běžné, mohou ale značit i onemocnění žil. Jak zvládnout cestování bez potíží? Oteklé nohy a bolesti jsou v létě a na cestách běžné, mohou ale značit i onemocnění žil. Jak zvládnout cestování bez potíží?

Jak cestovat s křečovými žilami a otoky nohou?

01.06.2023

Při dalekých cestách bývají nohy zpravidla dlouhou dobu ve statické pozici. V tu chvíli nemůže krev v těle optimálně cirkulovat a městná se v žilách dolních končetin. Jde o zcela přirozený dopad nulové pohybové aktivity, který se týká všech lidí a projevuje se pocity těžkých nohou, bolestí a otoky nohou. Tyto projevy také mohou značit první známky chronického žilního onemocnění. Pro lidi, kteří jim trpí, znamená několikahodinové sezení obrovskou zátěž na žilní systém. Jak si cestování usnadnit?

Čím častěji necháte svoje nohy a žíly trpět, tím snadněji se chronické žilní onemocnění rozvine do dalších stadií. Vyznačují se metličkami a křečovými žilami, trvalými otoky nohou a v posledních stadiích kožními změnami a bércovým vředem. Pro návrat krve zpět do srdce je důležitý přirozený pohyb. Pokud se nemůžete delší dobu hýbat, jako právě při cestování nebo celodenním sezení či stání, je třeba podpořit žilní návrat krve jiným způsobem. 

Nasaďte si kompresní punčochy 

Kompresní podkolenky a punčochy mají pozitivní vliv na žilní návrat krve do srdce. Nasazují se obtížně, ale během cestování vám prokáží obrovskou službu. S vhodnými kompresními podkolenkami dle stadia žilního onemocnění poradí praktický lékař a máte nárok na dva páry ročně s částečnou úhradou pojišťovny. 

Vybavte se léky na zpevnění žilní stěny 

Žilní onemocnění je částečně způsobené dědičnou dispozicí ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Při hromadění krve v žilách dolních končetin, což se právě při statických pozicích děje, mohou kvůli genetické zátěži žíly snáz povolit. Nejspolehlivější způsob, jak žilní stěny udržet co nejpevnější, je pomocí venofarmak. To jsou léky, jejichž primárním cílem je právě zpevnění žilní stěny a zamezení vzniku a rozvoje žilního zánětu. Venofarmaka může předepisovat praktický lékař a žilní specialisté na základě prohlídky a diagnózy. K lékaři zajděte před plánovaným cestováním.  

Rozvažte si boty 

V letadle, autě i autobuse není třeba sedět v utažených botách. Rozvažte si tkaničky a povolte pásky. Pokud to situace dovoluje, klidně si je sundejte. Krev bude lépe obíhat. 

Oblečte si něco pohodlného 

Příliš těsné oblečení a pevné gumičky kolem kotníků a v pase nejsou ani pohodlné ani zdravé. Na cestování volte volnější oblečení, které vás nebude nikde škrtit a můžete se v něm pohodlně nadechnout. 

Pomáhá chůze 

Využijte každou možnost, kdy se můžete zvednout a udělat pár kroků. Zastávky na benzinových pumpách tedy berte jako příležitost k tomu, jít se projít. I když si nepotřebujete odskočit ani si nic koupit. 

Dejte si nohy do vyšší polohy 

Nejlepší je mít nohy tak, aby kotníky byly výše než kolena. Krev poté steče k srdci díky gravitaci. Na cestách je obtížné toho docílit, ale vždy, když uvidíte šanci dát si nohy výš, udělejte to. Samozřejmě ne na úkor bezpečnosti. Například v autě se může zdát jako ideální dát si nohy na palubní desku, ale takového hazardu se vyvarujte.  

Hýbejte si nohama 

S rychlejší cirkulací krve pomáhá střídavé stahování svalů lýtka, k čemuž dochází normálně při chůzi. Pokud víte, že budete nuceni dlouho sedět, zkuste cviky, které můžete dělat i vsedě. Například roztahujte a stahujte prsty na nohou. Střídejte propnutou špičku a flexi nebo třeba kružte kotníky. Stanovte si, jak často a jak dlouho budete během cesty cvičit. Může to být třeba každou hodinu na pět minut.  

Dlouhé cestování s žilním onemocněním není jednoduché. Připravte se na něj a ušetříte si zbytečné komplikace. Každá drobnost, která zmírní otoky a bolest nohou se počítá.