Křečové žíly jsou příznakem žilního onemocnění. Přičinou je dědičný faktor a sedavý způsob života. Léčba je dlouhodobá a nepřetržitá. Křečové žíly jsou příznakem žilního onemocnění. Přičinou je dědičný faktor a sedavý způsob života. Léčba je dlouhodobá a nepřetržitá.

Jak dlouho trvá léčba metliček a křečových žil?

27.11.2023

Metličky a křečové žíly jsou mnohem více než vystouplé žíly, které kazí vzhled nohou. Patří mezi nejviditelnější projevy chronického žilního onemocnění. Kvůli hormonálním změnám a tlaku na žilní systém při těhotenství se s nimi setkávají hlavně ženy. Jak se jich zbavit a jak dlouho to trvá?

Chronické žilní onemocnění má až 60 % české populace.[1]Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023 Podle výsledků studie provedené u českých praktických lékařů se u třetiny pacientů projevuje onemocnění křečovými žilami.[2]Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. Jediná cesta, jak se existujících křečových žil a metliček zbavit, je prostřednictvím operačních zákroků na příslušných klinikách.  

Potíže s žílami v rodině 

Ze studie také vyplynulo, že přibližně každý druhý člověk, který touto nemocí trpí, má v rodině dědičnou dispozici k oslabení žilních stěn. Lidé, kteří jsou takto zatíženi, mohou celý život bojovat s metličkami a křečovými žilami, a to i po případném zákroku. Cestou k úspěchu není podstoupit jednou za několik let zákrok, který navíc může být finančně nákladný.  Řešením je dlouhodobá nepřetržitá léčba, zahájená nejlépe ještě předtím, než se metličky a křečové žíly objeví. Na zpevnění žilních stěn se dlouhodobě užívají léky zvané venofarmaka, které zároveň zamezují tvorbě žilního zánětu. Předepsat je může praktický lékař nebo specialisté na cévní onemocnění,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská z Mělníka základní pilíř léčby. 

 

 

Co předchází metličkám a křečovým žilám? 

Podle českých praktiků 8 lidí z 10 vnímá ještě před objevením metliček nebo křečových žil různě intenzivní pocity těžkých a bolavých nohou, noční křeče, pnutí a otoky nohou.[2]Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. Bohužel ze stejné studie také vyplynulo, že polovina pacientů mladších 40 let zahájí léčbu chronického žilního onemocnění až 10 let od výskytu prvních příznaků.[2]Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. Nejsnadnější způsob, jak zjistit stav zdraví vlastních žil, je navštívit odborníka. 

Vliv životního stylu na křečové žíly 

Kromě genetické zátěže hraje stejně významnou roli i životní styl. Podle českých praktických lékařů má polovina lidí s onemocněním žil sedavé zaměstnání. Polovina si je vědoma, že se málo hýbe a je v prvním stadiu obezity. Nedostatek pohybu je přitom častým důvodem progrese žilního onemocnění. V důsledku delšího stání a sezení dochází ke zpomalení krevního toku v žilách, k většímu tlaku na žilní stěnu a tím pádem i k otoku a dalším typickým symptomům – pocitům těžkých a bolavých nohou, svědění, pálení kůže, křečím, mravenčení atd. S návratem žilní krve do srdce společně s venofarmaky nejvíce pomáhá vhodná kompresní terapie a snaha udržet nohy stále v pohybu např. pomocí žilní gymnastiky.