Křečové žíly, oteklé a bolavé nohy ukazují na žilní onemocnění. Svěřte se do péče praktického lékaře nebo specialistů na žilní onemocnění. Křečové žíly, oteklé a bolavé nohy ukazují na žilní onemocnění. Svěřte se do péče praktického lékaře nebo specialistů na žilní onemocnění.

Křečové žíly, bolavé nebo oteklé nohy: Na koho se obrátit?

26.03.2023

Trápí vás otoky nohou, bolesti, pocit těžkých nohou nebo máte viditelné metličky či křečové žíly? Může se jednat o chronické žilní onemocnění. To je třeba léčit průběžně celý život, jinak riskujete progresi a zhoršování. Nejlépe je proto nic nepodcenit a už při prvních příznacích navštívit lékaře.

Chronické žilní onemocnění dolních končetin hrozí ve chvíli, kdy přítok krve vedoucí od srdce je dlouhodobě výrazně silnější než odtok krve od nohou zpět k srdci. Může se to stát velice lehko. Krev, která proudí tepnami do nohou, je poháněna pumpováním srdce. Nahoru ji popohání pouze žilní chlopně, které jsou na vnitřních stěnách žil. Navíc pracují proti směru gravitace.

Pokud žilní chlopně nekmitají dostatečně a zároveň chybí přirozený fyzický pohyb, část krve putující nahoru k srdci steče opět dolů a začne hromadit v žilách dolních končetin. Právě to od počátku vyvolává otoky nohou, pocity těžkých a bolavých nohou a křeče. Společně s metličkami a křečovými žilami tyto potíže upozorňují na chronické žilní onemocnění. 

První volba? Praktický lékař
Nejlepší a nejjednodušší cesta vede k praktickému lékaři, jemuž sdělíte své obtíže, a on navrhne, jak postupovat dál. Příčina otoků může mít i jinou příčinu. Pokud ale lékař usoudí, že se opravdu jedná o žilní onemocnění, může vám předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) nebo poradit s kompresní terapií. Může vás také poslat ke konkrétnímu specialistovi, který si lépe poradí s vašimi problémy. 

Zeptat se můžete i v naší poradně
Žádanka není vždy nutná, proto se ke specialistům můžete vydat i sami. Stejně jako praktický lékař i tito odborníci vám mohou předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny. Také vám mohou poradit s výběrem vhodných kompresních punčoch nebo doporučit režimová opatření na zpomalení progresu onemocnění. Zeptat se ale můžete okamžitě i v naší poradně

Specialisté na křečové žíly
Angiologie je obor zabývající se diagnostikou a léčbou onemocnění cév a celé oběhové soustavy. K angiologovi vás pravděpodobně pošle praktický lékař, pokud u vás diagnostikuje žilní onemocnění. Pečlivá prohlídka a ultrazvukové vyšetření cév a žil je u angiologa základem.  

Žilní nebo cévní chirurgie se již specializuje na odstranění metliček a křečových žil pomocí malých i větších operačních zákroků. Některé metody jsou dostačující jen na drobné metličky a žilky, jiné zvládnou i větší poškození žil. Konkrétní typ zákroku doporučí lékař na základě závažnosti onemocnění. Vždy je ale potřeba myslet na to, že za zákrok se v naprosté většině platí nemalé peníze a jeho záměrem je pouze odstranit nemocné a problematické žíly. Bohužel žádná metoda vás nezbaví samotné podstaty nemoci. Žilní onemocnění je chronické, a i po operaci je nutné brát venofarmaka a dodržovat režimová opatření, aby zase nezačaly objevovat nové metličky.

S žilním onemocněním se můžete obrátit také na dermatologa, případně dermatovenerologa. Poskytují péči v celém spektru kožních chorob, od nádorového onemocnění kůže, přes kožní lymfomy, dermatorologickou alergii, ale zabývají se i vrozenými i získanými silnými otoky končetin. Často řeší i léčbu bércového vředu, který je jedním z nejzávažnějších projevů žilního onemocnění. 

Nepodceňujte již první příznaky a vydejte se k lékaři.